Na sto šedesát tři stránek publikace o velikosti A4 umístil autorský tým Spolku Přátelé Vrbenska tři sta obrázků a fotografií. Zajímavostí se podařilo autorům sesbírat tolik, že by vydaly hned na dvě knihy, a tak není vyloučeno, že se do budoucna dočká publikace Vrbno pod Pradědem – Ohlédnutí za minulostí dávnou a nedávnou pokračování.

Vydání knihy podpořilo město úhradou nákladů na tisk a odběrem více než dvou tisíc výtisků pro své obyvatele. Kmotrou knihy se stala v pondělí 12. prosince starostka Helena Kudelová.

Originální vánoční dárek

Město přispělo více, než sto sedmdesáti tisíci korunami, ministerstvo kultury padesáti tisíci korunami a další hotovost přibyla z peněženek soukromých dárců.

„V příštích dnech se v poštovních schránkách všech domácností objeví PF 2012 opatřené odběrním kuponem. Ten bude opravňovat držitele k bezplatnému odběru knihy na radnici. Vyzvednout si ji můžete až do konce února,“ přiblížil místním vánoční dárek Karel Michalus, předseda Spolku Přátelé Vrbenska.

Publikaci členové spolku vydali u příležitosti oslav čtyř set let povýšení hornické osady na svobodné horní město Vrbno pod Pradědem. Autorsky a redakčně sestavil knihu tým Spolku Přátelé Spolek Přátelé Vrbenska. Na publikaci sbíral tým materiály od roku 2006.

Ještě na konci loňského roku to vypadalo, že na publikaci nebudou peníze. „Nejprve jsme zvažovali, zda knih neudělat na etapy třeba pět. Letos bychom nechali vyrobit jen hezkou vazbu, do níž by si knížky lidé postupně doplňovali,“ uvedla při křtu knihy její „kmotra“ a vrbenská starostka Helena Kudelová. Starosta ocenila, že vzniklá kniha zahrnuje celou řadu poutavých informací o městě, k nimž se lidé jinak těžko dostávají.

„Některá témata by si kvůli své zajímavosti zasloužila zcela samostatnou knihu. To je možná výzva do dalšího období,“ odhadovala starostka. Ta si do budoucna přeje, aby se při oslavách pětistého výročí našlo více knih o městě, než je ta z letošního roku.