Jak důležité je vyměnit ústav za přirozené prostředí. Takto zrozená speciální kolekce dokumentárních fotografií slavného tvůrce byla minulý týden ve čtvrtek představena u příležitosti zahájení výstavy v Domě kultury Města Ostravy. Expozice potrvá až do konce března.

Téma nebylo nové

Zadané téma nebylo pro Štreita ničím novým, o sociální služby se zajímal už v předrevoluční době. „Myslím, že se situace po sametové revoluci začala hodně měnit k lepšímu. Můj názor je, že tito lidé jsou bezbranní a proto potřebují naši pozornost, ochranu, pochopení a hlavně pomoc. Při návštěvách zařízení mě hodně překvapilo množství lidí, kteří jsou v nich umístěni,“ potvrdil Jindřich Štreit.

Téma lidských vztahů a sociální vazby byly vždy námětem Štreitovy umělecké tvorby. „S životem lidí s postižením jsem se blíže seznámil díky svým návštěvám různých sociálních zařízení v okolí, kde jsem mohl fotografovat, dostalo se mi možnosti dlouhodobě se stýkat s jejich obyvateli a rozmlouvat s nimi,“ potvrdil umělec.

Schází jim domov

Už tehdy vznikla řada fotografických souborů, které nikdy nezapadly a stále se vystavují. S jedinečnou atmosférou těchto institucí se diváci díky Štreitovým snímkům mohli důvěrně seznámit nejen při expozicích, ale také v mnoha tištěných doprovodných katalozích. „Osobně považuji vytváření skutečného domova místo života v ústavu za ten nejlepší možný cíl a velmi jej podporuji,“ přiznal Štreit svůj osobní vztah k aktuálnímu projektu.