Druhou poutavou knihu s pracovním názvem „Bůh není" připravuje Jan Vavřík, pedagog a někdejší pracovník dětského domova ve Vrbně. Rukopis, který jako vždycky autor píše obyčejnou tužkou na běžný papír, by chtěl odevzdat nakladatelství do konce září.

Jedná se o příběh rodinné tragédie, situované do období druhé světové války, jenž má spatřit světlo světa na jaře následujícího roku. Příběhová linka je opět inspirována skutečným životním příběhem.

Zamiloval se za války do Židovky

Kniha popisuje příběh rodiny českého studenta z pekařské rodiny žijícího v pražském pavlačovém domě.

Student se zamiloval do dívky židovského původu v období druhé světové války, což v nacisty ovládaném Protektorátu Čechy a Morava znamenalo obrovské problémy, a mnohdy také smrt. „Začíná v koncentračním táboře, kde pekař leží na dřevěné pryčně a vzpomíná. Celou dobu udržuji čtenáře v napětí, co a proč si tento muž tak silně vyčítá," řekl Jan Vavřík.

Čtenář zjistí až v závěru knihy, proč se hrdina obviňuje ze zrady. Jednotlivé stránky jej seznamují s hrdinovým dětstvím, jeho rodinou, jeho bratrem a matkou, kteří přišli o život.

„Mohu prozradit, že si hrdina Karel vzal židovskou dívku za ženu a měl s ní děti. V roce 1942 to ale fungovalo tak, že děti posílali nacisté do koncentračních táborů jako první a následně rodiče. Matka ve snaze děti zachránit se vydala udat na gestapo," sdělil Jan Vavřík.

Týraná Kristýna

Vůbec první knihou Jana Vavříka, kterou psal rovné tři roky, je Kolotoč strachu.

Kniha se „narodila" letos 12. února a v současné době je již v některých knihkupectvích beznadějně vyprodána. Dílo pojednává o týrané dívce Kristýně, a materiály pro něj sbíral Jan Vavřík dlouhých deset let, kdy působil coby vychovatel vrbenského dětského domova. Příběh si získal mnoho čtenářů, u nichž vzbuzuje spoustu emocí.

Kmotrem knihy byli herec Miroslav Donutil a první filmová Popelka Eva Hrušková, její patronkou se stala Zuzana Baudyšová, prezidentka neziskové Nadace Naše dítě.

„Reakcí je skutečně hodně," potvrdil Jan Vavřík. „Ozývají se mi další týrané ženy a děti z dalších dětských domovů. Rozhodl jsem se, že něco jako Kolotoč strachu už nikdy psát nebudu. Kolotočem strachu jsem se snažil vyčistit si hlavu, vypsat se ze všech těch utrpení," uvedl Jan Vavřík.

S dalším šokujícím životním příběhem se mu však nedávno svěřila jedna žena. Příběh je podle autora natolik silný, extrémní a krutý, že velmi vážně přemýšlí o jeho literárním ztvárnění.

Kolotoč strachu má své internetové stránky na facebooku a má zhruba devět set fanoušků. „Zájemci tam najdou i první kapitolu mé nové knihy Bůh není," prozradil Jan Vavřík.