Ačkoliv se expozice na zámku v Linhartovech, který se v poslední době stává čím dál víc oblíbeným místem výletníků a turistů, otevřou až na konci května, právě v současné době vrcholí pro Jaroslava Hrubého předfinální přípravy na celou sezonu.

„V letošním roce budou v dětské galerii dvě velice významné výstavy. První z nich jsou loutky pražské výtvarnice Šárky Váchové a hlavní výstava bude věnována Hurvínkovi a Spejblovi," nastínil kastelán linhartovského zámku Jaroslav Hrubý.

Největší sbírka

Právě oblíbené loutkové postavy z dílny Josefa Skupy dávají místnímu všeumělcovi zabrat nejvíce.

Domluva s vedením pražského divadla Spejbla a Hurvínka byla dle jeho slov výborná a kromě obou hrdinů bude na linhartovském zámku k viděné i Mánička, Žeryk anebo kulisy, ve kterých se hraje. I proto by chtěl celou výstavu ozvláštnit.

„Vzhledem k tomu, že bychom měli rádi nejvíce loutek obou oblíbených hrdinů v republice, požádali jsme širokou veřejnost, aby nám loutky zapůjčily s tím, že všichni přispěvatelé budou mít vstup do zámku zdarma. Zároveň chceme mít i největšího Hurvínka a Spejbla na světě, takže ve výtvarném kroužku společně s dětmi vytváříme papírové sochy obou postav.

Spejbl bude vysoký zhruba 3,6 metrů a Hurvínek asi dva a půl metru," vysvětloval s úsměvem Jaroslav Hrubý.

Času není nazbyt

Sochy z papíru už mají hotovou základní konstrukci a právě se začínají polepovat papírem. I když je času ještě relativně hodně, Jaroslav Hrubý má obavy, aby se všechno stihlo. Jako překvapení chce totiž vytvořit i sochy Máničky a Žeryka.

„Máme zatím přislíbeno, že kromě paní Kirschnerové by měla přijet i paní Štáchová, jejímž prostřednictvím mluví Mánička a Bábinka," přiblížil výtvarník. Výstava, stejně jako celá sezóna, začíná na zámku v neděli 25. května.

Jan Pirkl