Hlavním protagonistou bude opavská formace Expedice Apalucha. Kapela vznikla v roce 2001 a od té doby celkem úspěšně brázdí kluby zvláště na Moravě. Protože každý z hráčů Expedice byl zatížen jiným hudebním stylem, míchají se v tvorbě skupiny různé vlivy. To byl také původ vzniku jejich názvu. Členové tvrdí, že se svým muzicírováním vydávají na expedici za různými hudebními objevy. I přes své, někdy možná dobrodružné, výpravy do světa tónů, má celá jejich tvorba čitelnou spojnici. Tou je blues a rock, sami tvůrci písniček pak tvrdí, že hrají blues beat.

V současné době Expedice Apalucha vystupuje ve složení Jura Bosák – zpěv, Tomáš Havránek- foukací harmoniky, akustická kytara, Jiří Pater - basová kytara, Jan Tengler - saxofony a příčná flétna. Všichni tito jsou navíc vokalisté. Nezpěvákem je bubeník Vašek Žůrek a Petr Štěpán na elektrickou kytaru. Dalšími hosty večera budou ještě dvě tria.

První pochází až z Chebu a je přibližně stejně staré jako Expedice Apalucha. Jmenuje se Fusion trio, produkuje jazzrockovou muziku a zbytek repertoárů doplňuje skladbami Parkera, Corea, Scofielda, Monka, Davise, Hendrixe. Další trio jsou opavsko – krnovsko – bruntálští „Fotříci“ Milan Hrbáč, Vladimír Třicátný a Ivo Honajzer. Skupina, která si s humorem sobě vlastním říká 3FO3, se pohybuje zvláště po regionálních klubových scénách a jejich doménou je nesmírně sympatický kytarový jazz, žánrově zařaditelný jako elektrický bebop.