Úvalno si v kraji získalo renomé jako vesnice roku. „Jezdí sem návštěvníci z velké dálky za koupáním i do zrcadlového bludiště. Tak jim chceme také v galerii nabídnout něco kvalitního, na co hned tak nezapomenou,“ vysvětlil kurátor výstavy Bohumil Králík jak vznikl nápad obohatit letní sezonu v Úvalně výstavou obrazů Jana Kanyzy, kterého není potřeba nikomu dlouze představovat.

Většinou ho sice spíš známe jako právníka ze seriálu Hospoda nebo uhrančivý hlas v dabingu George Clooneyho, ale malířská múza byla k němu stejně štědrá jako ta herecká.

„Kdysi jsem míval ateliér na Jánském vršku, takovou ubohou vlhkou místnost. Potom na Valdštejnském náměstí, odkud mě vyhodil restituent. Měl jsem ateliér doma na Malé Straně a mám ho na chalupě. A protože z bytu jsme se museli odstěhovat, tak jsem rád, že teď ho mám Starém Městě,“ popsal Jan Kanyza svou výtvarnou pouť svázanou s Prahou. Málokdo ví, že pochází z Lipníku nad Bečvou, a že kromě herectví a malířství je také vynikající muzikant.

Jako malý kluk se učil hrát na klavír, saxofon i klarinet. Herectví vystudoval na DAMU, ale stálému angažmá se bránil. Nikde se mu nechtělo zakotvit natrvalo.

Ve filmech, i v televizních seriálech střídá kladné a záporné postavy. Stejně tak střídá herectví a malířství, které je jeho velkou vášní. Své obrazy vystavoval kromě České republiky také například v USA, v Německu, ve Francii nebo ve Švédsku. Také ilustruje knihy pro děti.

Počátkem devadesátých let odjel do Paříže, aby se věnoval tvorbě přímo ve světovém epicentru výtvarného umění. Získal zde mezinárodní věhlas a vytvořil několik zásadních děl.