VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hvězda festivalu KRRR!: Producent Hvězdných válek

Krnov – Do krnovského kina Mír 70 svážejí spediční společnosti krabice se stovkami kilogramů filmového materiálu, což je v éře digitálních kin nevídaný úkaz. Proběhne zde další ročník fi lmového festivalu KRRR! Kino v Krnově je poslední ve střední Evropě, které dokáže promítat dnes již nepoužívaný filmový formát o šířce 70 milimetrů.

11.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Filmy „sedmdesátky" nabízí divákům na speciálně zakřiveném plátně nejostřejší obraz a největší množství detailů, jaké si lze představit. Z této téměř zapomenuté rarity se zrodila filmová přehlídka KRRR!, která od 12. do 14. dubna přiláká do Krnova filmové fajnšmekry z celého světa.

„Snažíme se uvádět filmy, které v době svého uvedení vzbudily mimořádný ohlas a jejichž uvedení na velké plátno je dnes málo pravděpodobné," uvedl vedoucí kina Mír 70 Pavel Tomešek.

Na sedmdesátkách se promítaly výpravné nákladné filmy, kde příběh ještě umocní brilantní obraz. Letos festival představí například Indiana Jonese a Poslední křížovou výpravu nebo Smrtonosnou past, které kdysi nesměly chybět v žádné domácí videotéce.

Největší zájem projevili fanoušci o film scenáristy George Lucase a režiséra Richarda Marquanda Star Wars: Epizodu 6 – Návrat Jediů, který v Krnově osobně představí hlavní hvězda festivalu: producent Hvězdných válek Rick McCallum.

Festival sedmdesátek proslavil Krnov

Krnovské kino Mír 70 nemá ve svém názvu sedmdesátku jen tak zbůhdarma. Je v současné době posledním kinem v zemích Visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko), které je schopno promítat filmové kopie široké 70 mm neboli sedmdesátky. Filmový obraz zabere neuvěřitelných 105 metrů čtverečních lehce zakřiveného plátna a nabídne tak nejostřejší obraz, jaký si lze vůbec představit.

Celá promítací technologie na 70mm formát s původním až šestikanálovým magnetickým záznamem zvuku byla v Krnově zachována díky fandovství vedoucího kina Mír 70 Pavla Tomeška. „Objížděl jsem kina po celé republice a sháněl náhradní díly na promítačky a další komponenty nutné k provozu 70mm projekce," svěřil se Tomešek.

Dnes už téměř nepoužívaný 70mm formát už před padesáti lety oslňoval návštěvníky kin brilantním zobrazením detailů a ve své době nepřekonatelným prostorovým zvukem. Nevýhodou byly obrovské náklady na výrobu filmových kopií, které byly velmi těžké a neskladné. Sedmdesátky nabízely oproti běžným filmům téměř třikrát více detailů a větší hloubku ostrosti. Problém byla váha, která u jedné filmové kopie může být až 160 kg včetně obalu.

Festivaloví promítači v Krnově jsou tedy rovněž vzpěrači.

Jak to všechno vlastně začalo? Formát 70mm filmu vymyslel Michael Todd v roce 1955. Prvním filmem na světě, natočeným na 70mm pás, byl americký muzikál Oklahoma! vyrobený právě Mikem Toddem. Západoevropskou obdobou Toddova vynálezu byla Superpanorama 70. Také Sověti a bývalá NDR vymysleli svou verzi této techniky. V krnovském kině se promítal první 70mm film 23. května 1969 a byli to Báječní muži na létajících strojích.

Největším kasovním trhákem na sedmdesátkách byl pro krnovské kinaře Motýlek, který vyprodal za týden 14 představení!

Nechybělo moc a sedmdesátkám v Krnově odzvonilo nadobro. V roce 1992 podlehlo i krnovské kino všeobecné světové tendenci nepřekonatelnou kvalitu obrazu vyměnit za kvalitu digitálně přenášeného zvuku. Po čtrnáctileté odmlce přišel Pavel Tomešek s nápadem vrátit se k sedmdesátkám alespoň nostalgicky na pár dní v roce formou festivalu. První ročníky proběhly pod názvem (Ves)Mír je náš svět, pak na ně navázal název Krrr!

