VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Josef Nedomlel by se letos dožil sta let

Staré Město /FOTOGALERIE/ - V pondělí 9. listopadu by se dožil sta let bruntálský řezbář Josef Nedomlel.

13.11.2009
SDÍLEJ:

Bruntálský betlém uložený ve farním kostele vyřezal Josef Nedomlel v letech 1956 až 1958, poté na něm pracoval dalších třicet let. Pravidelně jej renovuje syn František Nedomlel.Foto: Archiv rodiny Nedomlelovy

Všestranně nadaný člověk přišel na svět v roce 1909 a je mimo jiné autorem bruntálského i mohelnického betlému. Býval rovněž velitelem hasičů ve Starém Městě.

Do Anglie se nedostal, bojoval proto jako partyzán

Josef Nedomlel pocházel z Víchové nad Jizerou v Krkonoších. Kolář a karosář vyučený v Železném Brodě nemohl najít práci, proto se odstěhoval do Zlína, kde nastoupil u Bati. Stavěl tam i železnici do Vizovic.

Josef Nedomlel byl také sportovní pilot, za války si přál dostat do Anglie, kde chtěl pomáhat v boji proti nacismu. O přejití hranic se pokusil třikrát, Němci jej vždy chytili.

Nakonec proti německým okupantům bojoval jako partyzán, pod plukovníkem Murzinem fungoval jako spojka štábu pod krycím jménem Mlynář.

„Koncem války se vzali s maminkou, chodili spolu předtím jedenáct let,“ řekl syn mistra řezbáře a pokračovatel rodinné tradice František Nedomlel, který se narodil ve Zlíně jako třetí chlapec v rodině v červenci 1948. Po válce jeho rodiče poslali dosidlovat pohraničí, konkrétně do Starého Města u Bruntálu.

Z vraku vytvořil plnohodnotný zásahový vůz

Jen co se Josef Nedomlel, pozdější velitel tamní hasičské jednotky, nastěhoval, sehnal vrak nákladního vozu, se kterým měl své plány. Na začátku byl jen podvozek a k němu dva motory, na konci funkční zásahový vůz. „Otec na něj začal vyrábět karoserii, aby měli hasiči ve Starém Městě čím hasit. Na vzácné fotografii, která ztvárňuje podvozek, jsou již neexistující budovy, mezi prolukou tiskárny a bývalých lisoven v Bruntále,“ prozradil František Nedomlel.

Kdo místo zná, ví, že, byl v místě oční optik, sběrna kožek, fotograf, později se zde opravovaly punčochy.

Za stavbu zásahového vozu ocenili v roce 1951 Josefa Nedomlela plaketou, která nyní visí v řezbářské dílně jeho syna Františka.

Nedomlelův velký sen: Kino

„Pochvalné uznání za obětavou činnost hasičstvu, kterou projevil zejména tím, že svojí usilovnou prací se na prvním místě zasloužil o výstavbu požárního motorového vozidla, a tím se stal požární sbor po stránce vybavení a pohotovosti jedním z nejlepších v okrese Bruntál,“ stojí na plaketě.

Ve Starém Městě postavil Josef Nedomlel i hodiny a splnil si rovněž svůj velký sen, vystavět v obci kino. „Měl z toho strašnou radost, až když časem zájem diváků upadl, kino se zrušilo. Promítal tam otec, bratr i já,“ zavzpomínal František Nedomlel. Pro komfort publika nachystal plátno i kaskádovité posezení.

Neznámá kapitola ze života: Loutkoherectví

Josefu Nedomlelovi učarovalo divadlo. Začalo to tím, že se do Starého Města u Bruntálu přestěhovali manželé Čechákovi, oba učitelé. Loutkoherecké figurky vyráběl právě Josef Nedomlel.

Ladislav Čechák žije dodnes a byl to právě on, který přiměl Josefa Nedomlela k provozování divadla loutek. Jeho manželka byla ředitelkou školy. „Ponoukali otce, vy to tak dobře umíte, tak krásně vyřezáváte, proč neuděláme ve Starém Městě loutkové divadlo,“ vzpomínal syn Josefa Nedomlela, další řezbář v rodině František.

Manželé Čechákovi z Velkého Týnce u Olomouce jsou mimo jiné i zakladateli folklórního souboru Týnečáci. Vystupovali také u Mohelnického betlemu, který postavil jejich přítel Josef Nedomlel.

Nedomlelovy loutky ocenil i Jiří Trnka

Staroměstský loutkoherecký soubor se po osvobození pomaličku rozjížděl, až dosáhl obrovských výsledků. Divadlo mělo díky Josefu Nedomlelovi pětasedmdesát loutek, marionet vysokých půl metru. Staroměstští ochotníci vyhráli okresní i krajskou divadelnickou soutěž, později zvítězili rovněž ve finále celorepublikové přehlídky loutkářských souborů v Českých Budějovicích. „V porotě byla tehdy i taková veličina, jako Jiří Trnka, předseda komise, takže to pocta nebyla ledajaká,“ podotkl František Nedomlel.

