Na změnu dramaturgie si již lidé zvykli a návštěvnost jednotlivých představení se začíná zvyšovat, řekla ČTK vedoucí obchodního oddělení lázní Danuta Riedlová. "Rozhodli jsme se dostat lázeňskou kulturu nabízenou pacientům a hostům na vyšší úroveň. Zároveň chceme přilákat také turisty a obyvatele z okolí a ukázat jim, že lázně jsou otevřené pro širokou veřejnost," vysvětlila Riedlová.

Lidé mohou v některých historických budovách navštívit veřejné kavárny, od podzimu pro ně bude v odpoledních hodinách otevřen také nový bazén. Dosud se kultura v lázních zaměřovala především na oblíbené koncerty dechové hudby nebo taneční pořady, které nyní zůstaly jen v omezené míře. Místo toho tento měsíc vystoupili či vystoupí například herec Slováckého divadla a držitel Thalie za rok 2005 Tomáš Šulaj se svou komedií Autobus na lince 21, přední sólisté filharmonií nebo básník František Schildberger s autorským čtením veršů. "Na první autorské čtení přišli dva lidé, na divadle byli tři herci a pět diváků. Teď se již počet návštěvníků zvýšil v průměru na padesát," řekla Riedlová.

Kulturní programy musí lázně dotovat. "Měsíční náklady se pohybují v řádu desetitisíců, tržby je přitom pokryjí maximálně z jedné čtvrtiny. Podobné to bylo i dříve, když jsme připravovali více levnějších programů," vysvětlila Riedlová. Vložené peníze se podle ní bohatě zúročí ve spokojenosti pacientů, kteří se do lázní mohou vrátit například jako samoplátci. Management lázní se rozhodl více spolupracovat také s okolními podnikateli. "Máme velmi starý klavír, který je třeba každý měsíc ladit, takže usilujeme o pořízení nového koncertního křídla. Oslovili jsme podnikatele a přátele, aby si každý zájemce symbolicky koupil jednu klávesu," řekla Riedlová. Před pořízením nového klavíru by chtěla prodat všech 88 kláves, každou za 5000 korun.

Lázně Karlova Studánka umístěné v nadmořské výšce 800 metrů využívají k léčbě čisté horské klima a minerální prameny. Péči poskytují především lidem s chorobami dýchacích cest a stavy po onkologických nemocech. Lázně mají 460 lůžek v sedmi kompletně zrekonstruovaných budovách, loni vydělaly dva miliony korun.