VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 11:24

Kryštof kraloval na Hukvaldech

Richard Krajčo a jeho družina „rytířů od kulatého stolu“ předvedli, že jejich vlastní festival, s nímž už potřetí objíždějí republiku, návštěvníky baví a přináší atmosféru, kterou jinde nenajdete.

14.7.2018

Klášterní hudební slavnosti v Karlově Studánce i Krnově

Festival Klášterní hudební slavnosti se uskuteční v sobotu 14. července v Karlově Studánce a v neděli 15. července v Krnově. V Karlově Studánce v Hudební hale se návštěvníci mohou těšit na nejznámějšího houslistu současnosti Jaroslava Svěceného.

14.7.2018

Čápi pro Babiše

Obří čtyřmetrové čápy mohou diváci vidět ve středních Čechách na farmě Čapí hnízdo a nebo v Jiříkově.

13.7.2018

Miroslav Krobot zve na výlet k Rešovským vodopádům

Herec a režisér Miroslav Krobot pochází ze Šumperka, takže zná Jeseníky jako své boty. Stal se tváří kampaně, která během prázdnin představí veřejnosti nejzajímavější jesenické prameny.  

12.7.2018

Návštěvníky provede Praděd

Na bájného ducha jesenických hor děda Praděda mohou o nastávajícím víkendu narazit lidé v Jiříkově. Živý děd Praděd bude v sobotu 14. a v neděli 15. července průvodcem v Pradědově galerii U Halouzků.

12.7.2018

Karnola na fotografiích Stanislava Bačovského

V zámku Slezské Rudoltice budou celé léto vystaveny fotografie Stanislava Bačovského na téma Karnola a zaniklá éra textilnictví

12.7.2018

Krnovské letní kino zahájilo promítání

Teplé letní večery lákají k posezení venku. Proto krnovské kino Mír ani letos nevynechá oblíbenou atrakci letní kino.

10.7.2018

Osobnosti českých dějin v Krnově

Slezský domov v Krnově očekává zvláštní hosty. Budou mezi nimi Sámo, Cyril a Metoděj, Přemysl Otakar I., Karel IV., Jan Hus a Jan Žižka, Marie Terezie, Komenský i Masaryk.

28.6.2018

Letošní Holčovice fest: to je Pokáč, Švihadlo i Naoko...

Tradiční holčovický festival se koná v sobotu 30. června od 14 hodin v areálu TJ Tatran v Holčovicích.

21.6.2018

Carmen oslní Krnov tancem smrti

Divadelní abonenti ani další milovníci opery si jistě nenechají ujít Carmen Georgese Bizeta v podání opavského Slezského divadla. Městské divadlo Krnov operu uvede ve čtvrtek 28. června.

17.6.2018

OBRAZEM: Kapela Kryštof si podmanila Karvinou

Karviná – Město má za sebou hudební událost roku. V sobotu se zámeckém parku konala česko-polská hudební přehlídka Dolański Gróm, kde zahrály kapely Feel, Lombard a jako zlatý hřeb večer kapela Kryštof, jejíž vystoupení sledovalo přes šest tisíc nadšených fanoušků.

17.6.2018

Blucha vzpomínal na školu za války: Z Vladimíra jsem byl Waldemar

/FOTOGALERIE/ Vladimír Blucha je nejen historik a kronikář, ale také pedagog. Proto se rád setkává s žáky na školních besedách. Umí zaujmout, protože učivo dějepisu doplňuje autentickými vzpomínkami z dětství.

15.6.2018

Všelidové vidlácké hry v Lichnově

Tradiční vidlácké disciplíny zahrnují hod vidlemi do dálky, na cíl i do výšky. V Lichnově si je 16. června od 14 hodin mohou vyzkoušet návštěvníci Muzea vidlí. Všelidové vidlácké hry jsou specifické tím, že se do nich může zapojit úplně každý.

15.6.2018

Rudoltický traktor

Obec Slezské Rudoltice pořádá v sobotu 16. června akci pro fanoušky zemědělské techniky. Slezské Rudoltice se hrdě hlásí k zemědělským tradicím. Kromě dožínek pořádá obec letos na konci kalendářního jara akci Rudoltický traktor.

13.6.2018

OBRAZEM: Ivan Mládek v Úvalně pobavil i gratuloval k novému titulu

I po sedmdesátce srší Ivan Mládek vtipem a směje se na nás z obrazovek i z titulních stran časopisů. Byl prvním gratulantem, když se rozkřiklo, že Úvalno se v Moravskoslezském kraji stalo vesnicí roku 2018.

11.6.2018

Krnováček zve na komentovanou výstavu loutek

/FOTOGALERIE/ Do konce června můžete navštívit výstavu loutek v SVČ Krnov. Zváni jsou rodiče s dětmi a také výpravy ze škol a školek. Ve které pohádce hrál tento vodník? Kašpárek? Drak? Jak se to dělá, že se loutky pohybují? Dají se jim oblečky převléknout? Kdo je vlastně vyrobil?

11.6.2018

Na odemykání mechových jezírek dorazila i garda

Turistická sezona na Rejvízu u Zlatých Hor tradičně začíná Odemykáním mechových jezírek. Od roku 2004 ji pořádá vždy koncem května Spolek pro rozvoj Rejvízu společně s místními, hoteliéry a restauratéry.

7.6.2018

Do Úvalna přijede Ivan Mládek

Mimořádná událost čeká všechny fanoušky Ivana Mládka v Úvalně. Kdo by neznal písně jako Jožin z bažin, Dáša Nováková, Prachovské skály, Jez či Linda? 

7.6.2018

Jaromír Nohavica dnes slaví 65 let. Podívejte se, co mu přejí kamarádi

/ANKETA DENÍKU, FOTOGALERIE/ Ať žije Jarek Nohavica! Moravskoslezský region nemá výraznější osobnost. Jeden z nejúspěšnějších českých písničkářů současnosti a velká osobnost kulturní scény nejen u nás, ale také v Polsku nebo Slovensku, se dnes, ve čtvrtek 7. června, dožívá významného jubilea. K početnému zástupu gratulantů k 65. narozeninám se proto připojuje i Deník.

2.6.2018

Festival plný cyklistické zábavy

Svah a šestisedačková lanovka na Kopřivné v Malé Morávce slouží nyní cyklistům. O víkendu 2. a 3. června se zde koná Kopřivná Bike Festival 2018, dvoudenní festival zaměřený na cyklistiku a vše kolem ní, plný cyklozábavy, soutěží, testování kol a závodů.  

1.6.2018

V Osoblaze odhalí sochu loupežníka Hotzenplotze

O titul nejslavnějšího českého loupežníka se přetahují Václav Babinský, Nikola Šuhaj, Kajínek a Rumcajs. Ve světovém měřítku je nejproslulejší loupežník Hotzenplotz z Osoblahy.

26.5.2018

Frontman Kapela Mirai: Zpívat mohu jen v jazyce, v němž dokážu i kriticky myslet

V posledních dvou letech se kapela Mirai etablovala na špici celé české hudební scény. O cestě na vrchol i úmyslu zůstat u hudby v češtině se v rozhovoru pro Deník rozpovídal Mirai Navrátil, frontman kapely.

25.5.2018

Výstava na ulici přibližuje minulost Vrbenska

Působivé nahlédnutí do života a historie Vrbna pod Pradědem nabízí nová výstava nazvaná Výstava na ulici. Připravil ji Spolek Přátelé Vrbenska u příležitosti stého výročí založení Československa.  

25.5.2018

Soutěž Lípa náš národní strom

Novinkou v Krnově je fotografická soutěž nazvaná Lípa náš národní strom. Porota bude hodnotit snímky lip, lipových alejí i různých lipových porostů na území Krnova.  

14.5.2018

Krnov si připomíná slavného rodáka architekta Bauera

V říjnu uplyne 80 let od úmrtí jednoho z nejvýznamnějších krnovských rodáků architekta, urbanisty, designéra a pedagoga Leopolda Bauera.

12.5.2018

Krnovem bude znít sborový zpěv

Třetí ročník přehlídky pěveckých sborů Krnov zpívá se uskuteční o víkendu 12. a 13. května. Přehlídka v režii krnovského sboru Staccato byla zařazena mezi akce města oslavující 100 let České státnosti.  

11.5.2018

Zámek Linhartovy chystá spoustu novinek

Zámek Linhartovy poprvé představí nové expozice 12. května od 10 hodin. Na co se můžeme těšit?

9.5.2018

Pomněnkové slavnosti v zámeckém parku ve Městě Albrechtice

/FOTOGALERIE/ Sto let Československa provází zvýšený zájem o styl první republiky. Na Pomněnkové slavnosti ve Městě Albrechtice první republiku dokonce ochutnali.

3.5.2018

Také Krnov si připomenul sedmdesát let státu Izrael

Krnované si letos připomenuli 70 let od vzniku státu Izrael obzvlášť originálně. V synagoze se představil v rámci festivalu Druhé břehy skvělý izraelský jazzman, pianista a skladatel Ari Erev.  

3.5.2018

OBRAZEM: Den otevřených dveří na radnici

Pracovny starostky, místostarostů, tajemníka, obřadní síň, věž… To vše si mohou dnes prohlédnout všichni, kdo zavítají na krnovskou radnici, kde se pořádá Den otevřených dveří. Dopoledne patřilo žákům krnovských základních škol, odpoledne zájemcům z řad veřejnosti.

29.4.2018

Zámeckou sezonu ve Slezských Rudolticích odstartovala státní hymna

/FOTOGALERIE/ Dřív televize vysílala hymnu každý den. Dnes patrioti nemají mnoho příležitostí vychutnat si Kde domov můj. O víkendu se rudoltický zámek rozechvěl tímto akustickým státním symbolem.

28.4.2018

Izabela Fitzková je lištička v opeře Leoše Janáčka

Krnovská Základní umělecká škola ZUŠ už pomohla objevit řadu talentů. Žákyně pěvecké třídy Ilony Tiché Izabela Fitzková úspěšně absolvovala konkurz na dětskou roli do jedné z nejznámějších pohádkových oper Příhody lišky Bystroušky.

28.4.2018

Hitem zámecké sezony bude Adolf Born

Kastelán Jaroslav Hrubý čtyři roky snil o tom, že v Linhartovech uspořádá výstavu Adolfa Borna. Letos se dočkal.

28.4.2018

Lety múz Romana Vranky na rudoltickém zámku

/FOTOGALERIE/ Zámek Slezské Rudoltice zahájí letošní sezonu 28. dubna v 16 hodin koncertem a vernisáží výstavy fotografií Romana Vranky Lety múz.

26.4.2018

Ministr kultury při návštěvě kraje: Oceňuji jeho rozvoj za posledních 10 let

/ROZHOVOR/ Ministr kultury České republiky v demisi Ilja Šmíd se ve středu, poslední den dvoudenní vládní návštěvy Moravskoslezského kraje, setkal s vedoucími pracovníky kulturních a uměleckých zařízení Ostravy.   

25.4.2018

Lichnov uspořádal výstavu, na jakou návštěvníci hned tak nezapomenou

/FOTOGALERIE/ Výstavy sochařů, malířů a fotografů nejsou v Lichnově zrovna běžné. Vernisáž plná psů, dětí a náhodných kolemjdoucích měla svébytnou atmosféru.

23.4.2018

Hry dětem přiváží klokanice

Po školních družinách v Bruntále a v celém bruntálském regionu putuje Klokanice Majda.

22.4.2018

Krnováček slaví výročí založení

V dubnu 1953 měla premiéru první pohádka loutkářského souboru Krnováček. Členové souboru si od počátků vedli kroniky. Dnes přinášíme první část vzpomínek.

21.4.2018

Opět benefiční koncert pro Ukrajinu

Benefiční koncerty v Krnově jsou zaměřeny na pomoc opuštěným dětem a chudým lidem na Ukrajině. Zatímco v loňském roce věnovalo Hudební sdružení Krnov pozornost Mozartovi, letos se zaměřilo na severské skladatele.

20.4.2018

Na zlatokopa Henryho Zlaté Hory nezapomínají

Americký sen z království zlatokopa Henryho se jmenuje originální show, která bude představena 21. dubna od 15 hodin v Městském muzeu na náměstí ve Zlatých Horách.

20.4.2018

Koncert sedmdesátníka Drupiho byl hned vyprodaný

Italský zpěvák Drupi je vlastně dvojnásobný sedmdesátník. Jednak věkem, ale především byl v československém popu největší hvězdou sedmdesátých let.  

18.4.2018

Radůza se podrobí operaci hlasivek, koncert v Krnově až po rekonvalescenci

Zpěvačka Radůza měla 20. dubna koncertovat v Krnově. Její koncert ale musel být ze zdravotních důvodů přeloženo. Místo dubnového koncertu v krnovském klubu Kofola Raduza svým fanouškům jen poslala tento vzkaz:  

17.4.2018

Červiven senior se Helverovou nocí vrací k tématu smrti dorostence

/FOTOGALERIE/ Komorní drama Helverova noc si nejlépe vychutnají diváci, kteří netuší, co je čeká ve finále. Eutanazie adolescenta ve zcela bezvýchodné situaci.

17.4.2018

Festival filmů sedmdesátek Krrr! je evropská rarita

/FOTOGALERIE/ Čím festival Krrr! láká do Krnova cinefily z celé Evropy? Krnovské kino Mír patří k posledním na světě, které dokážou promítnout film z celuloidového pásu o šířce 70 milimetrů.

16.4.2018

Krnovské kino Mír vzdalo poctu Miloši Formanovi

Krnovský filmový festival Krrr! láká cinefily neboli nadšené kinaře z celé Evropy na základě faktu, že velký film potřebuje velké plátno.

16.4.2018

OBRAZEM: Ocenění špičkových umělců Cenou Jantar

VIDEO/ Jedinečnou událostí ožila v neděli večer ostravská multifunkční hala Gong v Dolních Vítkovicích. Konalo se historicky první udílení krajských kulturních Cen Jantar. Byly vyhlášeny v šestnácti kategoriích.

13.4.2018

Myslivecká výstava trofejí zvěře zve do Rýmařova

Nejen myslivci, ale i široká veřejnost může o víkendu obdivovat trofeje zvěře, ulovené v honitbách našeho okresu. Myslivecká trofej je nejen připomínkou loveckého zážitku, ale také dokladem toho, jak kvalitní zvěř žije v lesích.  

12.4.2018

Krnov hostí přehlídku filmů sedmdesátek Krrr!

Krnovské kino Mír 70 už svým názvem napovídá, že jako jedno z posledních v Evropě dokáže promítnout filmový pás široký 70 milimetrů.

6.4.2018

Můj barevný svět a Křídla přírody ve Flemmichově vile

Slavnostní vernisáž dvou fotografů Marie Vojkovské a Vladimíra Dudy se koná dnes v 17 hodin ve Flemmichově vile v Krnově.  

6.4.2018

Zahajují dvě výstavy: Historické hřbitovy a Bezprostředně

Dvě nové výstavy zvou k návštěvě Městského muzea v Rýmařově.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT