VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krnov hostí přehlídku filmů sedmdesátek Krrr!

Krnovské kino Mír 70 už svým názvem napovídá, že jako jedno z posledních v Evropě dokáže promítnout filmový pás široký 70 milimetrů.

12.4.2018
SDÍLEJ:

Krnovský festival filmových sedmdesátek Krrr!Foto: Deník / Kuba František

Díky tomu se před 13 lety v Krnově zrodila filmová přehlídka Krrr! Letos se příznivci širokých filmů a extrémně velkého zakřiveného plátna sejdou v Krnově od pátku 13. dubna do neděle 15. dubna.

Pro mnohé diváky bude jistě největším lákadlem projekce snímku Apokalypsa (1979) Francise Forda Coppoly, přičemž se bude pravděpodobně jednat o vůbec první tuzemské promítání snímku ze „sedmdesátkové“ kopie.

Také díky tomuto filmu je letošní ročník možné vnímat i jako minipřehlídku práce uznávaného kameramana Vittoria Storara, protože kromě Apokalypsy budou uvedeny rovněž dva filmy Bernarda Bertolucciho - Poslední císař (1987) a Malý Buddha (1993), na kterých se rovněž podílel.

Exkluzivní zážitek pak slibuje také zcela nová kopie snímku Vražda v Orient expresu (2017) Kennetha Branagha,

Odborníci vědí, že pravé „sedmdesátky“ jsou pouze filmy nasnímané přímo na negativ široký 70 milimetrů. Letos takové filmy uvidíme dva (South Pacific a Vražda v Orient expresu).

V dalších pěti případech se jedná o zvětšeninu z 35 mm negativu (Apokalypsa, Poslední císař, Zával, Jménem mých blízkých a Smrtonosná zbraň 3). Malý Buddha je někde napůl mezi těmito variantami. Část byla natočena na 70 mm a část na 35mm.

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky.

Zával (1983)
Bahno, tekutý písek a voda z bývalého koryta řeky Něvy roku 1974 zničily na kilometr tunelů leningradského metra. Tato skutečná událost je předlohou katastrofického filmu Zával. Záchranářské hrdinství v kombinaci velkolepou výpravou a tísnivou klaustrofobickou atmosféru.

Bezvýchodnost situace dokresluje neurotická hudba v kapely „Mašina vremeni“ (tedy „Stroj času“). Patetické hrdinství dělníků a odhodlání funkcionářů patří k sovětskému filmu. Pá 13.4.ve 14 hod a Ne 15.4. ve 14.30 hod.

Vražda v Orient expresu (2017)
Další verze klasického románu Agathy Christie Vražda v Orient expresu patří k nejmladším sedmdesátkám. Byla natočena teprve loni. Belgický detektiv s pečlivě upraveným knírem Hercul Poirot odhalí mezi cestujícími první třídy pátrá, kdo z nich zabil amerického obchodníka.

Luxusní dálkový vlaku nečekaně zastaví sněhová překážka na trati. Zejména divák neznalý předlohy se může těšit na nečekanou pointu. Pá 13.4.16.30 hod.

Poslední císař (1987)
Ambiciózní životopisné drama oceněné devíti Oscary jak napovídá název je věnováno historicky poslednímu čínskému císaři Pchu Iho. Ten byl byl nucen roku 1908 nastoupit na trůn ve věku pouhých tří let.

Prožil bohatý život, který před svou smrtí roku 1967 stačil zachytit v knižní autobiografii, z níž film vycházel. Opulentnost výpravy je patrná z každého záběru. Podle statistik se před kamerou objevilo na dvacet tisíc komparzistů.

Tvůrci Posledního císaře se stali prvním filmovým štábem, jemuž čínská vláda povolila natáčet přímo v Zakázaném městě. Kde jinak takový velkofilm promítat než ze sedmdesátky na velké plátno. Pá 13.4. 19.30 hod.

Jménem mých blízkých (1983)
V roce 1939 nacisté napadli Polsko. Všichni Židé z Varšavy byli zahnáni do ghetta. Martin Gray ve 14 letech je s matkou a dvěma bratry byl zavlečen do vyhlazovacího tábora Treblinka.

Martinovi se povede z tábora utéct a dostává se zpět do Varšavy, aby bojoval proti nacistům na straně povstalců. Martin přežil válku, založil si ve Francii rodinu, ale jeho neštěstí tím nekončí… Životní příběh polského Žida, který prošel všemi hrůzami holocaustu a přežil navzdory všemu.

Film je založen na skutečných událostech a také filmové prostředí působí velmi reálně. So 14.4. 9 hod.

Nit z přízraků (2017)
Další z loňských filmů, který pomohl znovu objevil krásu sedmdesátek. Příběh muže posedlého dokonalostí, soustředěného na každičký detail, kterého zničila láska. Nebo zachránila.

Záleží na úhlu pohledu. Dáma musela mít dost peněz, patřičný rodokmen a odpovídající vychování, aby mohla vyrazit na večírek v šatech návrháře Reynoldse Woodcocka.

Jeho status módního génia si ale vybíral svou daň v podobě totální emocionální vyprázdněnosti. Všechny ženy stavěl na roveň krejčovských panen. Až jednou v přístavní kavárně objevil stydlivou servírku Almu. So 14.4. 14 hod.

South Pacific (1958)
Muzikálová romance na pozadí války v Tichomoří nabízí sladkobolné písně i kritický pohled na rasismus. Pulitzerem oceněný South Pacific je příběh zamilovaného poručíka americké armády a naivní zdravotní sestry z Arkansasu, kterou až válečné události přimějí k přehodnocení rasových předsudků.

South Pacific je film s prostou milostnou zápletkou, humanistickým poselstvím a dominancí hudby. Je příkladem osvědčených receptů, jakými Hollywood úspěšně lákal diváky do kin. So 14.4. 17 hod.

Apokalypsa (1979)
O Apokalypse režisér Francis Ford Coppola prohlásil:

„Můj film není o Vietnamu. On je Vietnam. Natáčeli jsme jej způsobem, jakým Američané vedli ve Vietnamu válku. Byli jsme v džungli a bylo nás hrozně moc. Měli jsme přístup k příliš mnoha penězům a vybavení. Krůček po krůčku jsme kráčeli za hranici šílenství.“

Štáb sužovaly tropické nemoci, nesnesitelné vedro a vlhko, monzunové lijáky a tajfuny. Na place byl nesnesitelný zápach krysích zdechlin a lidských mrtvol. Vrtulníky byly propůjčeny od diktátora Ferdinanda Marcose.

Coppola dostal epileptický záchvat a nervově se zhroutil. Vznikla psychedelická opera, v níž krásně voní napalm a vlny vybízejí k surfování. So 14.4. 20,45 hod.

Malý Buddha (1993)
Po eposu Poslední císař se legendární italský režisér Bernardo Bertolucci znovu vypravil do Asie. Zaměřil se na na příběh chlapce jménem Jesse, kterého navštíví buddhističtí mniši, protože by mohl, ale také nemusel být převtěleným lámou. Přes počáteční skepsi rodičů, začne chlapec pomalu propadat kouzelnému příběhu buddhismu.

Jesse také opouští pohodlný domov a vypraví se do Bhútánu zjistit, zdali je opravdu předurčen k tomu, aby byl spirituálním vůdcem. V závěru se mýtus a skutečnost přibližují natolik, že je složité rozeznat, kde jedno končí a druhé začíná. Ne 15.4. 9 hod.

Smrtonosná zbraň 3 (1992)
Třetí část legendární akční série s Melem Gibsonem. Hlavním hnacím motorem filmu je opět vztah dvou hlavních postav a jejich vzájemné konfrontace. Smrtonosná zbraň se od nahláškovaného, vážně pojatého prvního filmu přes odlehčenější druhý díl proměnila do regulérní akční komedie.

Humor se stal dominantou, ale akčních scén ubylo. Přesto se automobilové honičky budou na velkém plátně ze sedmdesátimilimetrové kopie vyjímat. Subžánr takzvaných „buddy movies“ (parťáckých filmů) dosahuje dynamiky díky dvojici charakterově rozdílných postav, které jsou navzdory odlišnostem nuceny spolupracovat. Ne 15.4. 12 hod.

Vstupné

Diváci si mohou koupit vstupenky na jednotlivé filmy, které se pochybuje v rozmezí 120 až 150 korun.
Ti, kteří chtějí vidět více filmů, se mohou zaregistrovat a pořídit si permanentku na 2 dny za 850 Kč nebo na 3 dny za 1100 Kč.

