VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děkovná mše 
za unikátní fresky

Hrozová – Nález fresek v hrozovském kostele se před dvěma lety stal senzací. Patří totiž k nejstarším v kraji. Měřítko, zachovalost i umělecké pojetí fresek dělá z Hrozové objev evropského významu. Malby z konce 13. století byly restaurovány v rámci česko
-polského projektu Fresky v Hrozové – unikát na hranici.

9.5.2015
SDÍLEJ:

Soubor fresek ze 13. století patří k nejdůležitějším objevům posledních desetiletí. V rámci kraje jsou fresky nejstarším známým dílem nástěnného malířství. Restaurování obrazů nezměrné hodnoty v neděli 10. května od 10 hodin zakončí děkovná mše.Foto: Dagmar Návratová

Práci archeologů, památkářů a restaurátorů završí 10. května v 10 hodin děkovná mše, kterou od Hrozové slouží generální vikář Ostravsko-opavské diecéze Martin Davida. Veřejnost si při této příležitosti může poprvé prohlédnout v celé kráse zrestaurované fresky, ve kterých se mísí románské a gotické vlivy.

Z toho znalci usuzují, že se na výzdobě kostela podílelo několik malířů, pravděpodobně různého věku nebo různých uměleckých škol. Objednavatelem fresek byli zřejmě pánové z Fulštejna. „Pánové z Fulštejna se koncem 
13. století pohybovali stejně obratně jak na dvoře českých králů Přemysla Otakara II. a Václava II., tak v okolí přemyslovského opavského vévody Mikuláše I.

Soubor fresek ze 13. století patří k nejdůležitějším objevům posledních desetiletí. V rámci kraje jsou fresky nejstarším známým dílem nástěnného malířství. Restaurování obrazů nezměrné hodnoty v neděli 10. května od 10 hodin zakončí děkovná mše.V Hrozové ovšem Fulštejnové vystupovali i jako špičkoví ministeriálové své lenní vrchnosti, olomouckých biskupů," představuje zadavatele středověkých fresek nová informační brožura Středověké nástěnné malby v kostele sv. archanděla Michaela v Hrozové.

Průzkum kostela v Hrozové začal v roce 2011. Předcházela mu oprava střechy a fasády.Vzhledem ke stáří kostela se počítalo s významnými nálezy, ale první fragmenty, které odhalily sondy pod vrstvami omítky, všem vyrazily dech.

Autor: František Kuba

9.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Simona Marienková

Simona Marienková: Snažím se v dětech probudit emoce

Úvalenští už nemusí na Petřín. Vybudovali si stejně velký vlastní zrcadlový labyrint. A redaktoři Deníku se v něm málem ztratili.

V Úvalně postavili nové zrcadlové bludiště

Jurečka sliboval lepší komunikaci s Heřminovy

Končící ministr zemědělství Marian Jurečka při návštěvě Nových Heřminov nabídl obci lepší komunikaci. Uspěla jeho iniciativa?

Projekt Nejde jen o prsa

O prevenci zhoubných nádorových onemocnění v Krnově už mnoho let usilují členky sdružení pacientek po prodělané rakovině prsu Onko Niké.

Nová silnice vede z polské strany až pod Biskupskou kupu

Lesníci z polského Prudniku dokončili největší investici do lesních komunikací v posledních letech.

Sezona v Karlově začne večerním lyžováním

Vychutnat si jízdu na zasněženém svahu mohou už v pátek lyžaři v Karlově. Lyžařské středisko Ski Aréna Karlov právě zahajuje sezonu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT