V létě 1995 se Vratko spolu s Máriem vydali na výlet na Ukrajinu a očarovaní touto zemí se rozhodli, že si založí kapelu s názvem Iné Kafe, její název budou psát v azbuce a oba v ní budou zpěváci. Pak vznikaly první písničky i první demo nahrané na kazetu.

V kapele se časem měnilo nejen personální složení, ale i název, takže dnes už ani fanoušci přesně neví, zda se kapela stále jmenuje Iné Kafe nebo už Inekafe. Postupně na kontě této skupiny přibývala vydařená turné i kvalitní studiové nahrávky, kapela založila vlastní vydavatelství Shotgun records a pod touto značkou vyšlo i první oficiální album Iné Kafe.

Pak Iné Kafe podepsalo smlouvu s vydavatelstvím Universal music na nové album Čumil. Později Universal music vyměnili za Forzu a nahráli album Je tu niekto? Za něj získali platinovou desku za 15 tisíc prodaných alb.

V roce 2001 kapela nasadila do televizí a rádií singl Ráno, který se dlouho držel na prvních místech, a také o kapele vyšla kniha Úspešne zapojení. Následovalo album Príbeh, další platinová deska, bronzový slavík v anketě Slávik 2001, videoklip na Ružovou záhradu, singl Prečo je to tak? v rádiích, reedice starších alb, koncerty, album Bez udania dôvodu. V té době se už začínal objevovat pozměněný název Inekafe.

V roce 2006 Inekafe ukončilo existenci s tím, že lídr Vratko se chce věnovat svému povolání dopravního pilota. O čtyři roky později ale kapela oznámila návrat a po osmi letech vydala album Právo na šťastie. Křest se konal v Boeingu Air Explore, který pilotoval zpěvák Vratko Rohoň. Na palubě bylo 144 lidí.

Klubové turné, které „Kafáče" zavedlo do Krnova, má název VIANOCÉÉ 2016.