Autor: František Kuba

12.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 15 390 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Aktivizační pracovník. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15390 kč, mzda max. 25100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ NA POZICI – AKTIVIZAČNÍ PRACOVNÍK, • místo výkonu práce: Domov pro seniory Vrbno, p. o. , Mnichov 262, 793 26, Vrbno pod Pradědem., • úvazek: 1,0, • platové zařazení: 6. – 7. platová třída (od 15390,- Kč až 25100,-Kč) + zákonné, příplatky, Požadavky, • dosažení věku 18 let, • minimálně úplné střední odborné vzdělání s maturitou, • bezúhonnost, • schopnost empatie a komunikace s uživateli, • schopnost samostatné práce, pečlivost, spolehlivost, flexibilita, tvořivost,, kreativita, • průběžné vzdělávání, kurz, • práce na PC, Charakteristika vykonávané práce:, • zabezpečuje aktivizační činnosti v zařízení směřující k rozvíjení osobnosti, zájmů,, znalostí, tvořivých schopností uživatelů (nácvik motorických, psychických a, sociálních schopností a dovedností uživatelů, provádění volnočasových aktivit), • velmi dobré komunikační a organizační schopnosti, • zabezpečení socioterapeutických činností, • organizuje informační besedy, tematické přednášky, čtení knih, soutěže,, hudební představení, podílí se na pilotních projektech organizace, výlety a, příležitostní akce pro uživatele sociálních služeb apod., • řádné vedení záznamů o pracovní činnosti, Písemná přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, • jméno, příjmení uchazeče, telefonní kontakt, • datum a místo narození uchazeče, • státní příslušnost uchazeče, • místo trvalého pobytu uchazeče, • datum a podpis uchazeče, K přihlášce je nutno doložit tyto doklady:, • strukturovaný životopis, • výpis z evidence Rejstříku trestu ne starší 3 měsíce,, • ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, • motivační dopis, • souhlas se zpracováním osobních údajů – materiály budou v případě splnění všech představ podstoupeny pro výběrové řízení na tuto pozici., Nástup možný: dle dohody., Materiály zasílejte online do 11. 5. 2018 na adresu: reditel@dps-vrbno.cz., Z : 23.4.2018. Pracoviště: Domov pro seniory vrbno, příspěvková organizace, 793 26 Vrbno pod Pradědem. Informace: Jan Vavřík, +420 554 752 227.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Dvořákův okruh 7, Krnov, Vyhrazeno jen pro OZP !!!, Požadavky: samostatnost a odpovědnost, Náplň práce: prodej, přejímka a vybalování zboží, úklid pracoviště, od 5 - 13hod. a od 13 - 20hod., Možný plný nebo zkrácený úvazek 20-40 hod, prémie., Hlásit se na telefon 608 811 703, Z : 7.2.2018 A : 24.4.2018. Pracoviště: Jindřich jandík - pracoviště krnov, Dvořákův okruh, č.p. 325, 794 01 Krnov 1. Informace: Jan Jandík, +420 608 811 703.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Krnov, Revoluční 49, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště krnov, Revoluční, č.p. 958, 794 01 Krnov 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 17 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Změna provedena dne 21.10.2016, místo výkonu práce : Bruntál, Zeyerova 11, příjemné vystupování, bezúhonnost, praxe výhodou, hlásit se na tel. č. 775872835 / po - pá vždy od 9.00 do 15.00 hodin /, Z : 20.6.2016 A : 23.10.2017 A : 24.4.2018. Pracoviště: Pharm invest s.r.o. - pracoviště bruntál, Zeyerova, č.p. 1932, 792 01 Bruntál 1. Informace: Škubalová, +420 775 872 835.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vládní návštěva Moravskoslezského kraje, 25. dubna 2018 - zastávka v Gutech, u místa kde vyhořel Kostel Božího Těla. Premiéra Andreje Babiše a ministry společně s hejtmanem Ivo Vondrákem doprovázela i starostka Třince Věra Palkovská.
AKTUALIZOVÁNO
133

Vládní návštěva v kraji skončila. Kam Babiš s ministry zamířil? Podívejte se!

"Co nesežere kůrovec to povalí vichřice." Holiny v okolí obce Petrovice.
28

Poslanci pošlou do lesů na sever Moravy inspekci. Stav je katastrofální

Krnovští gymnazisté uspěli v Biologické olympiádě

Nedávno se ve Středisku přírodovědců v Ostravě sešli nejlepší biologové moravskoslezských středních škol, aby poměřili své znalosti v krajském kole Biologické olympiády. Hlavním tématem obou kategorií byly odpady v přírodě.

Pozor na kola! Zámek nestačí

Kola zmizela v minulých dnech ze stojanů i ze sklepa. Jen minulé úterý řešili policisté tři krádeže.

Dobrovolník Ondřej už více než rok pomáhá Jiřímu

Na začátku byla touha dělat něco užitečného. A tak se osmatřicetiletý Ondřej z Krnova stal dobrovolníkem.

Ministr Brabec: S další miliardou na kotle zmizí z ovzduší tuny a tuny prachu

/ROZHOVOR/ Ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec v úterý na krajském úřadě v Ostravě uzavřel dobrovolnou dohodu s Třineckými železárnami a Moravskoslezským krajem, která by měla přispět ke zlepšení ovzduší v regionu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT