Jindřich Štreit se tak ve Spojených státech dostal do vybrané společnosti českých fotografů, kteří mohli představit Američanům svá díla. Galerie na proslulé umělecké ulici Broadway již v předchozích letech prezentovala snímky Františka Drtikola, Václava Chocholy či Antonína Kratochvíla.

„Expozice představí snímky zesnulého Jindřicha Marca z různých evropských měst zničených druhou světovou válkou, a fotografie dvou „Olomoučanů“, tedy moje a mého kolegy a přítele Vladimíra Birguse, který studoval na hejčínském gymnáziu a stejně jako já navštěvoval Univerzitu Palackého,“ uvedl Štreit.

Leica Gallery se tvorbu českých fotografů snaží systematicky mapovat. Výstava Evropané je osmou tematickou v pořadí, celý projekt zahájila v roce 2000 prezentace snímků Bohdana Holomíčka. Letos třiašedesátiletý Štreit, který má na kontě více než 750 výstav, představil v New Yorku fotografie ze svého cyklu Světové vesnice, které pořídil v České republice, Francii či Velké Británii. Expozice potrvá do 28. února.