Marek Šťastný byl dosud v Krnově známý hlavně jako erudovaný lékař se specializací na interní medicínu. Pro své blízké a přátele nachystal netradiční narozeninovou oslavu, kterou se představil také jako všestranný umělec. Na velikonoční neděli uspořádal výstavu svých obrazů a soch ve Středisku volného času SVČ v Krnově. Navíc zde přítomným představil dvě nové publikace s vlastními básněmi.

VÝTVARNÉ VLOHY MÁ ASI PO TATÍNKOVI

Lékař Šťastný se narodil v Brně a tam také studoval. Po absolvování univerzity se odstěhoval do Krnova, kde pracuje přes dvacet let.

K výtvarnému umění měl blízko díky svému tatínkovi, který je uznávaným malířem. Sám v nadsázce tvrdí, že tvoří jen když je přepracovaný. „Tatínek vždy krásně maloval. Proto jsem po ukončení studia chtěl zjistit, zda existuje možnost zdědit některé tyto schopnosti. Koupil jsem si olejové barvy, sehnal tvrdý papír a začal tvořit. Protože mě moje dcery a manželka litovaly a nedokázaly mi po hodinách práce říci, že to není pěkné, tak mě raději chválily. No, a když je chlap chválen, tak se logicky snaží a pokračuje,“ žertoval o své výtvarné tvorbě lékař Marek Šťastný.

Jeho tvorba není omezena žánrově ani technikou. Maluje vše, co chce. „Mluvil jsem o své tvorbě s renomovanými umělci. Radili mi, abych si vybral jeden styl a tomu se věnoval. Aby bylo poznat, že jde o moje dílo. Ale chci malovat zrovna to, co mě napadne. Jednou jde o vtip, jindy se jednoduchým obrázkem snažím zachytit aktuální událost. Jindy zase maluji krajinu, město, západ slunce nebo ženu. Občas koketuji s kubismem. Strašně rád si hraji ve svých námětech se slovem,“ prozradil Šťastný.

Marek Šťastný hostům přicházejícím do sálu SVČ představil také své publikace s básněmi. Byly vydané pod názvy: O fazolích a jiných zběsilostech a Skvělý ročník 1969 Pozdní sběr.

Výstavu za jediný den navštívily desítky lidí a všichni chválili dílo lékaře – umělce.

„K výtvarnému umění mám velmi blízko, a proto jsem rád přijal pozvání našeho oblíbeného lékaře a fajn kolegy Marka Šťastného. Jeho tvorba má netypicky široký záběr a každého návštěvníka nutí k zamyšlení. Dojem z obrazů je příjemným pohlazením duše,“ zhodnotil výstavu ombudsman Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov Ivan Pavlák.