Kostel svatého Jiří v dnes již zaniklé vsi Pelhřimovy, ležící přímo na česko-polské hranici, se od minulého čtvrtka stal dějištěm ojedinělé kulturní akce. Po čtyři dny zde probíhal hudební festival, který pro své přátelé a rodiny uspořádali členové krnovské kapely Bratři Orffové.

Účastníci si bezejmenou akci vychvalovali natolik, že si ji soukromě nazvali český Woodstock, tedy podle nejlegendárnějšího festivalu na světě, který se konal v 60. letech v Americe.

Za vše může Apollo

Když na začátku února skupina Bratři Orffové vyhrála cenu hudebních kritiků Apollo, slíbili členové skupiny, že v létě uspořádají pro své známé, přátele a rodiny malý festival plný hudby. Pro uspořádání akce si vybrali místo opravdu tajemné a působivé, a to kostel svatého Jiří v dnes již neexistující obci Pelhřimovy.

Po odsunu Němců byly z důvodu vzájemné nedůvěry mezi komunistickým Československem a Polskem téměř všechny domy na české straně vesnice zbořeny s výjimkou právě kostela, který od roku 2001 začalo opravovat Hnutí DUHA.

Přípravy trvaly týdny

Přípravy na festival zabraly několik týdnů. Desítky nadšenců, kamarádů a známých se pravidelně sjížděly v Pelhřimovech, aby místo na celou akci připravili. Museli odstranit hromadu staré stavební suti, zajistit toalety či agregát.

Vyčistit okolí kostela od spadaných větví stromů, či vysekat louky s obrovskými kopřivami, aby někde mohlo vzniknout stanové městečko," řekl zakladatel skupiny Bratři Orffové Lukáš Novotný.

Ruku k dílu pravidelně přikládali skupinky nadšenců. I tak však všechny nejdůležitější přípravy trvaly bezmála čtyři týdny.I když většina účastníků o festivalu věděla již dlouho předem, vzhledem k pietě místa drželi pozvaní celou věc přísně v tajnosti.

„Chtěli jsme, aby byla celá akce komornějšího rázu, proto se informace o ní šířily pouze k uším rodin, přátel, známých a kapel," doplnil Lukáš Novotný.

Na jednom místě se tak sešli zhruba dvě stovky účastníků, kteří si již od čtvrtka mohli užívat vybraných hudebních vystoupení. Pro návštěvníky si pořadatelé připravili i malé veselé zpestření. Místo nudných a fádních festivalových toi-toi záchodů si nechali na zakázku vyrobit dřevěné latríny, které v sobě nesly vyřezaný obrys Zlatého Anděla, hudebního ocenění, které v letošním roce kapela získala v kategorii album a skupina roku.

Během čtyř dní se zde vystřídalo sedmadvacet kapel. Mezi nimi například Kalle, Květy, Honza Žamboch, Kieslowski, Ille, Strangers in the city, Post-hudba, Bratři Orffové a další hudební skvosty. Bohatý repertoár vybraného stylu diváky dostal do té správné nálady po všechny dny konání.

„Moje očekávání bylo splněno desetinásobně. Výběr kapel, počasí, skvělí lidé. Tomu všemu dávám za jedna. Až mě mrzí, že se něco podobného už nikdy neuskuteční, jelikož tento festival byl uspořádán, jako raritka právě za cenu Apollo a ceny Anděl, které kluci z Orffů získali," řekla jedna z účastnic festivalu Zuzana Kučerová a dodala:

„Jsem ráda, že jsem toho mohla být součástí. Většina tady zde se o tom s nadsázkou baví jako o takovém mini Woodstocku a mají pravdu."

Akce se podle všech zúčastněných stala kultovní. „Speciální díky patří starostovi Slezských Rudoltic Mojmíru Pargačovi, který nám povolil si zde něco podobného uspořádat, Ivovi Dokoupilovi, který kostel za Hnutí Duha spravuje a samozřejmě i všem, kteří se do organizace festiválku zapojili," dokončil Lukáš Novotný.