Literární kavárna, tak nazvali krnovští knihovníci nepravidelná setkávání čtenářů nad knihami, ta poslední proběhla tento týden v rámci akce Březen měsíc čtenářů. „Setkáváme se takto už několik let a myslím, že návštěva kavárny se pro všechny stala příjemnou záležitostí. Jak pro samotné čtenáře, tak pro nás knihovníky,“ potvrdila její hlavní organizátorka, knihovnice Radka Kaňoková. Kavárnu navštěvují hlavně dámy, které sice podle data narození možná patří k seniorům, jejich aktivita a zájmy však dají na frak mnohem mladším. „Nevím, čím to je, ale ženy jsou skutečně aktivnější. Návštěva muže v kavárně bývá spíš výjimkou,“ přiznala Kaňoková. Celé, přibližně hodinové, setkání nad knihami provází báječná atmosféra. Zaujaté diskuse nad přečtenými díly doprovází smích i jen tak přátelské povídání o životě.

„Nikdy si kavárnu nenechám ujít, zatím se mi podařilo navštívit všechna setkání. Moc se mi tato knihovnická akce líbí,“ libovala si stálá účastnice Marie Pásková. Každá kavárna má své téma, jednou je věnována hudbě v literatuře, jindy třeba určitému historickému období či poezii.

Před každým účastníkem leží hromádka knih, které od minulého setkání na dané téma přečetl. Navzájem si je buď doporučují či od jejich výpůjčky odrazují. Samozřejmě, že i zde platí sto lidí, sto chutí. Co zaujalo jednoho, nemusí oslovit druhého. Ale i kdyby si účastníci z doporučené literatury nic nevybrali, vždy odcházejí s pocitem, že středeční dopoledne prožili v přítomnosti svých nejlepších přátel. Živých i tištěných.