Program krnovského divadla nabízí Žbirkův koncert v pondělí 8. listopadu od 19.30 hodin. Žbirku doprovázejí na turné zpěvačky Martha a Magdalena Šalamounovy. Líbivé melodie, srozumitelné texty a chlapecká tvář, s takovými rysy vystoupala na vrchol popmusic velká hvězda hlavně osmdesátých let, Miroslav Žbirka.

Jeho písně zlidověly a vyhrávaly na cestu k dospělosti dnešním už téměř padesátníkům. Hity jako Biely kvet nebo Atlantída okupovaly rozhlasové vlny všech dvou československých rádií a vynesly Žbirkovi tak obrovskou popularitu, že připravil i Karla Gotta o Zlatého slavíka. Přestože od té doby uplynulo několik desítek let, Žbirka se mezi špičkou středního proudu českého hudebního nebe stále drží.

„Miroslav Žbirka pořád patří k oblíbeným interpretům. Jeho vytíženost v různých projektech je tak vysoká, že byla zrušena většina moravských podzimních koncertů,“ potvrdila dramaturgyně krnovského divadla Marie Žambochová. Z celého plánovaného turné po Moravě totiž zůstal zachován pouze Krnov.

„Mám radost, že Žbirkovo vystoupení v Krnově zůstalo dodrženo. Je to totiž jeho historicky první samostatný koncert zde. Doufám tedy, že si jej nenechají Žbirkovi příznivci uniknout, kdy v budoucnosti by mohl být další se neodvažuji ani hádat,“ dodala Žambochová. Krnovské jeviště sice Miro Žbirku už jednou hostilo, ale tehdy pouze jako doprovod k vystoupení také ve své době vyhledávaného baviče Milana Markoviče.

Nadcházející koncert v divadle bezesporu fanoušky potěší. Miroslav Žbirka do programu zařadil většinu svých starých pecek, zazpívá však i novinky z připravovaného alba. Jako host se na krnovském jevišti také poprvé představí zpěvačka Martha. Další ženu z pěveckého týmu, éterickou Magdalenu Šalamounovou, však Krnované už dobře znají. Několikrát hostovala v klubu Kofola a účinkovala i na posledních Krnovských hudebních slavnostech.

Miroslav „Meky“ Žbirka je slovenský zpěvák a skladatel. Pochází ze smíšeného manželství, jeho matka je Angličanka, otec Slovák, své písně také velmi často zpívá v obou jazycích rodičů. Začínal ve skupině Modus, se kterou v roce 1977 získal spolu s Jánem Lehotským a Marikou Gombitovou Zlatou bratislavskou lyru za píseň Úsmev.

V roce 1981 zakládá skupinu Limit a vydává se na sólovou dráhu. V roce 1982 se stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal porazit Karla Gotta. Dnes žije a bydlí se svou rodinou v Praze, pracuje na mnoha hudebních projektech, skládá hudbu i texty, účinkoval v muzikálech a připravuje nové album.

Dita Voznicová