Divozemí je čtvrté řadové album teplického básníka a písničkáře Jakuba Čermáka a zároveň je to první nahrávka kapely, která se kolem něj v posledních dvou letech v Brně postupně uskupila, a které se pro její neustálou proměnlivost obsazení začalo říkat Cirkus Cermaque.

„Základem celkem sedmnácti skladeb obsažených na albu zůstávají otevřené, syrové básnické texty, s tématy pohybujícími se od milostné lyriky, přes tulácké výkřiky po ohledávání současného světa a jeho jazyka a odkazy k morální filosofii. To vše s hojnou účastí démonů, kulhavých andělů a nočního ptactva všeho druhu,“ představil studiovou novinku a zároveň program krnovského koncertu dramaturg čajovny Jan Kuba.

Veškerá hudba i texty na desce jsou autorská tvorba Jakuba Čermáka, album se nahrávalo v průběhu srpna letošního roku a za posluchači vyrazila stříbřitá novinka v říjnu. Na turné doprovází Jakuba Čermáka skutečně pravý cirkus, jedná se totiž o pohyblivé osazenstvo kapely – nekapely.

„Pořád často koncertuju i sám nebo v kapelním torzu doplněném o hosty, kteří se mnou hrávali dřív nebo kteří znají některé písně z nočního hraní na baru či v kuchyni. Přijde mi legrační, kolikrát už jsem koncert uváděl slovy, že vystoupí sestava, která se naživo ještě nikdy nepotkala. Spíš než kapelníkem jsem teda cirkusovým principálem, provozovatelem varieté,“ vysvětlil sám Jakub Čermák.

Pokud by měla novinka Divozemí dostat žánrovou nálepku, asi by ji charakterizoval termín freakfolk, tedy alternativní směsice. Jsou zde patrné inspirující vlivy cikánské hudby, klezmeru, světové, české i moravské alternativy, ale i francouzské verze hiphopu.