„Rok 2006 byl pro nás startovací, my jej počítáme za nultý ročník. Potřebovali jsme si zjistit, zda organizaci zvládneme a hlavně zda bude zájem ze strany diváků. Nultý ročník prokázal, že náš nápad nebyl vůbec špatný, rok od roku se zvyšuje účast. Filmy začaly provázet odborné semináře a zájem médií. O krnovských sedmdesátkách dnes vědí filmoví odborníci po celé Evropě. Samozřejmě bych nic z toho nedokázal sám bez party stejně zaujatých nadšenců a bez podpory města," podotkl Pavel Tomešek.

„Díky popularitě, kterou si krnovský festival 70mm filmu již získal, se nám daří navazovat spolupráci se světovými archívy i soukromými sběrateli sedmdesátek," svěřil se Tomešek.

A jaký bude ten letošní ročník festivalu Krrr!? „Nejstarším filmem bude snímek Ve šlépějích Spasitele, který byl natočen před 45 lety. My jsme sehnali kopii z německého archivu, která je vybavena německým dabingem a bohužel již dost ztrácí barvy. Například čtyřicet let stará Vysoká modrá zeď je ale barevně stálá. Také filmy, které byly na 70mm filmový pás dodatečně vyzvětšovány, jsou barevně stálé. Mezi ně patří Střihoruký Edward nebo Smrtonosná past, natočená před 25 lety. Problémy naopak určitě nebudou s nejmladším filmem Mistr Paula Thomase Andersona, který byl na 70mm pás natočen v loňském roce," dodal Tomešek.

Vědci ve žlutých skafandrech zkoumají Krnov a jeho kino podle pokynů režiséra Tomáše Kleina, který se svým štábem natáčí znělku pro filmový festival Krrr!

Filmový festival Krrr! má každý rok svou vlastní filmovou znělku. Zatímco loni to byla cestovatelská hříčka Say Krrr!, letošní znělku natočil režisér Tomáš Klein přímo v Krnově. Jejím ústředním motivem je trojice vědců ve žlutých skafandrech, kteří se s podivnými měřícími přístroji vydali zjišťovat, proč Krnov vydává tajemný zvuk Krrr! Natáčení v Krnově zkomplikovaly mrazy i nečekané přívaly sněhu. (na znělku se můžete podívat zde - 1. část, 2. část, 3. část)

Hlavní hvězdou festivalu bude Rick McCallum

Na festival Krrr! letos přijede jako hlavní hvězda filmový producent Rick McCallum, který se proslavil spoluprací s Georgem Lucasem. Jako producent je podepsaný pod posledními díly Hvězdných válek, které završily nejslavnější filmovou ságu všech dob.

Přestože se narodil v Německu, zamiloval si kouzlo Prahy, kterou objevil při natáčení Mladého Indiana Jonese. V roce 2002 se oženil s Češkou Šárkou Šulcovou, se kterou se přestěhovali z USA do Prahy. Ještě před tím se McCallum rozhodl po 23letech opustit Lucasfilm založený Georgem Lucasem. Zřejmě není jediným fanouškem Hvězdných válek, který se těžce smiřoval se zprávou, že Lucasfilm koupila Walt Disney Company.

Po přestěhování do Prahy manželé McCallumovi založili společnost ESR Production. Rick McCallum v jednom rozhovoru prozradil svůj sen, že by chtěl udělat pro Prahu to, co Woody Allen udělal pro Manhattan. Je hlasitým kritikem zhoršujících se podmínek filmového průmyslu v České republice, kvůli kterým se filmové štáby houfně stěhují za úlevami a pobídkami do Maďarska. McCallum těžce nesl vystoupení bývalého prezidenta Václava Klause proti podpoře filmového umění.

V rozhovorech pro česká média McCallum rád připomíná, že filmový průmysl u nás zaměstnává nejen na osm tisíc filmařů a herců, ale závisí na něm tisícovky jejich partnerů a dodavatelů. Zahraniční filmařské štáby dávají vydělat českým hotelům, restauracím, dopravcům i stavebním firmám. Například jen při natáčení Mladého Indiana Jonese, který vznikal v letech kolem rozpadu Československa, utratili McCallumovi filmaři na našem území přes 90 milionů dolarů.

Zatím poslední velkofilm v produkci Ricka McCalluma Red Tails o válečných letcích před třemi lety přinesl Praze útratu přes třicet milionů dolarů. Dnes McCallum těžce nese, že do Prahy jezdí točit pouhý zlomek filmařů v porovnání s tím, jak to zde fungovalo dřív. Podle McCalluma nejde ale jen o peníze, které u nás zahraniční filmaři utratili. Například jeho Hvězdné války natáčené v Austrálii přilákaly do Austrálie miliony turistů z celého světa. Podobný efekt by mohl mít třeba také film Poslední prázdniny z produkce McCalluma, který se natáčel v Karlových Varech a jen na DVD nosičích se po celém světě prodaly desetimiliony kopií.

Když Václav Klaus pronesl památnou myšlenku, že nelze při dělení dotací nadřazovat film nad ostatní druhy umění, prohlásil Rick McCallum, že prezidentův poradce musel být buď naprosto nekompetentní, nebo idiot, který nechápe zůstatkovou ekonomickou hodnotu filmu. Na druhou stranu si ale jako filmař samotného Václava Klause velmi váží pro jeho skvělý výkon před kamerou, díky němuž se klip Chilské pero stal nejsledovanějším krátkým filmem všech dob s Čechem v hlavní roli.

Ryze českým projektem Ricka McCalluma by se měl stát snímek režiséra Tomáše Mašína Zatím dobrý, který by měl převést do filmové podoby rozporuplný příběh skupiny kolem bratří Mašínů. Kontroverze spořívá v tom, že u nás existují dva přibližně stejně silné tábory, které považují Mašíny buď za sprosté vrahy, nebo za národní hrdiny a odbojáře. Látka, která dodnes rozděluje českou společnost, by měla divákům osvěžit paměť.

Podle Ricka McCalluma rozhodně nebude posláním filmu rozhodnout spor mezi příznivci a odpůrci Mašínů, jen chce předat divákům emoce, které je přimějí zamyslel se nad tím, co je člověk schopen udělat při ochraně práva na svobodu a kam až lze zajít v mezních situacích. To, co Mašínovi prožívali za nacismu nebo za komunistů, může dnes obdobným způsobem potkat odpůrce režimu třeba v Bělorusku nebo Rusku.

Film na téma osamělých hrdinů ve společnosti ovládané totalitními režimy by měl mít premiéru příští rok.

Program festivalu KRRR! v krnovském kině Mír 70

PÁTEK 12. 4. 2013
14.00 Střihoruký Edward USA (1990) 100 Kč. Režisér Tim Burton vypráví příběh hrdiny s nůžkami místo rukou, který není tak úplně člověk, přestože se chová lidštěji než většina lidí v jeho okolí.
16.15 Indiana Jones a Poslední křížová výprava USA (1989) 100 Kč. Režisér Steven Spielberg natočil třetí dobrodružství známého archeologa, které tentokrát prožije po boku svého otce. Výsledkem byl jeden Oscar a dvě nominace.
19.30 Hello, Dolly! USA (1969) 120 Kč. Známý příběh dohazovačky Dolly Leviové v podání Barbry Streisand, 3krát Oscar a 4 nominace.
23.00 Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů USA (1983) 100 Kč. Režisér Richard Marquand natočil závěr jedné z největších ság žánru sci-fi . Zajímavé je, že závěr Hvězdných válek byl natočen dřív než začátek.

