VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy Němců v lágrech představili v synagoze

KRNOV - Příběhy lidí, kteří na vlastní kůži poznali sběrné tábory pro vysídlované Němce, i oficiální nařízení z této doby a různé poválečné dokumenty se staly podkladem pro knihu nazvanou Příběh lágru. V Krnově ji představil její autor Jiří Nebeský.

20.9.2007
SDÍLEJ:

Jiří Nebeský při besedě v krnovské synagoze.Foto: DENÍK/Květa Gebauerová

Krnovskou synagogu zaplnili lidé, kteří přišli vyslechnout přednášku o osudech českých Němců po 2. světové válce. Přestože mezi posluchači početně převažovali Němci, kteří přijeli do Krnova v rámci 13. česko-německého týdne, zněla tu hojně i čeština.

Nebeský na přednášku vybíral úryvky, které podle něj nejlépe ukazují, jaký byl život ve sběrném táboře. Násilí si mnohdy v ničem nezadalo s poměry panujícími v hitlerovských koncentračních táborech. „Odkudkoliv se na ulici mohla objevit stráž. Ne četníci, ale samozvaní strážci, kteří lidi po rychlém soudu odváděli do táborů. Lidé, kteří se do tábora dostali, museli odevzdat všechny věci.

Neexistovala žádná evidence, věci v lepším případě skončily na velké hromadě, v horším v kapsách strážných. Běžné bylo násilí. Strážní byli vybaveni býkovci, pendreky, ocelovými pruty, které používali často jen pro svou zábavu,“ četl autor knihy vzpomínky a úřední záznamy z té doby.

Pokud byl vůbec někdo z těchto výtečníků někdy zatčen, vždy se jednalo o obvinění z rozkrádání německého majetku. Nikdo nebyl obviněn z násilí na lidech páchaného bez ohledu na jejich věk či pohlaví. Ti, kteří si vyslechli obvinění z rozkrádání, zase často končili na svobodě bez jakéhokoli trestu.

Němcům v letech 1945 – 1946 však nehrozil jen sběrný tábor. Součástí jejich života byly i drobné perzekuce, které se v mnohém podobaly těm nacistickým, páchaných vůči Židům. Němečtí obyvatelé například nesměli používat dopravní prostředky bez zvláštního povolení, nesměli tvořit hloučky ani vycházet večer ven. Nejen Němci, ale i lidé ze smíšeného česko-německého manželství a Češi, kteří se přihlásili k Němcům, museli na rukávu také nosit pásku s výrazným písmenem N.

„Co mělo znamenat písmeno na pásce? Němec, nebo nepřítel?,“ zeptal se jeden z účastníků přednášky a rozpoutal tak diskuzi o významu písmene. Po krátké debatě obecenstvo v synagoze nakonec usoudilo, že písmeno N zřejmě mělo označovat nepřítele, neboť jej na rukávech nosili také Maďaři. „Nechci tu nikoho obviňovat ani drásat situaci. Chceme jen doplnit mezeru ve vědomostech o jednom historickém faktu,“ řekl na závěr přednášky Kurt Schmidt, předseda sdružení Heimatkreis Jägerndorf, který organizuje českoněmecké týdny v Krnově.

20.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto
11

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Školní, Bruntál

David Galvas opět hraje, posílil Krnov

Dlouho bez hokeje nevydržel. Zkušený obránce David Galvas opět nazul brusle a v sobotu odehrál první zápas za svůj nový klub.

Inovační centrum zřídí na krnovské poliklinice

V budově krnovské polikliniky bude po Novém roce otevřena kancelář Moravskoslezského inovačního centra MSIC. Její pracovník v ní bude k dispozici místním podnikatelům.

Na úterý se chystá jednání bruntálského zastupitelstva

Na svém posledním letošním zasedání se sejdou bruntálští zastupitelé. Zastupitelstvo města Bruntálu se uskuteční v úterý 12. prosince od 13 hodin v zasedací místnosti městského úřadu.

O kuriózní případy nemají strážníci v regionu nouzi

Čas od času jsou strážníci v opavském i bruntálském okrese nuceni řešit situace, které dokážou vyvolat úsměv na tváři nebo nad nimiž si lidé takříkajíc ťukají na čelo. Roli v nich často hrají alkohol, zapomnětlivost i různí živočichové.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT