VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kultura

včera 13:06

OBRAZEM: Svatomartinské Holčovice: husa, víno a oplatky

Farníci z Holčovic na svatého Martina po nedělní mši zašli společně na pečenou husu do albrechtické Rezidence. Samozřejmě také otevřeli první láhve mladého vína a připili si se svým knězem Pavlem Zachrlou.

7.11.2018

Koncert připomene, že refektář byl ochráněn před vodou

Mimořádný koncert duchovní hudby se uskuteční v pátek 9. listopadu v 18 hodin v Kostele Narození Panny Marie kláštera minoritů v Krnově. 

25.10.2018

Pohádka o drakovi je od dnešního dne v kinech. Natáčela se v našem regionu

FOTOGALERIE/ Předpremiéry jsou minulostí, od 25. října se jede naostro. Do kin zamířila československá pohádka Když draka bolí hlava.

24.10.2018

Film Cukr a sůl autoři uvedou v Krnově

Filmaři Adam Martinec a David Hofmann se znají z rodného Krnova i ze studií na FAMU. Film Cukr a sůl Martinec režíroval a Hofmann byl kameraman.

24.10.2018

Jarek Nohavica získá medaili od ruského prezidenta Putina!

Ostravský písničkář Jaromír Nohavica poletí do Ruska! Od tamního prezidenta Vladimíra Putina totiž obdrží Puškinovu medaili.

24.10.2018

Autor sochy Věry Špinarové vystavoval i na zámku v Rudolticích

FOTOGALERIE/ Už dlouho žádný umělec nevyvolal svým dílem takové pozdvižení jako sochař David Moješčík. Jeho socha Věry Špinarové se stala ikonou, o které diskutují dělníci v hospodě stejně jako akademici či politici.

24.10.2018

Rýmařovská malířka a básnířka Marie Kodovská

Pásmo věnované významné rýmařovské osobnosti, malířce a básnířce Marii Kodovské proběhne v rámci týdne městských oslav výročí vzniku Československa.

23.10.2018

Jak jsme se změnili: Češi, Moravané a Slezané 1918-2018

/INTERAKTIVNÍ INFOGRAFIKA/ Žijeme skoro o tři desítky let delší životy. Je nás o šest set tisíc víc. Ale rozvádíme se šestadvacetkrát častěji než za první republiky.

22.10.2018

Bratři Orffové přilákali Kapitány průmyslu

FOTOGALERIE/ Legendární krnovská kapela Bratři Orffové má spoustu věrných fanoušků, ale se svými koncerty a alby šetří jako se šafránem. Proto na páteční krnovský koncert Bratří Orffů dorazili i posluchači z velké dálky. 

22.10.2018

V Dívčím Hradě už lípu republiky vysadili, v Krnově ji teprve budou sázet

V Dívčím Hradě 28. září slavili dokončenou opravu sochy svatého Jana Nepomuckého, na nádraží probíhaly oslavy 120 let existence úzkorozchodné dráhy Třemešná – Osoblaha. Byl to tak slavnostní den, že občané Dívčího Hradu rovnou společně zasadili i strom republiky na oslavu vzniku Československa.

21.10.2018

Svatováclavský hudební festival 2018 v Krnově

Letošní ročník Svatováclavského festivalu SHF přivede do Krnova hudební výlety s Mozartem, Janáčkem a Dvořákem. Odehrají se v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově, a to v pátek 26. října v 18.00 hod.

20.10.2018

Filmaři hledají lokace a chlapce ve věku 9 až 13 let

Krnov, Jesenicko - Režisér Tomáš Klein, který pochází z Krnova a dokončuje studium filmové režie na FAMU, by jako svůj celovečerní debut chtěl natočit adaptaci knihy Citlivý člověk spisovatele Jáchyma Topola.

16.10.2018

Unikátní výstava poukáže na změny klimatu

Po Uherském Brodu, Velkém Meziříčí a Kopřivnici zamíří také do Krnova originální putovní výstava nazvaná Klima se mění. Změň se i ty!, která srozumitelnou formou seznamuje s fakty o dopadech globální změny klimatu, jejich příčinách a zejména možnostech, jak na ně mohou lidé reagovat.

12.10.2018

Svod koní připomenul krásu a sílu našich slezských noriků

Slezský norik je považován za nejčistšího potomka divokého koně. Je vizitkou cílevědomé plemenitby chladnokrevných koní v našem regionu. Několik těchto klidných siláků se představilo ve Spáleném.

11.10.2018

Svatohubertské mše v okrese Bruntál

Okresní myslivecký spolek Bruntál pořádá každoročně hlavní Svatohubertskou pouť v Krnově na Cvilíně. Ta letošní proběhne 20. října od 10 hodin a budou ji provázet sólisté chrámového sboru sv. Martina i trubači. 

