Když se před osmi lety konal první ročník Krnovských hudebních slavností, jeho organizátoři netušili, do jakých rozměrů se festival léty rozroste. Z původního svátku varhanní a vážné hudby se stal multižánrový festival, který se z Koncertní síně sv. Ducha rozšířil na pódium na Hlavním náměstí, do městského divadla, synagogy, Kofola music clubu a dalších míst.

Krnov láká slavná jména

Slavnosti si rok od roku získávaly větší respekt mezi předními interprety vážné i populární hudby a dnes se již vystoupení na Krnovských hudebních slavnostech stalo prestiží. Vždyť ocitnout se ve společnosti takových jmen jako Eva Urbanová, Gabriela Demeterová, Jana Boušková, Jiří Stivín, Peter Dvorský, Lucie Bílá či Karel Gott je pro ně nebývalou poctou.

A atraktivní seznam se rozroste o další vynikající hudebníky také letos. Možnost vystoupit na 8. ročníku Krnovských hudebních slavností, které se budou konat od 16. do 20. září, si nenechal ujít významný český houslista Pavel Šporcl, operní pěvec Roman Janál, Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Vronským, vokální soubor Societas Incognitorum, zpěvačka Lenka Filipová nebo třinecká kapela Charlie Straight.

Hudební akce spojují nejen žánry, ale také národy

Celkem se diváci mohou těšit na šest koncertů, z toho jeden galakoncert a dvě hudební odpoledne na Hlavním náměstí. Hudbou je zahrne nespočet účinkujících z Česka, Slovenska, Polska, ale také z afrického Konga u příležitosti vystoupení konžského Prince Alfreda and the Warriors.

Ale nejen účast zahraničních interpretů činí z Krnovských hudebních slavností mezinárodní záležitost. Festival bývá pravidelně součástí česko-polských projektů, jejichž realizací město Krnov a jeho partnerská města v Polsku rozšiřují nabídku kulturních akcí pro obyvatele česko-polského příhraničního regionu a aktivně zapojují místní soubory do zdejšího kulturního dění.

Díky dotacím je vstupné symbolické, nebo vůbec žádné

V tomto roce se slavnosti konají v rámci společného projektu Krnova a Prudniku. Projekt Českopolský hudební festival, který kromě krnovského festivalu zahrnuje také koncerty českých a polských interpretů v Prudniku pod názvem Prudnický hudební podzim, podpořila téměř šestnácti tisíci EUR Evropská unie jako česko – polský projekt.

Spolufinancovat festival se letos rozhodl také Moravskoslezský kraj, jehož hejtman Jaroslav Palas převzal nad Krnovskými slavnostmi hudebními záštitu. Díky dotacím tak může být vstupné na jednotlivé koncerty pouze symbolické nebo úplně zdarma. Také to je důvod si z pestré nabídky hudebního menu vybrat a ochutnat nejednu lahůdku.

Dita Voznicová