Například v Huzové podle obecní kroniky tvořili Češi na počátku padesátých let jen přibližně polovinu obyvatel obce Huzová. Tou druhou polovinou obyvatelstva byli Chorvaté. Z jihomoravských vinic Chorvaty, kteří na Mikulovsku a Břeclavsku hospodařili po čtyři století, vyhnal po únoru 1948 nový komunistický režim. Tato etická diaspora byla násilně vysídlena a rozptýlena. Mnozí Chorvaté byli směřováni do vylidněných oblastí, kde zůstaly opuštěné domy po odsunutých Němcích.

Toto téma bylo dlouho tabu. Dokonce ani dnes na obecních stránkách Huzové není o poválečném příchodu Chorvatů ani zmínka. „Chtěla bych dát veřejnosti na vědomí, že vůbec někdy nějací jihomoravští Chorvaté byli. A že ještě jsou dnes. Scházíme se každoročně začátkem září v Jevišovce, odkud byli násilně vyhnáni. V obcích Frélichov, Dobré Pole a Nový Přerov žili Chorvaté po celé generace, než je komunisté vyhnali a jejich rodiny rozptýlili v pohraniční v podhůří Jeseníků,“ vyprávěla Marie Útli z Huzové, která si nenechá ani letos 5. září ujít chorvatské hody v jihomoravské Jevišovce, přestože jí zdraví už neslouží tak jako dříve.

„Loni odvysílala televize záznam ze setkání Chorvatů a taky já jsem se v té reportáži na chvíli objevila. Když jsem potom ležela v nemocnici, hlásili se ke mně lidé, kteří ten pořad viděli a poznali mě. Nestačila jsem se divit, kolik lidí z chorvatských rodin dodnes žije v okolí Moravského Berouna,“ vyprávěla Marie Útli, která doufá, že na letošní chorvatské hody neboli Kiritof přijedou i další lidé z Bruntálska a Krnovska, kteří o této slavnosti dosud nevěděli.

Sjezd menšiny na kulturní den

V obecní kronice Huzové našla zmínku, že Chorvaté obec osídlili v říjnu 1948. „Zajímavé je to, že můj tatínek Petr Kuzmič společně s Jakubem Gregorem byli do Huzové nuceně přestěhováni už 11. srpna 1948,“ uvedla Marie Útli. Část hřbitova v Huzové byla přeměněna na chorvatské pohřebiště. Hrob Marie Vašákové s litinovým křížem nese letopočet 1949, náhrobek Anny Křižaničové má rok 1950.

„To jsou první Chorvaté, kteří zemřeli v Huzové. Vymíráme. O hroby našich předků v jihomoravských obcích Frélichov, Dobré Pole a Nový Přerov na Mikulovsku se nikdo nestará,“ povzdechla Marie Útli.

Početně malá a rozptýlená chorvatská menšina se každoročně sjíždí na Chorvatský kulturní den v Jevišovce v okrese Břeclav. Akci pořádá Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR. Na kulturních dnech pravidelně hostují chorvatské soubory ze Slovenska a soubor Pálava z Břeclavi, který se věnuje chorvatskému folkloru. Chorvatského kulturního dne v Jevišovce se pravidelné zúčastňují také soubory chorvatské menšiny v Rakousku, i přímo soubory z Chorvatska.

Od roku 2002 kulturu jihomoravských Chorvatů mapuje expozice mikulovského muzea. Letos se bude v Jevišovce konat již 19. chorvatský kulturní den, který bude tentokrát pojat jako chorvatské hody – Kiritof.

Pro zájemce bude 5. září vypraven autobus zdarma, který pojede po trase Hanušovice, Uničov, Šternberk, Bohuňovice, Olomouc, Brno. Zájemci o tuto akci se mohou hlásit Josefu Hubenému na čísle 737 435 864.