První ročník muzejní noci proběhl v roce 1997 v Berlíně, v České republice pak o sedm let později v Praze. Dnes lze označit Muzejní noc za úspěšnou tradici. Na zámku v Bruntále ji letos naplánovali na pátek 18. května. Vypukne v 17 hodin odpoledne a protáhne se až za hodinu duchů. Celá bude věnována chlebu, od nové výstavy, přes rozhovory, až po popis výroby či pravěké pečení.

Středisko volného času si vzalo na starosti téma Jak se peče chleba, o cestě chleba až do tašky se svačinou zase něco poví zástupci zemědělské školy. Zájemci se samozřejmě dozvědí i něco z historie voňavého bochníku, například jak se pekl chleba v pravěku. Svátek doprovodí i večerní hudební vystoupení, představí se nefalšovaná jihomoravská cimbálovky nebo country kapela ze Svobodných Heřmanic či hornobenešovská formace Nic moc.

Třešničkou na dortu pak bude večerní prohlídka bytu velmistra řádu německých rytířů s výkladem stravovacích návyků tohoto uskupení. Prohlídky začínají v 19 hodin a potrvají do půlnoci. Vstupné je pouze symbolické, děti ze základek platí patnáct korun, dospělí dvojnásobek. Prohlídka bytu se platí zvlášť, jednotná cena je čtyřicet korun.

Krnovany čeká podobná noční muzejní show v červnu. Na Medarda se připravuje poprvé do Flemmichovy vily. Pokud jeho kápě zůstane suchá, bude program probíhat i na zahradě. Téma zatím organizátoři tají.

Dita Voznicová