VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov opět hostí oblíbený festival Krrr!

Krnovské kino Mír 70 už ve svém názvu deklaruje, že dokáže promítat filmový pás široký 70 milimetrů. To ve střední Evropě nedokáže žádné jiné kino.

5.4.2017
SDÍLEJ:

Krnovský filmový festival Krrr! Ilustrační foto.Foto: DENÍK / František Kuba

Díky tomu se každoročně v dubnu sjíždějí do Krnova filmoví fajnšmekři z celého světa na ojedinělý filmový festival Krrr!, aby vzdali hold největšímu formátu v dějinách filmu. Podívejme se, co přinese dvanáctý ročník Krrr! Všechny 70 mm filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Filmové fanoušky lákají nejen snímky, ale i promítačky

Akreditaci na Krrr! si pořizují nejen filmoví fanoušci, ale také příznivci projekční techniky. Různé typy projektorů a technické rarity si mohou návštěvníci prohlédnout již dnes ve vestibulu kina. Do programu Krrr! patří kromě filmů také přednášky odborníků na velkoformátové projekce.

Letos se do Krnova chystá například světový expert na sedmdesátky a editor mezinárodního internetového magazínu in70mm.com Thomas Hauerslev z Dánska. Ten akreditované návštěvníky zasvětí do historie filmových kopií na 70mm páse v kinech na Západě.

ROMANCE O ZAMILOVANÝCH

Romance o zamilovaných režiséra Andreje Končalovského si v roce 1974 odvezla Velkou cenu z festivalu v Karlových Varech. Hlavní hrdinové – Sergej a Táňa – jsou mladí, zamilovaní a srdce jim přetékají štěstím. Jejich osudy jsou však pod vlivem okolností nečekaně rozděleny.

Základní příběh oděný do muzikálového hávu pracuje s psychologií postav prostřednictvím důmyslného střihu a barevných proměn. Romance o zamilovaných je fascinující i tím, jak se dokáže vysmívat sama sobě a utahuje si z vlastního žánru. Nadsázka a ironie se prolíná příběhem hluboké lásky.

pátek 7. dubna, 14 hodin

VYSOKÁ HRA PATRIOTŮ

Hlavní hrdina Jack Ryan kariéru analytika CIA pověsil na hřebík. Věnuje se milující rodině a přednáší nejmladší generaci agentů. Své schopnosti ale neztratil. Na pracovním výletě v Londýně zachrání královskou rodinu před teroristickým útokem a stává se z něj národní hrdina.

Při akci však zemřel bratr irského extrémisty, který se chce pomstít. Ryanova rodina se stává terčem. Divák začne být paranoidní, když spolu s Ryanem tuší nebezpečí na každém kroku. Akční střety padoucha s hrdinou nabírají na intenzitě a na 70mm pásu na krnovském velkém plátně jsou lahůdkou pro znalce.

Film je atraktivní také díky výkonům Samuela L. Jacksona v uniformě CIA a Seana Beana s irským přízvukem v roli padoucha.

pátek 7. dubna, 17 hodin

Calista Flockhartová a Harrison Ford

ŘÍŠE SLUNCE

Říše slunce Stevena Spielberga je snímek o rozmařilém chlapci z britské vyšší třídy v předválečném a válečném Japonsku. Kruté podmínky válečných lágrů mu neumožňují zůstat nejen rozmařilým, ale ani dítětem. Z Jamieho se stává Jim, jehož průvodcem do světa dospělých je charakterově značně rozporuplný zloděj Basie (John Malkovich).

Hlavním hrdinou je sice dítě, ale jeho dětství je systematicky potlačováno a vysmíváno. Výsledkem dospívání za ostnatým drátem je otupělost.

pátek 7. dubna, 20 hodin

NAVŽDY A DALEKO

Příběh filmu se vrací o sto let zpátky na území Irska, kde jsou chudí venkované terorizováni bohatým statkářem. Mladík Joseph se vzpurnou statkářovou dcerou Shannon utíká do Ameriky a pokouší se v novém světě získat vlastní půdu a stát se svým pánem.

Vztah mezi Josephem a Shannon je osvědčený milostný příběh postav z odlišných společenských vrstev. Zatímco v Irsku je v lepší pozici bohatá dívka, v novém světě se role obracejí. Sledovat Toma Cruise s irským přízvukem, jak boxuje v pouličních bitkách svlečený do půl těla, je nezapomenutelný 70 mm zážitek.

sobota 8. dubna, 9 hodin

MAGNET. Nicole Kidman přijela do Cannes představit film The Paperboy, v němž si zahrála ženu lehčích mravů.

GOYA

Miloš Forman zdaleka nebyl první režisér, kterého zaujalo téma Goya. Životopisné drama Goya vzniklo už v roce 1971 ve spolupráci Sovětského svazu a soudruhů z NDR ve snaze konkurovat americké produkci. Goya se natáčel v několika zemích s mezinárodním obsazením.

Děj nás zavádí do inkvizicí sužovaného Španělska v období před válkou s napoleonskou Francií. Don Francisco de Goya získává pozici prominentního dvorního malíře. Film mapuje postupný vývoj jeho umělecké tvorby a proces uvědomění, vztah mezi uměním a mocí. Goya působí ztrhaně, zatímco jeho dílo získává na síle. Film ohromí svou velkolepostí a záběry, které evokují malířská plátna.

sobota 8. dubna, 14.45 hodin

HOOK

Létající chlapec Peter Pan je v anglicky mluvících zemích notoricky známá pohádková postava, která se potýká s vílami, indiány i piráty v bájné Zemi Nezemi. Setkání českého diváka s Panem zprostředkoval právě film Stevena Spielberga Hook.

