VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kulturní aktivisté chtějí s městem více spolupracovat

Bruntál - Komise pro kulturu a vzdělávání a zástupci města Bruntál v minulém týdnu diskutovali s organizátory kulturních, společenských a sportovních akcí.

23.6.2008
SDÍLEJ:

Bruntálský místostarosta Petr Rys představil na zasedání komise pro kulturu a vzdělávání nový systém zveřejňování kulturních, společenských a sportovních akcí. Ten by měl na stránkách úřadu začít fungovat už během prázdnin. Foto: DENÍK/Zuzana Pršalová

Původním cílem setkání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 19. června v městském divadle, bylo projednat možnost koordinace programů v průběhu roku tak, aby se navzájem nepřekrývaly. Naplánovat termín by jim měl v budoucnu pomoci nový systém, o který se rozšíří internetové stránky města. Díky němu si organizátoři zadají do měsíčního přehledu své programy sami.

„Systém by měl fungovat na webu města během měsíce, možná šesti týdnů,“ informoval zúčastněné místostarosta Petr Rys. Aktivisté využili příležitosti setkání a dali najevo, co se jim na spolupráci s orgány města v souvislosti s pořádáním akcí nelíbí. Zástupci neziskových organizací se zlobili například kvůli poplatkům za výlep na plakátovacích plochách. "Ne každý si ho může dovolit," přiznala Zuzana Tomanová z komise pro kulturu a vzdělávání.

O výlepové plochy se v Bruntále stará soukromá firma, která si podle ceníku zveřejněného na internetu účtuje 1,19 korun za jeden plakát o velikosti A4 na den. Tento poplatek může znamenat v rozpočtu neziskovek a dalších nadšenců významnou položku. Z diskuze na toto téma vzešla možnost lepit pod hlavičkou Města Bruntál. To má u společnosti, jenž všech osmnáct místních ploch obstarává, slevu na tři roky. „Je to řešení, ale musím se ještě pobavit s někým z finančního odboru, jak bychom to proúčtovali,“ řekla Alena Pajkošová z odboru školství, kultury a památkové péče městského úřadu v Bruntále.

Hovořilo se i o systému organizací Dnů města. Podle některých postrádají oslavy prvky, které by poukazovaly na místní tradice. „Chybí mi tam něco, co by mělo vztah k našemu městu. Něco, co by vyjadřovalo jak tady žijeme,“ řekla Tomanová. Aktivisté se také zlobili, že je nikdo neoslovil, aby se zapojili do příprav programu. Kulturní pracovnice argumentovala tím, že kdo chtěl, mohl se přihlásit. „Vloni jsme kladli větší důraz na tanec, letos klademe důraz na kapely. Pokud někdo má zájem, ať se přihlásí, nemáme s tím problém. Na přípravách programu Dne města pracujeme od ledna zhruba do toho dubna,“ pokračovala Pajkošová.

Větší zastoupení a pomoc místních organizací a sdružení by mohlo ušetřit i peníze, které se do oslav každoročně investují. „Nemusíme sem zvát agentury, když hry a soutěže nám dost dobře připraví i dům dětí a mládeže,“ upozornila Tomanová.

Setkání komise pro kulturu a vzdělávání a organizátorů kulturních, společenských a sportovních akcí by se mělo být pravidelné. Další by se mělo uskutečnit na podzim.

Zuzana Pršalová

23.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Česko zpívá koledy. Ilustrační foto z loňského ročníku.

Setkání u vánočního stromu v Bruntále provází jarmark

Rýmařov. Ilustrační foto.

Vzniká databáze fotografií Rýmařovska

Na Cvilíně obnovují historické stezky a instalují lavičky

Technické služby Krnov na Cvilíně renovují původní štětové cesty a probíhá zde i obnova stezek, které zde vybudovali už sudetští Němci.

David Galvas: Hokej mi chyběl, Krnov je mi sympatický

/ROZHOVOR/ Letošní sezonu odstartoval obránce David Galvas v barvách druholigového Slezanu Opava. V říjnu se rozhodl svou bohatou kariéru pověsit na hřebík a ze dne na den se stal trenérem.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Čestný člověk

Když jsem na základce chodil do čtvrté třídy, rozmohl se nám v družině takový nešvar.

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT