Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Monika Zoubková zve diváky za zemědělci

Herečka Monika Zoubková z Krnova poslední rok a půl byla součádtí našich čtvrtečních večerů strávených u televizní obrazovky díky roli v seriálu Všechny moje lásky.

11.9.2016
SDÍLEJ:

Monika Zoubková z Krnova se s kolegou hercem Michalem Kernem ujali role moderátorů televizního cyklu Farmářská jízda. Pořad potěší nejen příznivce zdravé výživy a Ministerstvo zemědělství ČR, ale také lichnovské vidláky.Foto: Česká televize

Po 28 dílů nás tvůrci drželi v napětí, zda hlavní hrdinka opravdu najde novou lásku. Seriál už sice skončil, ale o pravidelné večery s Monikou Zoubkovou televizní dováci nepřijdou. Monika se jen přesouvá z Primy do programu České televize, kde místo hereckého hledání lásky bude dokumentární formou objevovat podstatu zemědělství.

Každý pátek před událostmi bude na jedničce Monika Zoubková s kamarádem a hereckým kolegou Michalem Kernem vyrážet ve starém karavanu na návštěvu českých farmářů, aby si vyzkoušeli jejich práci. Cyklus road movie Farmářská jízda má šetnáct dílů, které nás zavedou na šestnáct farem.

Po pilotním dílu Farmářské jízdy už známe úvodní zápletku. Monika a Michal se náhodou potkali na farmářském tržišti. Nad obědem na Náplavce se jeden druhého vyptali, jak se daří, a zjistili, že je spojuje vášeň pro nakupování zdravých potravin. Vědí však, jak se vlastně vyrábí sýr? Jak se chovají kuřata? Co dělá z farmy dobrou farmu, a tudíž něco víc?

Když pak při společném nákupu dostali od farmáře nabídku „přijeďte se podívat," řeknou si: proč nenahlédnout do života a práce farmářů trochu víc? A nejen nahlédnout, ale i pomoct, zúčastnit se, zažít farmu v plném provozu."

Michal oprášil rodinného veterána a vyrazili. V dalších dílech série Monika s Michalem budou vyrážet ve starém karavanu za poznáním zemědělství vykonávaného s vášní, citem a zaujetím, ale také s příběhem. Očima herců a díky komentáři bolka Polívky diváci zjistí, že farmářství je dřina, na jejímž konci stojí plné talíře dobrot, ale také spokojení lidé, kteří dělají to, co je naplňuje.

Monika a Michal si uvědomí, že když se zemědělství dělá s respektem k tradici a k přírodě, jde i o něco víc než jen o jídlo.

Farmářská jízda je především poučná, protože návštěvami na statcích ukazuje proces výroby nejrůznějších potravin. Prostřednictvím Moniky a Michala diváci také autenticky prožijí chvíle nečekané, překvapivé, napínavé i dojemné. Až po shlédnutí tohoto cyklu vyrazíme jako zákazníci na farmářské trhy nebo do prodejny se zdravou výživou, budeme mít daleko lepší přehled, co všechno za vystaveným zbožím vězí.

Možná ti nejodvážnější diváci se sami rozjedou na farmu, nebo si pořídí svou vlastní.

„Moderní lifestylová road movie je především poctou neuvěřitelné vůli, nápaditosti a poctivosti českých farmářů. Většinou jim je kolem čtyřiceti a zrůzných důvodů se rozhodli zasvětit svůj život hospodaření. Věří ve vlastní činorodost, jsou pokorní a přejícní, obnovují tradice, jsou alternativou zemědělskému průmyslu.

Společně s moderátorskou dvojicí, která v originálním karavanu projíždí českou krajinou, navštívíme kozí, ovčí i dančí farmy, pstruhařství, včelařství i sadařství. „Putování od farmy k farmě je především radostnou zprávou o pracovitosti a rozkvětu i vtipným pohledem na dobrou práci," komentoval projekt Farmářská jízda kreativní producent ČT Petr Kubica.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Farmářská jízda

Před pětadvaceti lety pro mě bylo snadné zadarmo procestovat Evropu. Byl jsem mladý, svobodný, bez závazků, navíc mě bavilo improvizovat. Jezdil jsem autostopem a občas pracoval za nocleh a jídlo. Pobýval jsem v německých, francouzských, belgických, švýcarských i holandských rodinách.

Nedávno se mi ozval kamarád, se kterým jsme sdíleli stejné hobby. Dnes, když oba máme věk kolem padesátky, rodinu a stabilní práci, přišel s bláznivým nápadem sednout do auta a zajet do Bavorska, kde jsme před lety díky autostopu poznali energickou farmářku Moniku a také její předky i potomky, přátele a sousedy.

Chovala polodivoké krávy, které namísto v kravíně žily celoročně na pastvinách. Museli jsme je nadhánět s uspávací šipkou v indiánské foukačce, aby je mohl prohlédnout veterinář. Balíčky masa v mrazáku měly křestní jména podle toho, z jaké krávy pocházely.

Přestože oba umíme německy jen pár frází, okamžitě jsme zapadli do přívětivého prostředí farmy plné starožitností, umění, knížek, selské moudrosti a sousedské pospolitosti. V organizovaném pracovním nepořádku vše mělo své místo a smysl.

Když nastal čas sklizně nebo senoseče, mladí i staří Bavoráci dřeli od rána do večera, ať už to bylo na jejich vlastním hospodářství, nebo výpomoc sousedovi. Těžkou práci střídaly společné výlety malebnou krajinou pod Alpami a večery v hospůdkách.

Kamaráda autostopaře obdivuhodná bavorská selka Monika nadchla tak, že se stal zemědělcem a pořídil si stádo krav. Obrázky těch nejlepších kusů dnes ukazuje se stejnou pýchou jako fotografie svých dětí.

Cestou do Německa v rádiu hlásili, že Česká televize uvádí road movie Farmářská jízda s Bolkem Polívkou. Cyklus má být založen na tom, jak herci z Prahy objevují zemědělské práce. Vedli jsme jízlivé řeči o Pražácích s hlubokým zájmem o vše s předponami bio a eko, jak se snaží mezi hromadami hnoje, kejdy a močůvky přesvědčit diváky, že zemědělství není jen průhledná záminka pro shrabování dotací.

Později jsem zjistil, že Farmářskou jízdu absolvuje i našinec – Monika Zoubková z Krnova. Přál bych jí stejně silný životní zážitek, jaký nám před lety dopřáli bavorští farmáři.

Autor: František Kuba

11.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ivo Vondrák.

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ve středu budou stávkovat praktičtí lékaři a lékárny.
11

Chystáte se ve středu ke svému lékaři? Nechoďte, bude zavřeno

Lesní bar získal cenu kraje

Vyhlášení prvního ročníku soutěže Ceny cestovního ruchu Olomouckého kraje se konalo minulý čtvrtek večer v olomouckém arcibiskupském paláci.

Vocelka děkoval Aulehlovi

Vernisáž otevřela výstavu fotografií Tomáše Vocelky. Tento krnovský rodák stál u počátků Regionu. Obdivuje práci krnovského fotografa Gustava Aulehly.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Co je to zázrak?

Polští a čeští katolíci hledají důvody k modlitbě i v historii. Sledují hlavně výročí zázraků.

Proč Krnovsko potřebuje přehradu, a Olomouc ne?

Ministr zemědělství Marian Jurečka vysvětlil, proč lze Olomouc chránit před povodněmi i bez přehrady, zatímco Krnovsko a Opavsko se bez heřminovské přehrady neobejdou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení