Dvoudenní program ve Vrbně pod Pradědem byl nabitý událostmi. Své umění předvedl příchozím asi čtyřem tisícovkám příchozích dřevořezbářský krnovský mistr Bohumír Velička. „Ztvárňuji různé motivy. Nejraději přírodní, beskydské. Inspirací mi jsou i masopustní švýcarské masky. Nyní mám rozdělanou sochu dvoumetrového orla,“ řekl Deníku čiperný důchodce. Vytvořil již i pár soch podobných těm na Velikonočních ostrovech.

Používá nástroje firmy Eben, ale i ty vlastní výroby, třeba z pilníku na broušení motorových pil. „Nebo z nožů do hoblovačky. Něco mi vyrobil i umělecký kováš Pepa Franek. Sochu tvořím tři týdny, masku tak dva, tři dny,“ dodal Bohumír Velička.

Některá díla však ztvárňuje na pokračování u příležitosti různých oslav a jarmarků. Příjemnou atmosféru vnesli do dění pod pódiem hudebníci z uskupení The Coolers. Nadšená děvčata obšťastnili popoví muzikanti z královohradecka autogramy. Hoši vystupují u tamních akcí Dne s Deníkem.

Tradičně výborní byli The Crazzy Drummers, což je uskupení bubeníků z vrbenského dětského domova vedených Honzou Vavříkem, který sdělil: „Máme čtyři nové členy. Hrajeme spolu dva měsíce. Hodně nám pomáhá zaměstnanec domova Jakub Holčapek.“ V souboru nastupují i Pavel, Maruška či Darina, kteří jsou součástí kapely, ale hrají i sami. „

Já bubnuji čtyři roky. Když je čas, tak i čtyřikrát týdně, nejméně ale dvakrát. Skladby vymýšlíme všichni společně,“ vyzpovídala se sličná bubenice Tereza.

Hornobenešovští slavili na hřišti

Také polské rozšafné zpěváky ze souboru Pszowiki si pozvali hornobenešovští k oslavám 755 let vzniku města. Poprvé hráli obyvatelé partnerského města Pszkow v tamním společenském domě.

„Lidé si je zde oblíbili, proto přijeli znovu,“ vysvětlil starosta města Josef Klech. Pszowiki spolu zpívají a hrají již dvanáct let. Mají jednadvacet členů, z toho čtrnáct dam a sedm pánů. „Rok od roku jsme stále mladší,“ usmívala se jedna z členek souboru. Zpívají nejraději hasičům, vždyť trénují na jejich stanici.

„Zastřílely jsme si z luku a docela nám to šlo. Líbilo se mi tu všechno,“ vyjádřila se šestnáctiletá Jana Kurečková, která na oslavy přišla se svou neteří, čtrnáctiletou Sabinou Šlapákovou. Ta se těšila na večerní koncert skupiny Maraton. Deník však již nezjistil, zda ji rodiče na kýženou hudební produkci pustili.

Do hasičského automobilu naskočili desetiletý Dominik Krpec spolu s kamarádem Toníkem Lukášem. „Chtěl bych být hasičem, jestli se mi to splní. Přišel jsem si zahrát s klukama,“ svěřil se Toník. Dominik má plány jiné: „Chci být traktoristou. Na výsuvnou plošinu se ale těším.“ Líbivé bylo i vystoupení sokolníků z ostravské zoologické zahrady, kteří rádi vtahují do děje osoby z publika a na oslavách v Horním Benešově nebyli letos poprvé.