Jan Foldyna ve svém domku s číslem popisným 92 vedle hasičské zbrojnice ve Starých Heřminovech vystavuje pravidelně každý rok. Letos se mohou jeho příznivci potěšit pohledem na nové realistické obrazy na téma architektura. K vidění je například několik významných budov a staveb ze zahraničí jako londýnský Bigben nebo náměstí Picadeli, ale jsou zde i objekty místní, jako například bruntálský kostel u Kobylího rybníka nebo bruntálská zámek.

„Zámek mi dal hodně práce. Ta spousta ozdob si vyžadovala skutečně detailní práci. Taková práce je hodně náročná na oči. Vždycky jsem maloval tak dvě hodinky denně, pak stejně musely barvy zaschnout. Určitě jsem nad tímto obrazem strávil více než čtrnáct dní práce,“ řekl Foldyna.

Uklidňující pohled nabídne i několik krajinek zachycujících přírodu v Jeseníkách, v okolí Slezské Harty i jinde během různých ročních období. Foldyna se zaměřuje na olejomalbu na sololit a plátno. Dříve měl v oblibě také samet. „Na sametu už mi zůstalo jen pár obrázků. Dneska je už problém ho sehnat. Dřív se dal koupit samet pevný, dnes je pružný a řídký a na to se malovat nedá,“ posteskl si Foldyna.

Malíř má v oblibě také zátiší, a to nejen s květinami, dříve také maloval výjevy z honů a dokonce si mohou návštěvníci výstavy prohlédnout i obraz s křesťanským motivem. „Příště bych se chtěl zaměřit na detail, lákají mě například různé květy,“ prozradil malíř své plány na příští zimu. Malbou si totiž krátí dlouhé chvíle právě během tohoto studeného ročního období. „Když něco prodám, tak mi to zaplatí aspoň ty barvy, ale maluju hlavně pro potěšení,“ dodal Foldyna.

Výstava ve Starých Heřminovech je pro veřejnost otevřená v průběhu března vždy ve středu a v sobotu od 14 do 17 hodin.

(zup)