SOBOTA 13. 4. 2013
9.00 Ve šlépějích Spasitele USA (1968) 80 Kč. Fiktivní příběh prvního ruského papeže je pokládán za proroctví či podobenství, které předpovědělo význam budoucího papeže Jana Pavla II.
13.15 Vysoká modrá zeď ČSSR (1973) 80 Kč. První celovečerní sedmdesátka se šestistopým MG záznamem vyrobená v Československu. Socialistická agitka se směšnou patetičností. zdůrazňuje nutnost všemi prostředky hájit vzdušný prostor a neprostupnost západních hranic Příběh se odehrává v roce 1951 v armádě. Fanoušci letectví se baví tím, že imperialistická letadla jsou přemalované stroje L-29 Delfín.
17.15 Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediů USA (1983) 100 Kč.
20.00 2010: Druhá vesmírná odysea USA (1984) 120 Kč. Režisér Peter Hyams se pokusil navázat na Stanleyho Kubricka. Rusko-americká posádka se vydává na cestu k Jupiteru zjistit, co se stalo s lodí Discovery a jaká tajemství skrývá tajemný monolit. V průběhu záchranné operace propukne na Zemi vojenské střetnutí mezi Spojenými státy a Sovětským svazem.
22:30 Mistr USA (2012) 100 Kč, Nejmladší fi lm přehlídky je příběhem bývalého vojáka Freddieho, který se pokouší ovládnout své běsy alkoholem a postupně se stává bezprizorním psancem. Život mu změní osudové setkání s charismatickým Mistrem (Philip Seymour Hoffman), který se skupinou svých věrných hodlá světu představit své nové učení. Mistr se ujímá se jeho „léčby" a mezi oběma muži vzniká velmi silné neobyčejné pouto.

NEDĚLE 14. 4. 2012
10.00 Smrtonosná past USA (1988) 100 Kč, Dnes už patří k filmové klasice newyorský policista John McClane (Bruce Willis), který přijel do Los Angles strávit Vánoce se svou rodinou, ale jeho plány zkřížili teroristé.
12.45 Střihoruký Edward USA (1990) 100 Kč .
14.45 Indiana Jones a Poslední křížová výprava USA (1989) 100 Kč.

Vstupenky na festival bude možné zakoupit jak na jednotlivá představení, tak i formou cenově výhodnější akreditace na dva dny za 600 korun nebo na tři dny za 750 korun. Členové Filmového klubu a studenti mohou navíc uplatnit na tuto akci slevu.

Autor: František Kuba

11.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 150 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Bagrista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Moravskoslezský kraj, Jedná se o otočný minibagr váhy 4 tuny, Zkušenost v této profesi nutná., Možnost prodloužení na dobu neurčitou., Hlásit se na e - mail thelienek@seznam.cz nebo na telefon 722 912 595 /8,00 - 17,00/, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Tomáš helienek, 793 71 Holčovice. Informace: Tomáš Helienek, +420 722 912 595.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 25 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavbyvedoucí. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Čsl. armády 27a, MÁTE ZKUŠENOSTI S VEDENÍM LIDÍ?, JSTE TECHNICKY ZDATNÝ A UMÍTE ZORGANIZOVAT PRÁCI DRUHÝM? , , Neváhejte a začleňte se do našeho týmu, který má bezpečnost na našich komunikacích ve svých rukou., , Co bude Vaší náplní práce?, , o odpovědnost za plnění plánu ve svěřeném úseku , o přímé vedení podřízených, o úzká spolupráce (koordinace prací) s jednotlivými úseky společnosti, o personální odpovědnost, plánování směn, o odpovědnost za efektivní využívání zdrojů a dodržování technologických postupů , o zajištění bezpečnosti na pracovištích, , Co od Vás očekáváme?, , o SŠ/VŠ vzdělání technického směru, o prokazatelnou praxi na obdobné pozici, o zkušenosti s vedením lidí, o dynamická osobnost, o aktivní a maximálně zodpovědný přístup k práci , o vyjednávací schopnosti, komunikativnost, výborné organizační schopnosti, samostatnost a flexibilitu, o odolnost vůči stresu, o uživatelská znalost práce na PC (MS Office) , o řidičský průkaz sk. B, , Co Vám nabízíme?, , o perspektivní pozici ve stabilní a úspěšné společnosti, o možnost seberealizace a uplatnění svých zkušeností a znalostí, o příležitost k profesnímu růstu a osobnímu rozvoji, o služební auto, možnost použití k soukromým účelům, o mobilní telefon, o notebook, o stravenky, čtvrtletní odměny a další benefity, , Místo pracoviště: Krnov, , Typ pracovního poměru: Práce na plný úvazek, doba určitá rok, poté doba neurčitá, , V případě zájmu o tuto pozici zašlete prosím svůj strukturovaný životopis s fotografií na e-mail personalni@znackymorava.cz, , Z : 20.4.2018 A : 12.6.2018. Pracoviště: Značky morava, a.s., Čsl. armády, č.p. 1112, 794 01 Krnov 1. Informace: Zuzana Hoferková, +420 725 089 796.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 100 Kč

