Spisovatel, básník, učitel, mecenáš, poslanec, průkopník lyžařství v Jeseníkách a znalec přírody i myslivosti Viktor Emanuel Heeger byl úzce spjat s Bruntálem, Opavou, Krnovem i Zlatými Horami. V 11.00 hodin mu proto ve Zlatých Horách vzdá poctu salvou čestná stráž Městské gardy a následovat bude přípitek na počest rodáků, kteří nesmí být zapomenuti.

Viktor Heeger se narodil 28. dubna 1858 ve Zlatých Horách, studoval na opavské reálce, pak se stal učitelem v Bruntále. Když se v novinách dočetl o lyžování v Norsku, rozhodl se nový druh zimní zábavy zavést také v Jeseníkách. První pokus s lyžemi uskutečnil Viktor Heeger v zimě 1887 na mírném svahu zámecké zahrady v Bruntále. S průkopníky lyžování z Bruntálu a Rýmařova založili Moravskoslezský spolek lyžařů.

Byl také předsedou Spolku učitelů, členem okresní školské rady, zástupcem na Konferenci učitelů, členem mužského pěveckého spolku i sportovního klubu. Založil tradici slezského lidového divadla, je autorem úspěšných divadelních her jako Hans Kudlich, Pískající střelec nebo Zázračná léčba. V letech 1897 – 1900 byl poslancem říšské rady ve Vídni za volební okrsky Albrechtice, Benešov, Bruntál, Jeseník a Krnov. Je stále známější jako básník a spisovatel.

Viktor Heeger například vydal knihu o historii Bruntálu, když si město slavnostně připomínalo 700. výročí propůjčení městských práv. Také při této příležitosti složil na objednávku radních píseň Zelené Slezsko. Heeger se nadchl pro výstavbu nového kněžského chlapeckého semináře v Bruntále a přišel s nápadem založit loterii podporující tuto stavbu. Los stál 4 koruny a hlavní cenou byla selská usedlost v Bruntále s celým živým i mrtvým inventářem v hodnotě 150 000 korun.

Stavba začala v roce 1924 podle plánů opavského architekta Adolfa Müllera. Budova semináře měla 130 místností, kombinovala barokní a renesační prvky. Do konce roku 1939 zde vystudovalo celkem 900 posluchačů. Od roku 1946 spravovala budovu Kongregace bratří nejsvětější svátosti – Petrini, proto se jí dodnes říká Petrin. Dnes je zde umístěna Základní škola a Městské osmileté gymnázium v Bruntále.

Když Heegr zemřel v Opavě 5. srpna 1935, byla na jeho rodném domě ve Zlatých Horách slavnostně odhalena pamětní deska. Mramorová deska s reliéfem hlavy V. Heegera byla dílem akademického sochaře Josefa Obetha z Velké Kraše. Ten byl také autorem Heegerova krnovského památníku na Cvilíně. Tento památník připomínal také další dva slezské umělce, básníka B. H. Witteka a hudebního skladatele E. S. Engelsberga.

Bohužel po roce 1945 byla zlikvidována pamětní deska ve Zlatých Horách i památník na Cvilíně. Heegera kromě náhrobku na opavském hřbitově dnes připomíná právě Heegerova vyhlídka na západním svahu Biskupské kupy, kde se v sobotu koná oslava jeho. V červenci 2005 byla na skalním výstupku s plošinkou umístěna pamětní deska s portrétem V. Heegera. Z vyhlídky se naskýtá pohled na část Zlatohorska, Praděd, Šerák a Kralický Sněžník. Cesta k této vyhlídce vede od sedmého zastavení Rochovy naučné stezky.

Vše o vzpomínkové akci zájemci najdou ZDE.