Ačkoli se básník, sochař, fotograf a galerista Libor Hřivnáč narodil ve slezské metropoli, na Bruntálsku se pohybuje čtyřicet let. „Přátelím se s muzikanty, hajnými, podnikateli. Možná tam byla i nějaká láska. Na lyžích jsem projel každou stezku na naší straně hor. Lovil tam. Pil. Potkal se se „šlukovkou“, poslouchal bigbít v rokáčích. V Bruntálu mám podnikatelské aktivity, každý pátek se tady setkávám s přáteli u karet. Znám se s kdekým. Považuji se za Bruntaláka,“ vypráví Libor Hřivnáč.

Historická stavba byla v minulých letech postupně rekonstruována včetně šindelové krytiny, kamenného pláště a také interiéru. Teď jí někdo zohyzdil sprejem.
Vandalové se nezastaví před ničím. Bruntálská bašta je pošpiněna spreji

Jak již bylo řečeno, svou knihu poezie pojmenoval Brutal Bruntal. „Vznikla na základě mého života v Bruntálu a na Bruntálsku. Má dvě části. V prvé je popsán pomalu zanikající svět bývalých Sudet. Tento svět zaniká proto, že z přistěhovalců bez kořenů se pomalu ve druhé a třetí generaci stávají starousedlíci. Je to příběh marné, veliké lásky, která se táhne jako dějová nit celou druhou částí. Je doplněna dalším dějem a příběhy. V knize jsou části brutální, ale také lyrické, které doplňují atmosféru města,“ prozrazuje autor.

Kdekoho bude možná zajímat, jestli je kniha založena na skutečných událostech. „Popisované děje jsou autentické. Zároveň ale musím sdělit, že příběh se nikdy nestal, je literární fikcí, v Bruntálu se ale stát mohl. Podobnost s lidmi žijícími i nežijícími je čistě náhodná,“ přiznává Libor Hřivnáč. Základní text k „brutální“ knize napsal už v roce 2012. Poté jej dle svých slov nechal odležet a uzrát, aby jej před měsícem mohl oživit, přepsat a doplnit. Vyjde letos v září, nyní se Libor Hřivnáč chystá oslovit starostu Bruntálu, bude-li mít zájem o partnerství při vydání publikace. Prodávat se bude přes portál Palmknihy, v Galerii Hřivnáč v Opavě a distribuční místo by mělo být i v samotném Bruntálu. Libor Hřivnáč ji bude dále nabízet i na svém webu www.liborhrivnac.cz.

„Knihu svými díly ilustruje známý malíř a bruntálský patriot Pavel Forman,“ dodává závěrem Libor Hřivnáč, který již vydal dvě sbírky poezie – Sám mezi lidmi a Jako mlhu ji rozfoukal větřík.

V Jindřichově se uskutečnil jediný fotbalový kemp na Bruntálsku
PODÍVEJTE SE: Jediný fotbalový kemp na Bruntálsku slavil úspěch