Film zachycuje dřívějšího veselého dobrodruha Petera Pana (Robin Williams) jako dospělého muže, který se plně věnuje práci, zanedbává svou rodinu, o dětských hrách a dobrodružstvích nechce ani slyšet a na Zemi Nezemi dávno zapomněl.

Kdo na něj ale nezapomněl, je pirátský kapitán James Hook (Dustin Hoffman), Panův ikonický nepřítel, který unese jeho děti do Země Nezemě. Vystrašený otec se tak musí znovu rozpomenout nejen na svůj starý život a stát se znovu dítětem.

sobota 8. dubna, 17.45 hodin

Herec Robin Williams

STAR!

Životopisný muzikál Star! z roku 1968 vypráví o životě populární tanečnice, zpěvačky a divadelní herečky Gertrude Lawrencové (1898–1952). Začíná jejím mládím v kabaretu a sleduje její postupnou proměnu v dámu z vyšší společnosti.

Přesun do Ameriky její status na první pohled jen potvrdí, jenže není všechno zlato, co se třpytí. Hranice mezi zábavným představením a niterní výpovědí se stírají. V tom tkví přednosti snímku, který se díky královském u formátu 70 mm promění v cinefilní zážitek.

sobota 8. dubna, 20.30 hodin

KAM ORLI NELÉTAJÍ

V jednom z nejslavnějších válečných filmů sledujeme akci spojeneckého komanda v Hitlerově třetí říši. V nacistickém Německu muselo nouzově přistát britské letadlo s generálem Carnaby, který zná plány na otevření druhé fronty. Měl o ní jednat s Rusy na Krétě, kam už bohužel nedoletěl.

Na jeho záchranu je vyslán speciálně složený tým elitních britských výsadkářů. Jejich cílem je Schloss-Adler v Bavorsku, kde je generál vězněn a každou chvíli ho má začít vyslýchat SS.

neděle 9. dubna, 10 hodin

Britský herec Richard Burton.

BATMAN VS SUPERMAN: ÚSVIT SPRAVEDLNOST

Teprve loni uvedený velkofilm Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti směřuje do destruktivního zúčtování. Jejich konfrontace je nevyhnutelná, avšak ani jeden z hrdinů netuší, že vše z povzdáli diriguje mladý miliardář Lex Luthor, který chce jejich souboje využít pro vlastní prospěch.

Do tohoto střetu se zapojuje i legendární komiksová hrdinka známá jako Wonder Woman. Veškeré dění směřuje ke konfrontaci superhrdinů Batmana a Supermana, která si svou monumentálností 70mm film rozhodně zaslouží.

neděle 9. dubna, 13.30 hodin

Světová rarita: sovětský předchůdce 3D filmů

Díky kontaktům organizátorů Krrr! se spřátelenou Asociací polských filmových klubů se můžeme letos v Krnově seznámit také s naprostou raritou. „Bude to 3D systémem projekce Stereo-70, který byl sice vyvíjen v bývalém Sovětském svazu, ale položil základy pro dnes celosvětově používané systémy uvádění 3D filmů.

To ocenila i americká filmová akademie, která systému Stereo-70 udělila v roce 1991 technického Oscara za přínos pro světovou kinematografii," prozradila ředitelka pořádajícího MIKS Krnov Petra Manczalová. Přednášky doplní dokumenty natočené na festivalu v minulých letech, které budou promítané v novém krnovském Art klubu.

AkreditaceNávštěvníci krnovského Kina Mír 70 si sice mohou kupovat vstupenky i na jednotlivá představení, ale pro skutečné filmové fajnšmekry je nejvýhodnější zajistit si akreditaci na celý festival Krrr! Cena akreditace na tři dny je 800 korun, na dva dny 650 korun. Dvacetiprocentní slevu mohou využít studenti a členové Filmového klubu. Zaregistrujte se na www.krrr.cz.

Autor: František Kuba

5.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Symbolem Krnova je modrá a žlutá, kterou známe z praporu i městského znaku. Modrou a žlutou barvu má i přízemní objekt ve Vodní ulici, který je označený nápisem „Veřejné WC“. Slouží svému účelu už od srpna 2011.

Chrpa provozuje modrožluté toalety

Velký zájem, především u chlapců, vzbudila 3D tiskárna ve stánku Střední průmyslové školy a Obchodní akademie Bruntál.

V Bruntále už posedmé pomáhali s výběrem technických profesí

Od neděle se mohou na horách tvořit sněhové jazyky

Od nedělního poledne se mohou v horských oblastech Česka místy tvořit sněhové jazyky, ojediněle i závěje. Na horách napadne do pondělního večera většinou deset až 25 centimetrů nového sněhu. Na návětří hor může na některých místech napadnout až 40 centimetrů, a to hlavně v Krušných horách a na Šumavě. 

Kamil Trávníček: Chceme školu na úrovni

/ROZHOVOR/ Krnovská Základní umělecká škola (ZUŠ) je škola, jejíž věhlas přesahuje hranice nejen města a okresu, ale i České republiky. A dokonce i Evropy. Dechový orchestr mladých Krnov vyjel loni na festival do Pekingu a zapůsobil tam tak, že letos pozvali organizátoři jiného významného festivalu krnovské hudebníky do Číny znovu.

Nadšenec pátrá po osudech válečných zajatců v Jeseníkách

Šest tisíc zajatců prošlo během druhé světové války Jesenickem. Pozapomenutá historie regionu uchvátila Romana Janase, který odhalil jména už čtrnácti stovek z nich. Připravuje i knihu.

Senioři si mohou zamluvit místo v komunitním bydlení

Od prosince se mohou senioři starší šedesáti let nastěhovat do budovy bývalé mateřské školy ve Václavově u Bruntálu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT