V sále Střediska volného času Méďa autorka navodila příjemnou atmosféru zejména citlivým vystupováním, když s láskou a úctou vyprávěla o místě svého dětství.

„Rozinková louka byla rájem, ve kterém jsme my děti vyrůstaly ve shodě s přírodou. Na dvou hektarech zahrady se nacházel rybník a na dnešní poměry malý dřevěný domek,“ začala vyprávění Gudrun Pausewang.

Během večera pak představila nejen samotnou Rozinkovou louku, ale také její bývalé i současné obyvatele. V publiku seděli němečtí rodáci, kteří přijeli do Krnova na německo-český týden, českou část publika tvořili zejména členové krnovského Klubu českých turistů.

Hodinu a půl se střídalo autorské čtení v němčině se čtením české verze knihy, kterého se ujala studentka gymnázia. Návštěvníci naslouchali téměř bez dechu.

Po krátké přestávce došlo nejen na otázky, ale také na chválu od čtenářů knihy. Gudrun Pausewang se narodila 3. března 1928 v Mladkově. Československo opustila 22. května 1945 společně s matkou a pěti sourozenci. Matka se obávala, že vzhledem k německé národnosti nemohou mít v této republice její děti žádnou budoucnost.

Gudrun se stala učitelkou a několik let žila v Latinské Americe, učila například v Chile nebo Venezuele. Napsala téměř devadesát knih. V roce 1964 poprvé znovu uviděla rodný Mladkov. Dodnes udržuje přátelské vztahy s českou rodinou, která v současnosti vlastní nezapomenutelnou Rozinkovou louku.

Do češtiny byly přeloženy její knihy s jihoamerickou tématikou Cesta do Tongaye (česky v roce 1977) a Karneval a Velký pátek (česky 1981). Po narození syna začala psát též knihy pro děti. Jejím nejznámější román pro mládež Die Wolke vyšel v roce 1995 česky pod názvem Mrak.

Kniha vzpomínek na místa mládí Vzpomínám na Rozinkovou louku vyšla česky v roce 2001. Její knihy byly přeloženy téměř do všech evropských jazyků. Za své literární dílo byla spisovatelka poctěna řadou významných cen. Její rodná obec Mladějov připravuje zřízení naučné stezky Gudrun Pausewang, která vede k slavné Rozinkové louce. Obec již oslovila majitele dotčených pozemků.

Květa Gebauerová