V Osoblaze se v sobotu od 12.30 hodin koná Gastrofestival, který provází kuchařské soutěže, divadelní a hudební vystoupení i prodej regionálních výrobků a tradiční řemesla. Cílem Gastrofestivalu je ukázat, jak se na Osoblažsku mísí vlivy české, slezské, řecké, polské a romské kuchyně.

Po odsunu německého obyvatelstva si noví dosídlenci přivezli své chutě a kuchařské zvyklosti, které se prolnuly do zajímavých specialit. Ty mohou návštěvníci posoudit v Osoblaze vlastním jazykem a žaludkem. Parní Gastrovlak vyjíždí z Třemešné v 10.45 hodin. Na zpáteční cestu z Osoblahy vyráží v 15.10 hodin.

„Slovenská strela“ před Technickým muzeem Tatra Kopřivnice.
Legendární Slovenská strela podstoupí omlazovací kúru

Osoblažsko si potrpí i na strašidelné zážitky. Minulou sobotu jel speciální noční Strašidelný parní vlak do Bohušova, protože strašidla obsadila zříceninu hradu Fulštejn. Tentokrát bude 1. září Strašidelný parní vlak vypraven do Slezských Rudoltic, protože večer plný duchů a přízraků se odehraje na zámku.

STRAŠIDELNÝ NOČNÍ VLAK jel 25. srpna do Bohušova, protože tam strašilo na hradě Fulštejn. V sobotu 1. září se vydá do Slezských Rudoltic, kde mají strašidla sraz na zámku.Zdroj: Deník / František Kuba

„Poznejte na vlastní kůži záhady zámeckých sklepení a komnat,“ zvou organizátoři do Slezských Rudoltic návštěvníky, kteří se rádi bojí. První bubáci se na zámku osvětleném svíčkami objeví v 19.30 hodin.

Strašidelný parní vlak vyjede z Třemešné v 18.45 hodin a do Slezských Rudoltic dorazí zrovna na začátek strašení. Návštěvníky vyklepané hrůzou parní vlak odveze z Rudoltic zpět do Třemešné ve 22.15 hodin.

Je to příležitost užít si parní jízdu noční krajinou. Pamětníci, kteří zažili éru parních vlaků a mohou srovnávat, bývají při nočních jízdách překvapeni, že díky kvalitnímu černému uhlí dnes už nelétají z komína lokomotiv téměř žádné jiskry. V dobách, kdy parní stroje v lokomotivách poháněla energie z podřadného uhlí, sledovali cestující v noci celé roje jisker, jak se snáší na krajinu.

Park albrechtického zámku letos poprvé oživily bylinkové a zeleninové záhony. Alena Křištofová zde návštěvníkům vysvětluje, jaké podoby mohou mít  rajčata. Údiv vyvolávají pichlavá liči rajčata plná ostnů i černé a fialové odrůdy,
Znáte pichlavé rajče? A třeba černé?
Krnovské Hlavní nádraží má půvabnou retro atmosféru. Čeká ho rekonstrukce za deset milionů korun.
Krnovské nádraží čeká oprava za deset milionů korun