K atmosféře starých kin neodmyslitelně patřilo tiché vrčení projektorů na šestnáctimilimetrový film. Dnes už se šestnáctky promítají v České republice na jediném místě: v Krnově. Pro ty, kteří dokážou ocenit retro styl, připravilo krnovské kino Mír v zahradě bývalého kojeneckého ústavu toto nostalgické letní kino, které přenese diváky do šedesátých až osmdesátých let minulého století.

Program tvoří oblíbené a úspěšné české veselohry typu Postřižiny, Pane, vy jste vdova, Trhák nebo S tebou mě baví svět, ke kterým je důvod se vždy vracet a které ve své době dominovaly všem českým kinům včetně šestnáctimilimetrových. Po filmu Světáci se letním kinem dokonce rozléhal potlesk diváků, kteří tímto způsobem ocenili originální nápady i vynaložené úsilí týmu pod vedením Pavla Tomeška, vedoucího kina Mír. Na památku si dokonce odnesli originální vstupenku starou asi dvacet let, na které je vytištěna cena 2 Kčs.

„Máme schované na památku kotouče vstupenek ze zrušených kin. V kojeňáku dáváme divákům vstupenky z bývalého kina ve Vrbně pod Pradědem, aby iluze zašlých časů byla dokonalá. Máme tyto vstupenky stále v evidenci, jen jsme na ně dotiskli správnou cenu. Kino ve Vrbně bylo zrušeno v roce 1994, ale vstupenky jsou ještě o pár let starší, protože je na nich cena 2 Kčs, neboli československé koruny. Poplatek 25 korun, který vybíráme, je vlastně také nostalgická cena,“ uvedl Pavel Tomešek, který návštěvníkům letního kina kromě historických vstupenek zajistil i výtečné grilované maso, klobásy a čepované pivo.

Za pouhých pětadvacet korun mohou diváci zhlédnout klasickou českou komedii a ještě si dát čepované pivo a klobásu přímo z grilu. „Na zahradě je asi šedesát míst k sezení na skládacích židličkách i stoly na občerstvení, každý den až do 6. července se promítá jiný film. Bližší program kina je zveřejněn na plakátech, začátky představení jsou vždy ve 21.30 hodin,“ doplnila Lenka Vaňková, dramaturgyně programuve Flemmichově vile.

„Při přípravě plakátů jsme asi podcenili skutečnost, že název Flemmichova vila není ještě příliš zavedený, pro starší Krnováky zůstane tento objekt už navždy kojeňák. Příště na plakáty uvedeme, že se promítá v zahradě bývalého kojeneckého ústavu,“ doplnil Tomešek, který dokázal jen díky osobním kontaktům sehnat v archivech cenné šestnáctkové filmy. Filmové kopie na tomto formátu se už minimálně patnáct let v České republice nevyrábí, takže dnes jsou z nich nenahraditelné sběratelské unikáty, které se nesmí poškodit.

Podobně je to s projektory. „Udržet provozuschopné šestnáctkové projektory není snadné, protože Meopta na ně už dvacet let nedělá náhradní díly a dává od nich ruce pryč. Odborníci, kteří je pro Meoptu opravovali, už jsou v důchodu. Když mi v promítačce třeba praskne převodový řemínek, musím shánět penzisty z Meopty, abych zjistil jeho parametry a vymyslel, čím se dá nahradit. To je také důvod, proč se už nikde jinde v republice šestnáctky nepromítají,“ dodal Pavel Tomešek. Ten prosí majitele vyřazené šestnáctkové techniky, aby ji rozhodně nevyhazovali, ale věnovali krnovskému kinu.

Nápad obnovit v Krnově promítání šestnáctek se zrodil úplnou náhodou. Při úvahách o využití kojeňáku na provoz letního kina se ukázalo, že vzhledem k členitému terénu by se do zahrady těžko dostala kinomaringotka s promítačkou na standardní filmový formát a shodou okolností zrovna kino Mír mělo ve svém depozitáři dvě šestnáctkové promítačky, které získalo darem. Jednu kinu věnovala krnovská Integrovaná střední škola, druhou hošťálkovský ústav sociální péče Harmonie.