Většina mladých divadelních kočovníků se rekrutuje z řad studentů krnovské pedagogické školy. Režisérka Petra Severinová je současně i autorkou scénáře letošní hry Jan a Jiří všechny smíří. Divák až během představení pochopí, že tato taškařice je vlastně hodinou dějepisu o husitství a skutečných osobnostech Janu Palečkovi a Jiřím z Poděbrad.

„Na kočování po podsklepené jižní části Moravy vyrazilo nezvladatelných 25 lidí, protože nemám srdce někomu říct: ty nepojedeš. Tak jsem musela vymyslet role pro 25 lidí, aby se nikdo necítil odstrčený, a k tomu je husitství ideální. Aby se moravští katolíci neurazili, že fandíme husitům, rozhodně v našem podání nemají gloriolu svatých bojovníků. Ukazujeme, že zpočátku to byla pěkná myšlenka, než se husité mezi sebou rozhádali kvůli kravinám. Jan Paleček a Jiří z Poděbrad se snaží situaci nějak pozitivně ukočírovat, ale kališníci i katolíci si myslí, že může existovat buď jeden, nebo druhý názor a vyznání. Neumí si představit, jak můžou oba proudy žít vedle sebe. To je hlavní myšlenka hry, takový odkaz pro dnešek,“ představila svou hru Petra Severinová.

Rozhodla se příběh ukončit pozitivní událostí, jak Jiří z Poděbrad vysílá mírové poselstvo po celé Evropě.

„Ve finále je mírová myšlenka ve stylu Evropské unie. Končí to v nejlepším jako happy end. To, že nakonec všechny dvory poselství odmítly, protože se bály s kacířem Jiřím něco mít, to najdete v učebnicích dějepisu, ale v naší hře už ne. Všechno jsou to historická fakta poskládaná do srandovních souvislostí,“ uzavřela principálka kočovné divadelní společnosti Petra Severinová.