Ti, kdo rádi poslouchají styly death metal a black metal, považují za české otce zakladatele kapelu Root. Zatímco většina metalových muzikantů si ze satanismu vypůjčuje pouze hororovou image, Root jsou považováni za první českou ryze satanistickou kapelu. Její kapelník Jiří Valtr alias Big Boss je přesvědčeným satanistou, který jako první přeložil do češtiny Satanskou bibli věrozvěsta celosvětové Satanovy církve La Veye. Později dokonce založil českou pobočku této Satanovy církve, která si z různých satanistických hnutí a ideologií vybrala jako základ antický hédonismus a Nietzscheho nihilismus.

„Satanismus nikoho nevybízí k vraždění a ničení, to je jedna z pověr, které o nás křesťani rozšiřují. Pochopitelně ale taky nevybízí k láskyplnému objímání, protože i to by bylo proti lidské přirozenosti. Protože když ti někdo jednu vrazí, tak je přirozené mu vrátit raději hned tři, aby si to zapamatoval. Je to normální, přírodní boj o život, nic jiného,“ uvedl v jednom z rozhovorů Big Boss Jiří Valter, který se považuje za jediného ortodoxního satanistu v kapele.

Písně Root mají výmluvné názvy jako 666, Belzebub, Démon, Cesta zkázy, Lucifer, Mluvící kosti, Šílenství hrobů nebo Podivuhodná nádhera hrůzy.

S touto metalovou legendou vystoupili v Kofole domácí Discordant. Tato kapela se oficiálně představili v roce 2006. Dnes Discordant označuje svůj styl za progressive death metal. Jejich projev je snesitelný i pro uši příznivců nemetalových žánrů. Krnovskou kapelu Discordant tvoří vokalisté Radan "RA" Kostovský a Michal Venco, kytaristé Martin "Mafy" Sasák a Kamil Hrtoň, na basovku tvrdí muziku Michal "Fly" Sasák a bicí ovládá "Chuchvalec" Najbrt.

„Metal určitě nepatří v dramaturgii Kofoly ke stěžejním žánrům, ale občas dáme prostor také různým menšinovým a okrajovým žánrům. Kluci z Discordant si považují za čest, že mohli koncertovat s takovou legendou, jako jsou Root,“ uvedl provozovatel Kofoly Martin Hradečný.