Na nádvoří rudoltického zámku se loni promítala komedie Slunce, seno jahody, takže není divu, že se letos 1. července dočkáme pokračování Slunce seno a pár facek. Promítání začíná se stmíváním, kolem 21.30 hodin.

Letní kino Biograf 16 potěší hlavně milovníky retro atmosféry, protože nejde o žádnou velkoplošnou obrazovku ani digitální projektor, ale o skutečné klasické kino s vrčící promítačkou na celuloidový film.

V době, kdy si každý může doma přehrávat filmy v HD kvalitě, se stále najde dost pamětníků, kteří si občas chtějí připomenout kino, jaké znali za svého mládí.

FILMOVÍ FANDOVÉ

Putovní letní kino Biograf 16 provozují fanoušci klasických filmových promítaček z Opavska.

Naučili se obsluhovat a udržovat v provozuschopném stavu promítací přístroje, které jsou dnes už spíš považovány za sběratelskou starožitnost než běžné vybavení kinosálů. Sehnali si z archivů filmové kopie a začali s historickou dodávkou putovat po České republice jako letní kino Biograf 16. Vděčné publikum našli také na rudoltickém zámku.

„Upozorňuji, že to nebude žádná velkoplošná plazma, ale pravé letní kino s promítacím plátnem a celuloidovým pásem ve vrčící promítačce. Loni kino na zámku mělo úspěch, tak jim rádi zase připomeneme sérii Slunce seno. Je to evergreen českých letních kin," uvedl kastelán rudoltického zámku Tomáš Zemba.

Sobotní promítání na zámku ve Slezských Rudolticích stojí symbolických 40 korun.

Letní kino Biograf 16 má historické nejen promítačky a filmy, ale také mikrobusek, kterým putuje za diváky. S nápadem vzkříšení letního kina přišel Petr Navrátil, který při práci v ochotnickém spolku v Hradci nad Moravicí náhodou našel vybavení po bývalém filmovém kroužku. Promítačky, ozvučení a distributory zajistil Richard Vacula, který kino vede dramaturgicky.

„Je trapné, když se v kině z Windows XP spouští filmy s příponou AVI. Oživit promítačky sice stálo spoustu práce a času, ale vzhledem k zájmu lidí a tomu, že na dobrovolné vstupné skutečně přispívají, se nám ta suma na zprovoznění letního kina časem vrátí. Tedy pokud nebude moc pršet.

Naštěstí nevymřeli lidé, kteří vědí, že na kultuře se až tak nerýžuje a potřebuje pomoc," představil putovní Biograf 16 Richard Vacula.