Sociální pracovníci v oblasti péče o seniory (kromě péče o zdravotně postižené) Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22100 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Rooseveltova 51, Požadavky: VŠ nebo VOŠ v oboru zaměřeném na sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb. § 110, samostatnost, empatie, komunikační dovednosti, bezúhonnost, uživatelská znalost práce na PC, orientace v oblati standardů kvality sociálních služeb, základní orientace v legislativě, praxe v zařízení pro seniory výhodou., Nabízíme: 10. platovou třídu dle NV č. 341/2017 Sb. uvedenou ve stupnici č. 3 dle odpracovaných let, pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, po zapracování možnost prodloužení PS, přiznání osob. příplatku, příspěvek na obědy, příspěvek na penzijní připojištění. , Pracovní náplň: přímá práce s klienty a rodinnými příslušníky, podpora klientů při kontaktu s institucemi, vedení a vytváření dokumentace k poskytované službě, metodické řízení a vedení individuálního plánování, spolupráce s pracovníky volnočasových aktivit, dobrovolníky a praktikanty, příprava statistických a analytických podkladů., Přihlášku zaslat na výše uvedenou adresu nebo na e - mail : h.havlikova@dskrnov.cz, K přihlášce přiložte: motivační dopis, životopis, kopie dokladů o dosaženém vzdělání, souhlas se zpracováním osobních údajů - ke stažení na webu organizace., Z : 11.6.2018. Pracoviště: Domov pro seniory krnov, Rooseveltova, č.p. 2141, 794 01 Krnov 1. Informace: Hana Havlíková, +420 554 684 636.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič nákladního vozidla. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce : Krnov, Nakládání zboží, masa a uzenin určené k přepravě koncovým zákazníkům., Převzetí tržby za dodané zboží u koncových zákazníků., Údržba a umytí svěřeného vozu. , , Očekáváme: pracovitost, rychlost, spolehlivost, pečlivost. , , , Nabízíme: PP na dobu určitou prodloužením na neurčito. , Nástup možný ihned dle dohody., , Zaměstnanecké výhody : Stravenky, slevy na nákup masa a uzenin., Životopis zaslat na e - mail : vlasta.warischova@warisch.cz, Z : 12.6.2018. Pracoviště: Maso v+w, s. r. o., Červený dvůr, č.p. 1128, 794 01 Krnov 1. Informace: Vlasta Warischová, +420 554 648 075,608 967 338.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Milovníci traktorů veteránů si dali sraz ve Slezských Rudolticích před zámkem a pak vyrazili na spanilou jízdu do Bohušova.
32

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

Stadion Nižnij Novgorod (Nižnij Novgorod, 44 899 diváků). Tato aréna je situována na místě zvaném Strelka, kde se stékají řeky Volha a Oka. Její design je inspirován přírodními živly vodou a větrem. Také tento stánek byl postaven speciálně pro šampionát.
40

Trenérský rekordman či největší karetní hříšníci. Nabízíme fakta o MS v Rusku

Chtěli třešně, místo toho se však ošklivě zranili

Třešně v těchto dnech zrají a stávají se lákadlem pro mlsné jazyky. Sběr tohoto ovoce ovšem může být nebezpečný. V Moravskoslezském kraji si za poslední dobu vyžádal několik zraněných.

Rozšířená realita v žaláři a dobře skrytá marihuana pro Poláky: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 18. června 2018.

OBRAZEM: Dny města Bruntálu připomněly 805. výročí

Město Bruntál má za sebou třídenní oslavy, připomnělo si 805. výročí svého založení. Slavnosti probíhaly na několika místech. Dny města Bruntálu nabídly lidem pestrý program od sportu, soutěží a akcí pro děti, módních přehlídek, jarmarku až po koncerty a další kulturní vystoupení.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT