Řezbář Jiří Halouzka z Jiříkova vyřezal další dva obří čápy pro známé Čapí hnízdo, farmu v Olbramovicích spojenou s premiérem Andrejem Babišem. Ten si u něj sochy také osobně objednal, když se seznámil s Halouzkovými pracemi.

Prvního více než čtyřmetrového čápa vyřezal Jiří Halouzka loni.

„Ten je umístěn v Čapím hnízdě v zoologické zahradě, tito noví čápi budou u vstupní brány. Každý, kdo přijde, bude muset projít kolem nich. Místo si vybral sám pan Babiš,“ prozradil řezbář Jiří Halouzka.

Na sochách čápů dělal zhruba rok, během té doby posílal Babišovi fotografie z průběhu prací. Zároveň dělal na čtyřech sochách čápů, dva pro Čapí hnízdo, zbývající dva zůstali v jiříkovské galerii, kde je také mohou vidět návštěvníci.

Sochy jsou z dubového dřeva, ta větší zobrazuje čapího samce, vysoká je 4,60 metru a váží dvě tuny. Čapí samice má 4 metry a váží 1,2 tuny.

„Když jsem na sochách pracoval, tak přilétlo šest živých čápů a tři dny tady byli,“ vzpomínal Halouzka na první diváky.

V Pradědově galerii u Halouzků v Jiříkově je na sobotu 21. a neděli 22. července připravena prohlídka kostela, který je součástí galerii. Jsou zde vystaveni létající vyřezávaní andělé v životní velikosti, lidé mohou vystoupat na věž a poslechnout si odborný výklad.