Sotva skončil čtvrtý ročník filmového festivalu 70mm filmu (Ves)Mír je náš svět, organizátoři doplnili spánkový deficit, odeslali zpět do zahraničí dvanáct zapůjčených filmů a uklidili kino, ve kterém strávili tři dny v kuse. Pak si spočítali, že během festivalu společně vypili padesát čtyři litrů kávy, a začali přemýšlet nad jubilejním pátým ročníkem.

„Příští rok festival naplánujeme na druhý dubnový víkend, a už dnes přemýšlíme nad programem. Nejvíc bude samozřejmě záviset na finančních prostředcích. Rádi bychom ale sehnali film Apokalypsa. Letos jsme ve vývěsce zveřejnili seznam všech filmů, které kdy byly uvedeny jako sedmdesátka. Film Apokalypsa vyšel zankety prováděné mezi diváky jako jasný favorit,“ uvedla Kateřina Lindovská, ředitelka MIKS Krnov.

Konkrétní skladba páté přehlídky se bude rodit postupně. Čeští distributoři totiž vsoučasné době nevlastní žádná filmová práva na 70mm filmy, a tak opět krnovským kinařům nastane etapa pátrání po zahraničních společnostech a soukromých sběratelích.

„Máme obrovské štěstí, že vorganizačním týmu je Jakub Klíma, který veškeré zahraniční kontakty zajišťuje. Má nepředstavitelný přehled o sběratelích a vynikající jazykovou průpravu,“ dodala Lindovská.

Málokdo z laiků si umí představit, jakou roli v tomto oboru hrají i peníze. Například za autorská práva a půjčovné za uvedení Kubrickovy Vesmírné Odyssey zaplatili organizátoři 2500 eur. Sice na obou představeních bylo plno a Kubrickovy geniální výtvarné u hudební nápady sklízely bouřlivý potlesk v sále, ale náklady okolo 65 tisíc korun se ze vstupného nikdy nevrátí.

„Vysoké náklady je také hlavní důvod, proč jsme dosud nenasadili do programu naše vlastní sedmdesátky. Necháváme si je vzáloze, až bude hodně zle a nebudeme mít peníze na poplatky,“ přiznala Lindovská.

I další ročník samozřejmě bude nabízet doprovodné akce, jako je tradiční a stále žádoucí prohlídka promítací kabiny za provozu či výstavy. Ta letošní, která nabízela historický vývoj kinotechniky včetně té domácí a původní plakáty k70mm filmům zarchivu krnovského kina, byla velmi úspěšná. Podle organizátorů si mnoho Krnovanů přišlo prohlédnout během festivalu právě jen výstavu. (voz)