Sedm a půl milionu korun si mezi sebou rozdělili žadatelé, kteří se zúčastnili prvního kola žádostí o veřejnou finanční podporu z rozpočtu města. Bylo takto rozděleno devadesát procent z celkového objemu 8,25 milionu korun, které letos město Krnov k tomuto účelu vyčlenilo. Částka je vyšší o půl milionu korun, než v loňském roce.

V oblasti sport a pohybová rekreace zastupitelé přidělili 2,675 milionu korun, z toho 2,5 milionu dostalo osmadvacet oddílů na svou pravidelnou činnost. Průměrný příspěvek na člena oddílu činí 1 136 korun.

Jednadvacet žadatelů uspělo se svými žádostmi o podporu konkrétních akcí. Patří k nim například Slezské hry, tradiční akce TJ Sokol Chomýž, Vánoční laťka 2009, kterou organizuje Základní škola na Smetanově okruhu, silniční závod O cenu Krnova pořadatele občanského sdružení Cyklistiky pro všechny či modelářská soutěž Krnovský triangl, kterou připravuje Modelářský klub. Do druhého kola v této oblasti veřejné podpory přechází 75 tisíc korun.

Více než 1,2 milionu korun si mezi sebou podělí žadatelé, kteří uspěli v oblasti kultura a zájmová činnost. S žádostmi o podporu pravidelné činnosti uspělo všech šest žadatelů a jejich požadavkům bylo vyhověno v plné výši. Duha Paprsek, Duha Vega, Junák, svaz skautů a skautek, Řecká obec Krnov – město, Sdružení rodičů a přátel domu DDM Méďa a Základní umělecká škola Krnov si rozdělili 211 400 korun.

O příspěvek na akce požádalo celkem 47 organizací a sdružení, uspokojeno bylo v různé míře 46 z nich. Podělili se o milion korun. K nejvyšším příspěvkům patří 84 tisíc korun pro Sdružení rodičů při Střední pedagogické škole Krnov, které jsou určeny na účast pěveckého sbor Ars Voce na mezinárodním festivalu ve Španělsku.

Nahrávku druhého alba skupiny Poslední výstřel město podpoří částkou 68 500 korun. Částka 64 tisíc korun je určena na Řecké dny 2009 pořádané Řeckou obcí Krnov – město. Na žadatele, kteří se zúčastní druhého kola, zůstala k rozdělení částka 462 520 korun.

Nejvyšší částka se porcovala v oblasti sociální a prevence kriminality. Tady se žadatelé podělili o 3,654 milionu korun z celkové částky 3,8 milionu korun. Dotace jsou určeny především na činnost poskytovatelů sociálních služeb v Krnově.

„Některým žadatelům bylo doporučeno podat žádost v druhém kole v titulu kultura a zájmová činnost. Například se to týkalo velice pěkného projektu Sboru křesťanského společenství Magnet. Do druhého kola v oblasti sociální a prevence kriminality jde částka 146 tisíc korun, a to víceméně jako rezerva pro případ nějaké nepředvídatelné situace, kterou bude třeba řešit,“ uvedl Lubomír Rapušák z odboru sociálního.

Uzávěrka druhého kola podávání žádostí o veřejnou finanční podporu z rozpočtu města je 30. dubna. Vyhlášené dotační tituly a podrobný rozpis podpořených žádostí je zveřejněn na webových stránkách města.