Dětské soubory, ve kterých jsou zapojeny i nejmladší děti, obvykle nemají moc příležitostí vystoupit mimo svou školu či město. Příznivci linhartovského zámku a Město Albrechtice jim proto nabídli možnost zahrát si v zámeckých sálech před novým obecenstvem. Zítra budou hudba a dětské hlasy znít ve všech prostorách zámku.

Festival nejmenších muzikantů je jedinou akcí svého druhu v České republice. Na minulém ročníku nejmladší účastnici bylo šest let a její kamarádi muzikanti byli jen o málo starší.

Organizátorem je občanské sdružení Pospolu, které funguje při Základní umělecké škole ve Vratimově. Hlavní hvězdou festivalu je dětský smyčcový soubor, který byl založen ve školním roce 2002 až 2003 ve Václavovicích. Protože nejmladší houslisté stárnou, jeho obsazení není konstantní.

Proslavil se v minulém roce, když se mu podařilo zahrát si s kapelou Čechomor a světoznámým houslistou Václavem Hudečkem. Na zámku Linhartovy se představí také malí umělci ze Základních uměleckých škol Nový Jičín a Vratimov.

Zámek dětem

Linhartovský zámek je pověstný tím, že jeho nabídka je vstřícná k dětem.

Vždyť zde funguje dětská galerie, která prezentuje díla dětí z Albrechticka, Krnovska a Osoblažska, a jež vznikla ve výtvarné dílně pod vedením kastelána a pedagoga Jaroslava Hrubého. Největší zájem je o obřího papírového Maxipsa Fíka.

„Přišel za mnou chlapeček, jestli si může udělat fotku jak sedí na Maxipsovi. Tak jsem ho vysadil nahoru, ale vtom za mnou přiběhne na třicet dalších děcek, že chtějí taky. Když už jsem zvedl jednoho, tak těm ostatním nemůžu říct ne. Večer mě bolelo celé tělo od vzpírání dětí a marně jsem se zkoušel dopočítat kolik metráků dětí jsem asi vysadil za šichtu na Fíka," popsal kastelán Jaroslav Hrubý, co všechno je ochoten udělat, aby se dětem na zámku líbilo.

Hit podzimu: panovníci

Linhartovský zámek do konce října hostí výstavu kolorovaných dřevořezeb českých panovníku a jejich manželek, které vytvořila Jarmila Haldová, známá výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka. Šikovní učitelé dokážou spojit dějepis, výtvarnou výchovu a školní výlet dohromady. Dávné příběhy české historie zaznamenané ve dřevě sem chodí objevovat starší školáci. Každý si připraví referát o některém z panovníků a pak ho na zámku představí svým spolužákům.

Cyklus Jarmily Haldové zahrnuje 110 reliéfů. „To číslo si budu ještě hodně dlouho pamatovat, protože jsem se nějak přeslechl a původně jsem myslel, že jich má být 120. Několik dní jsem pečlivě rozměřoval stěny a zatloukal hřebíčky. Když jsem rozvěšel všechny panovníky, zůstala mi půlka jedné stěny prázdná.

Protože panovníci musí jít chronologicky za sebou, není možné je libovolně přeházet. Nezbylo mi nic jiného, než je všechny zase sundat a pak několik dní znovu rozměřovat stěny a zatlouct už jen 110 hřebíčků," uvedl kastelán Jaroslav Hrubý.