Kraslice, pomlázky, perníčky, Zajíčkova pošta nebo třeba skleněné poháry, zdravá výživa, ručně vyrobené šperky, bylinkové polštáře. Toto velikonoční a řemeslné zboží o víkendu nabízel linhartovský Velikonoční jarmark. Zámecké chodby i prostor před zámkem obsadila padesátka prodejců se svými výrobky.

Zatímco v minulosti se počet návštěvníků jarmarku stále jen zvyšoval, tento rok mu poprvé nepřálo počasí. Nekončící zima mnohé odradila od typicky jarní akce. Přesto během víkendu zámkem prošlo na tisíc návštěvníků. „Přišlo 881 platících návštěvníků, ale děti za vstup neplatily, takže můžeme říct, že zhruba tisíc lidí jarmarkem prošlo. Je to ale přibližně o čtyři sta lidí méně než v předchozích letech. Bohužel to zavinilo špatné počasí, ale s tím se nedá nic dělat," zhodnotil jarmark kastelán zámku Jaroslav Hrubý.

„Letos je špatný rok. Jezdím do Linhartov už několik let, ale zatím si tak malou návštěvnost a nízké tržby nepamatuji," přidala se v závěru jarmarku jedna z prodejkyň.

S mrazem a nekončící zimou museli bojovat nejen návštěvníci, ale i sami prodejci. Na to, jak strávit šest hodin při teplotách kolem nuly bez újmy na zdraví, měl každý svůj trik. Většina důvěřovala důkladnému oblečení a teplému čaji či kávě. Někteří využívali toho, že u stánku nejsou sami. „Ještě že jsme tady dva. Když už se zima nedá vydržet, jeden tu zůstane a druhý se jde projít, aby se trochu rozpohyboval a zahřál," svěřil se prodejce nabízející zdravou výživu.

Chladné počasí komplikovalo i samotnou přípravu jarmarku. Třeba těm, kdo chtěli prodávat pomlázky. „Pomlázky se letos pletly o poznání hůř než jiné roky. Ještě je zima, takže proutky jsou úplně tuhé a špatně se s nimi pracuje," potvrdil prodejce. Velikonoční jarmark byl pro návštěvníky jen první malou ochutnávkou jara. Skutečná zámecká sezona začne 25. května slavnostní trojvernisáží.

Daniela Husarová