Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudebníci z Prague Cello Quartet říkají: Máme místa, kam se rádi vracíme

Bruntál - Prague Cello Quartet tvoří čtveřice mladý umělců: Petr Špaček, Ivan Vokáč, Jan Zemen a Jan Zvěřina. Jde o originální kvarteto profesionálních viloloncellistů, které má na repertoáru klasickou hudbu, jazzovou tvorbu, hity nejznámějších moderních světových skupin i známé kousky filmové hudby.

16.4.2017
SDÍLEJ:

Prague Cello QuartetFoto: archiv uskupení

Prague Cello Quartet (založeno 2006): Ivan Vokáč (člen České filharmonie), Petr Špaček (stipendista Orchestrální akademie České filharmonie), Jan Zemen (profesor Konzervatoře Pardubice) a Jan Zvěřina (člen Doležalova kvarteta).
Vydaná CD: „No. 1" (2011), „Top Secret" (2013).

Posluchači oceňují známé melodie v netradiční úpravě, odvahu k experimentování i vtipnost vystoupení. Na konci března muzikanti koncertovali v Krnově a Bruntále. Položili jsme jim několik otázek

Jakým způsobem jste vytvořili svůj repertoár?

Jan Zvěřina: Náš repertoár vzniká už od počátku našeho kvarteta poměrně jednoduše. Pokud se komukoliv z nás líbí nějaká skladba, může ji upravit a do kvarteta přinést. Na zkoušce se to zkusí a hned slyšíme, co funguje a co ne a pak je jasné, jestli je potřeba skladbu přeupravit nebo vyřadit, což se taky párkrát stalo. Ale tím, že každý může vložit to své, vzniká zajímavá paleta skladeb počínaje klasickou hudbou, konče hudbou z filmů, počítačových her, ale také muzikálů nebo rockových věcí.

Máte nějakou skladbu, na které jste si takříkajíc „vylámali zuby“, kterou jste třeba po dlouhém zkoušení nakonec nezařadili?

Jan Zemen: Neřekl bych, že by nám hrozilo nějaké nebezpečí, co se týká kvality hry, spíš byl zpočátku problém výběr repertoiru co se týče žánrů. Chvíli nám trvalo, než jsme zejména mladé publikum přesvědčili, že je i jiná alternativa než zvuk metalových kapel nebo elektronické hudby a že i pro klasické nástroje se dá psát hudba, která je i bez velkého volume a zvýrazněných basů atraktivní a svým způsobem i zábavnější.
Ivan Vokáč: Stejně jako spousta jiných cellových skupin jsme totiž mimo jiné začínali u skladeb Apocalyptiky.

#clanek|3163886#

Do koncertu přinášíte i vtip, pobavení pro posluchače. Reagují diváci všude stejně? Nebo jste se setkali někdy s naprosto odlišným či nečekaným postojem publika?

Jan Zemen: Určitě jsou různé druhy publika! Dokonce se dá říct, že každé město má svůj určitý rukopis a máme místa, kam se rádi vracíme. Na druhou stranu je pro nás osobitý a náročný divák právě tou motivací, která dělá naše koncerty neustále novým dobrodružstvím.

Hrajete už jedenáctou sezonu. Vedete si nějakou statistiku, kolik skladeb už jste měli v repertoáru? Je tam nějaká vaše oblíbená, která vydržela celých jedenáct let?

Jan Zvěřina: Několik skladeb hrajeme již opravdu od samého počátku. Ale na druhou stranu, kdyby si někdo pamatoval, jak jsme například před deseti lety hráli skladbu Montiho Čardáš a slyšel by nás dnes (dnes Prague Cello Quartet hraje tuto skladbu ve čtyřech violoncellistech na jeden nástroj a předvádí u toho vynikající show – pozn. red.), asi by se hodně divil a my s ním. Přesnou statistiku si ohledně skladeb nevedeme, ale odhadem to bude u této naši nejhranější skladby už přes 1000 provedení.

Je nějaká skladba, která se vám třeba záhy obehrála nebo jste ji z nějakého důvodu vyřadili?

Ivan Vokáč: Máte pravdu, bylo pár skladeb, o kterých jsme si mysleli, že budou určitě fungovat a na koncertech jsme je zahráli jednou či dvakrát a stáhli je. Často to byla tvrdší muzika. Nic proti tomu, určitě to je pro široké publikum jasná volba, ale shodli jsme se, že touhle cestou se náš soubor ubírat nechce.

Jeden den jste koncertovali v Krnově a druhý v Bruntále. Měli jste čas se zde porozhlédnout, co vás nejvíc zaujalo?

Petr Špaček: Touha tam byla, ale počasí nás odradilo. Místo toho jsme pak hráli fotbálek na hotelu.

Jan Zemen: Už v Praze nás varovali, že v Krnově je velmi vzdělané a náročné publikum. Je to pravda, máte citlivé posluchače, kteří okamžitě reagují i na velmi jemné nuance nejen v hudbě, ale také humoru. Stejně tak jsme si užívali bruntálské…

Kromě toho, že hrajete společně v Prague Cello Quartet, hrajete každý ještě někde jinde, v jiných souborech. Jak se vám daří dohodnout se na nějakých termínech, které vyhovují všem?

Petr Špaček: Někteří z nás mají i jiné angažmá např. Českou filharmonii, Národním divadle nebo výuka studentů na konzervatoři. Pokud jsou koncerty domlouvány minimálně půlroku dopředu, nebývá to problém. Pokud někdo zavolá s tím, že by nás za týden chtěl na nějaké akci, šance jsou podstatně nižší. Ale právě na základě našich dalších aktivit se do kvarteta dostává zdravá různorodost, díky které se nám daří nacházet nové náměty pro nové skladby, scénky a překvapení do našich koncertních show. Nesmíme také zapomenout zmínit, že nám je velkou pomocí možnost skvělé alternace v osobě Matěje Štěpánka.

Máte za sebou koncertování v zahraničí v Japonsku, hráli jste v Národním divadle, v Rudolfinu a vedle toho vyjíždíte i na koncerty „na venkov“ do malých sálů a na nejrůznější akce, hrajete pro uzavřenou společnost i na benefiční akci. Je nějaké koncertní vystoupení, kterého si nejvíc považujete, které vás nejvíc potěšilo?

Jan Zemen: To určitě nedokážeme říct. Myslím, že už z podstaty je každé naše vystoupení jedinečné a speciální. V posledních sezónách jsme ale přeci jen přibrali nový typ koncertů, který si užíváme ještě víc, a to jsou koncerty pro děti. Je neuvěřitelné, na co nepřijdou a kolik představivosti a vynalézavosti se v nich skrývá. Musíme říct, že i díky nim nám v kvartetu vzniká spousta nových nápadů.

Autor: Dalibor Otáhal

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Počítačový kurz pro seniory

Ondřej Štveráček Quartet a  Ryan Carniaux

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Jazzový klub se vrací pod střechu

Po letní sezoně venkovních festivalů a koncertů se rýmařovský jazzclub opět vrací na pódium Střediska volného času Rýmařov.

Koncert komorního dua

Koncert komorního dua Vientomarero flétnistky Michaely a kytaristy Jiřího Mecových budou moci diváci vidět ve čtvrtek 19. října v sále Základní umělecké školy Bruntál.

Krnov bojoval, ale na body nedosáhl

Zklamaný z výsledku byl po utkání v Bohumíně trenér krnovských hokejistů Jaroslav Plánovský. Hosté nehráli špatně, jenomže zahazovali šance, takový Tomáš Polok zahodil čtyři tutovky.

Horní Benešov se z Frýdku vrátil s prázdnou

Krajská hokejová liga ve středu pokračovala dalším kolem, v jehož rámci do moderní frýdecko-místecké haly Polárka zavítal tým Horního Benešova. Hostům se ale příliš nedařilo a z Frýdku si odvezli prohru v poměru 0:7.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení