Letošní festival zahájí v pátek 17. června ve 13 hodin vystoupení dětí z místní školky. Následují vystoupení dětí z Osoblahy, Města Albrechtic, Jindřichova a dalších obcí Osoblažska. Tato vystoupení budou prokládána loutkovým divadlem z Českých Budějovic.

Hlavními hvězdami Mezinárodního festivalu dětí sjednocené Evropy – Osoblažsko budou zpěváci Tomáš Klus a Petr Kotvald. „V pátek vystoupí se čtyřmi divadelními představeními divadelní společnost Divspol z Českých Budějovic, která dětem i dospělým zahraje loutkové divadlo. Ale ne jen tak ledajaké, budou to nápadité loutky velké půl metru. Takže je na co se těšit,“ uvedl Jan Bezděk za přípravný výbor festivalu.

Sobotní program zahájí v 10 hodin děti ze Slovenské a Polské republiky, břišní tanečnice z Nových Heřminov a místní taneční skupina Poupata. V 15 hodin vystoupí zpěvák Petr Kotvald se svým showtime recitálem. Celý den bude pro děti i dospělé připraven doprovodný program ve westernovém stylu. Vystoupení zajišťuje Western Club B&B Karviná. Každý návštěvník si tak bude moci vyzkoušet hod sekerou, hod nožem nebo lasem, střelbu z luku, projížďku na koni nebo triky s bičem.

Festival v sobotu po setmění uzavře velká ohňová show žonglérské skupiny z Krnova, která si říká eXtremeFlamers. Vznikla v roce 2004, ale širší veřejnosti se představila uceleným programem až v roce 2006, kdy se podílela na aktivitách krnovského klubu Nautilus. Lektoři zde vysvětlovali zájemcům základní principy a efekty při práci s ohněm, a tak se jim podařilo najít nové talenty a přibrat do svých řad nové nadějné členy.

Dnes tato skupina mladých lidí baví diváky při nejrůznějších příležitostech od pivních slavností, přes letní festivaly, benátské noci, pálení čarodejnic nebo Helloween až po program předváděný třeba na svatbách. Původně čisté fireshow s ohněm a hořícími předměty se tak postupně mění na daleko pestřejší program. „Našim cílem je odklon od klasických žonglérských technik. Jde nám spíše o show, než o žonglování samotné. Nebráním se ani myšlence, že žonglování jednou vypustíme úplně. Show s ohněm a žonglování s ohněm jsou v podstatě dvě rozdílné věci," jsou slova hlavního vedoucího eXtremeFlamers Honzy Náhlého.

Během celého festivalu bude probíhat výstava výtvarných prací dětí z mateřských, základních a uměleckých škol na téma Sjednocená Evropa našima očima. Obrázky budou vystaveny v sále kulturního domu v Dívčím Hradě, kde si je budou moci návštěvníci festivalu prohlédnout. Všechny obrázky budou posouzeny odbornou porotou a v sobotu odpoledne před vystoupením Petra Kotvalda oceněny.