Loutky pro divadlo vyřezával Josef Nedomlel, kulisy maloval a plány loutek vytvářel Jindřich Šebestík, oblečky na figury šila Věra Krchová. Na tom, jak má scéna vypadat, pracovali všichni společně. O oblíbenosti souboru svědčí i článek z roku 1953 periodika Nová vesnice Bruntálska s názvem Kdy začnou? „V loňské sezoně způsobil ve Starém Městě dětem i dospělým mnohou radostnou chvíli loutkářský kroužek při Sdružení rodičů a přátel školy… Jistě hovoříme hlasem staroměstské veřejnosti, když se ptáme: Kdy začnete?“ psalo se tehdy v tisku.

Loutkohereckou kariéru zastavili až komunisté

Divadla se musel zříct Josef Nedomlel v roce 1958, kdy ho komunisté začali coby zarytého Baťovce pronásledovat. Divadlo prodal, všechno se zamazalo a musel jako zaměstnanec nastoupit do jednotného zemědělského družstva. A nasadili na něj konfidenty, kteří na jeho činnost bedlivě dohlíželi.

„Bratři se vyučili černému řemeslu, prostřední byl nástrojař, já se vyučil jako lakýrník a malíř písma, dál jsem se rozvíjel jinak,“ řekl František Nedomlel. Jeho otec se tehdy začal stranit veřejného života, uzavřel se do sebe, což vedlo paradoxně k tak skvělé a velkolepé stavbě, jakou je a zůstává jeho bruntálský betlém. Tehdy mu bylo padesát let.

Autor: Karel Janeček

13.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 24 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník bagru. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, řidičský průkaz B a C, karta řidiče výhodou, strojnický průkaz, nutná praxe, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, zemní práce na pásovém bagru popř. traktobagru, , , Po zkušební době možnost zajištění ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., Hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz, Z : 6.2.2018 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/ka 1. stupně základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Andělská Hora 215, Komu se hlásit: , Ing. Radek Peňáz, ředitel školy, tel.: +420 554 737 031, 603 717 216, e-mail: zsandel@gmail.com, , Vlastnosti volného místa, Směnnost: jednosměnný provoz, Pracovněprávní vztah: Plný úvazek, Minimální stupeň vzdělání: vysokoškolský, Doba zaměstnání: , od 1. 9. 2018 na dobu určitou s možností prodloužení smlouvy., Mzdové rozpětí: od 26 020,- Kč/měsíc , Vhodné pro: Absolventy vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu v oblasti pedagogických věd pro 1. stupeň ZŠ , Poznámka k volnému místu: , , Požadujeme odpovídající pedagogické vzdělání, žádosti s přiloženým životopisem zasílejte na e - mail : zsandel@gmail.com do 30. 6. 2018, , Z : 11.5.2018 A : 8.6.2018. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola andělská hora, 793 31 Světlá Hora. Informace: Radek Peňáz, +420 554 737 031,603 717 216.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 18 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Rýmařov, Olomouc, Šumperk, Mohelnice, vyučen v oboru, zodpovědnost, samostatnost, časová flexibilita, chuť pracovat, práce na pozemních stavbách. , Po zkušební době možnost ubytování ve firemním bytě, příspěvek na stravu, odměny., , hlásit se na e - mail : svojanovska@rymstav.cz , Z : 23.5.2016 A : 21.2.2017 A : 23.5.2017, A : 6.2.2017 A : 16.3.2018 A : 2.5.2018, A : 14.6.2018. Pracoviště: Rýmstav cz spol. s r.o., Nerudova, č.p. 1290, 795 01 Rýmařov. Informace: Marcela Svojanovská, +420 604 904 245.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 20. června 2018

Sloni na špacíru, jak se chová jídlo a hvězdný Ringo Starr: zhlédněte videa dne

Ruská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
11

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

FOTOGALERIE/ V květnu na zámku v Linhartovech začala turistická sezona 2018. Zámecké prostory nabízí návštěvníkům umění, historii, sběratelské poklady i poučení. 

Masturboval před lidmi u jezera

Poklidné úterní odpoledne u pláže Stříbrného jezera v Opavě se během chvilky změnilo v dějiště nechutností, které si mohl odpustit devětatřicetiletý muž z Bruntálska.

Nejvyšší fotbalová liga má nového partnera. Fortunu. Logo rozpoutá debaty

Marné hledání dlouhodobého partnera skončilo. Nejvyšší fotbalová liga má po letech silného partnera, se kterým se spojí na několik let dopředu: sázkovou kancelář Fortuna. Ta patří finanční skupině Penta, pod kterou spadá i vydavatelství VLM.

Dvě nuly pod Hradem a strašidelná perníková ruina: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 19. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT