Farmářské slavnosti nahrazují dožínky

Farmářské dožínkové slavnosti navazují na Farmářské slavnosti, které u Löwenthalových vloni v srpnu pořádalo ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Asociací soukromého zemědělství ČR.

„Slavnosti se tehdy setkaly s velkým zájmem obyvatel Krnova a okolí a proto jsme se rozhodli na ně letos navázat. Termín jsme ale posunuli na září s tím, že je spojíme s dožínkami, jejichž novodobou tradici bychom chtěli tímto založit. Akci tentokrát organizujeme sami, pouze jsme o záštitu požádali ministra zemědělství. Ten nám ji poskytl a navíc se dožínek také osobně zúčastní," vysvětlila Pavla Löwenthalová.

Obnova tradice

Farmářské dožínkové slavnosti zahájí v 9 hodin děkovná mše v minoritském kostele Narození Panny Marie, spojená s požehnáním dožínkové koruny.

„Dožínková koruna je polskou specialitou. Pro nás ji vyrobila rodina Pawlukova z nedalekých polských Ciermiecic, s níž, stejně jako s dalšími polskými sousedy, úzce spolupracujeme.

Na dožínkách jsme u nich byli mnohokrát a jejich styl je nám blízký. Proto chceme udělat i ty naše tak trochu v polském duchu," uvedla Pavla Löwenthalová a vysvětlila, jak se zrodil nápad obnovení slavností: „Od roku 1963 se zde v Krnově neuskutečnily žádné podobné akce. Když jsme loni vyzkoušeli jako jediní zemědělci v Krnově uspořádat farmářské slavnosti, zjistili jsme, že to lidi baví, neváhali jsme tedy a zrodila se nám v hlavách myšlenka pravých dožínek."

Bohatý program plný veselí

Po mši bude koruna převezena a vystavena na statku Löwenthalových na Hlubčické ulici, kde od 11 do 20 hodin bude probíhat bohatý program, v němž si na své přijdou děti i dospělí. Pro děti jsou připraveny naučné stezky, herna pod otevřeným nebem, projížďky na koních.

Na pódiu se vystřídají folková skupina Neřež, cimbálová muzika Cvilíňa ze ZUŠ Krnov, taneční skupiny Taxmen a Malajka ze Střediska volného času Méďa, hudební skupina z Dětského domova Lichnov, program doplní ukázky agility a sportovní gymnastiky.

Bohatá bude nabídka občerstvení a farmářských výrobků. „Účast přislíbili výrobci sýrů, uzenin, koláčů, pečiva, medu i medoviny, pěstitelé brambor, prodejci koření a řemeslníci, kteří nabídnou mýdla, korálky i výrobky ze sena. Bude připravená velká výstava zemědělské techniky a to jak té nejmodernější, tak historické," doplnila Pavla Löwenthalová.

Lákavá bude také tombola, do které cenami přispělo mnoho krnovských živnostníků a také prodejci, kteří budou na dožínkách nabízet výrobky. Hlavní cenou je let nad Krnovem.