„Černá komedie s názvem Testosteron slavila na domovské scéně i zájezdech obrovský úspěch,“ uvedla Marie Žambochová, dramaturgyně krnovského divadla. „V naší republice měla první premiéru loni na jaře, Opavští ji hrají od listopadu stejného roku. Napsána je živým jazykem, plná vtipných dialogů a odehrává se ve žhavé současnosti. Protože pochází z pera polského dramatika, stala se také pro naše publikum úžasně srozumitelná,“ dodala Žambochová.

Téma hry působí lapidárně: mužský pohled na city. Hlavní podíl na jejím veleúspěchu má forma zpracování. Námět hry byl reakcí na ženská vyznání a kréda, která zaplavila tisk a knižní trh koncem minulého století. „Tehdy se objevila vlna memoárů psaných ve stylu Deníku Bridget Jonesové. Ženské časopisy publikovaly články o stovce způsobů dosáhnutí orgasmu a rady, jak si udržet muže. Pomyslel jsem si, že by stálo za to vyprávět, jak těžké je být člověkem, když je ten člověk muž,“ vysvětlil vznik skvělé komedie její autor Andrzej Saramonowicz.

Dramatik při psaní scénáře využíval osobní znalosti, ale čerpal také ze sociologických studií vysvětlujících chování mužů neúprosnými přírodními zákony. Celek vtěsnal do příběhu o svatbě, která se neuskutečnila, protože nevěsta před oltářem prozradila, že miluje jiného. Světovou premiéru hra měla v roce 2002 a stala se okamžitě převratným manifestem mužskosti.

A protože rozhovory hlavních protagonistů na scéně jsou skutečně soudobé, dalo by se představení označit hvězdičkou. Nepřístupnost mladistvým a zábavnost pro dospělé je hlavním tahákem Testosteronu. Městské divadlo v Krnově hru uvede ve čtvrtek 27. listopadu od 19.30 hodin. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v Informačním centru na Hlavním náměstí. Přestože i zde mají studenti 50% slevu, pro mládež do 15 let je představení nevhodné.

(voz)