Neuvěřitelných pětatřicet let se na domácí hudební scéně pohybuje pražská rocková skupina Abraxas, jejímž zakladatelem a dosavadním frontmanem je další Janda, tentokrát Slávek. I když by v soukromém žebříčku popularity bratrů Jandových pravděpodobně zvítězil Petr z Olympiců, ani Abraxas není kapela bez slavné historie. V osmdesátých letech měla kapela dokonce zakázán vstup do ideově čistého okresu Bruntál, běžně jejich koncerty byly pod dohledem bezpečnosti, někdy se dokonce publikum muselo potýkat s obušky a bylo rozehnáno policejními psy.

Na koncerty v halách chodilo i tisíc fanoušků. „ Abraxas je kus historie. A stejně tak bude vypadat i jejich páteční koncert,“ prozradil Martin Hradečný, provozovatel klubu Kofola. V letošním jubilejním roce si kapela naložila celorepublikové turné s téměř dvaceti zastávkami, na kterém zahraje všechny své hity jako Box, Každý den je to jinak, Obyčejnej svět, Poprvé, Nekonečný boogie, Karel drogy nebere nebo Prohibice.

„Abraxas však stále produkuje i novinky, loni pokřtili album Hlava v oblacích, letos se chystají vydat koncertní DVD a snad možná další cédéčko,“ doplnil Hradečný. Podle slovníku cizích slov znamená Abraxas gnostické označení božstva, podle vyznavačů tvrdé muziky znamená Abraxas také božstvo, alespoň v Česku.

Skupina Abraxas vznikla v roce 1976, ovlivněna propracovanou a emotivní tvorbou britských Pink Floyd včetně vizuálních efektů, mění své koncerty na show ve své době na domácí scéně zcela ojedinělou. V první polovině let osmdesátých se v tvorbě Abraxasu začínají objevovat prvky funky, druhá půlka období byla zase zasvěcena akustickým polohám rocku.

V devadesátých letech načas zmizela ze scény, aby se muzikanti nakonec utvrdili ve rčení, že stará láska nerezaví a jejich nové projekty vzpomínky na Abraxas nenahradí. Dnes již sice kapela neplní tisícové haly, ale stala se vynikající klubovou formací, staří pánové to na jevišti ještě umí pořádně rozbalit a k nostalgikům se přidává i mladé publikum.

DITA VOZNICOVÁ