7.10.2018

Petr Šenkyřík: Jsem už dlouhou dobu postižen diagnózou s názvem Sovinec

Petr Šenkyřík je heroldem historické posádky Špinavci, která pravidelně vystupuje na hradě Sovinci. 

28.9.2018

Kytarista Kryštofů Hofmann vydal instrumentální album: Splnil jsem si sen

Kapela Kryštof si užívá mezidobí po letních Kempech a před podzimním akustickým turné, jeden z jejich členů – kytarista Evžen Hofmann – však má za sebou velký mezník ve svém profesním životě.   

24.9.2018

Na Malíře Libora Vojkůvku vzpomíná Země děda Praděda

Také na Krnovsko a Bruntálsko dorazila ze Šterberku smutná zpráva, že zde 21. září 2018 zde zesnul Libor Vojkůvka. Byl nejen malíř, cestovatel, fotograf, bavič, entomolog a tvůrce televizních večerníčků, ale také vynikající muzikant.

20.9.2018

Bruntálské indiánské léto se odehrálo na novém místě

Letošní 16. ročník festivalu Bruntálské indiánské léto proběhl poprvé na novém místě v přední zámecké zahradě. Ke změně došlo z důvodu rekonstrukce původní Salla tereny.

19.9.2018

OBRAZEM: Krnovský festival kávy

Krnov je město, kde kavárnice Šárka Bolatzká učí veřejnost vnímat různé odstíny chutí i vůní kávy. Pořádá zde festival kávy, aby ukázala, jak se pozná kvalitní káva a jak se připravuje, aby se naplno rozvinuly její přednosti.  

14.9.2018

Zkuste zažít Krnov jinak

Sousedské slavnosti Zažít město jinak jsou založené na tom, že si lidé pro sebe zaberou ulici bez aut a baví se. V Krnově to bude 15. září u knihovny.

14.9.2018

České zbraně na krnovské střelnici

Krnovská střelnice občas pořádá tematické akce pro veřejnost. Fanoušci českých zbraní se zde sejdou 15. září od 9 do 15 hodin. Čeká je výstava, diskuse s odborníky i střílení s instruktorem.

13.9.2018

Malé Café zve na festival kávy

Kavárna Malé Café přivedla do Krnova kávovou kulturu. Degustace různých typů kávy může být stejně vzrušujícím zážitkem jako ochutnávání vín. Aby se Krnované seznámili se znalci kávy, uskuteční se dvoudenní Krnov coffee festival.

7.9.2018

Krnovské hudební slavnosti zahájí Nebe, Mňága a Xindl

Největšímu zájmu návštěvníků Krnovských hudebních slavností KDS se těší venkovní část programu. Ta se dnes a v sobotu odehraje v zahradě Střediska volného času SVČ Krnov.

6.9.2018

Kolona veteránů poprvé projede areálem nemocnice

Okresem Bruntál budou od zítřka do neděle 9. září projíždět kolony historických vozidel. Jízda veteránů Trofeo Niké Jeseníky 2018 se řídí heslem „Zpomal a rozhlédni se“.

6.9.2018

Dožínkové slavnosti pokračují u nás i v Polsku

Zatímco ve Slezských Rudolticích už mají dožínky za sebou, jinde se na ně teprve těší. Například v Krnově na statku Löwenthalových v Hlubčické ulici budou dožínky v sobotu 8. září. Program začíná děkovnou dožínkovou mší v krnovském kostele Minoritů v 9 hodin.

4.9.2018

Gastrofestival ukázal pestrost Osoblažska

/FOTOGALERIE/ Akce Ochutnej Osoblažsko měla pojmenovat, jaký typ gastronomie je zde typický. Zdá se, že žádný. Typická je jen rozmanitost.

1.9.2018

Výročí liptaňské tragédie provází akce s letadlem Jak-3 a tankem T-34

Před osmdesáti lety se němečtí obyvatelé Osoblažska ozbrojili a vyrazili k symbolům Československa. Chtěli převzít obec násilím. Tak začala liptaňská tragédie.

31.8.2018

Polsko se těší na největší jezdeckou sochu Piłsudskeho, její autor na Úvalno

Rychta v Úvalně má takovou návštěvnost, že jí mohou závidět i městské galerie. Čím oslovila návštěvníky z Krnovska, Opavska i Polska?

31.8.2018

Gastrovlak jede do Osoblahy, Strašidelný vlak do Rudoltic

/FOTOGALERIE/ Na osoblažskou úzkokolejku vyrazí v sobotu 1. září dva speciální parní vlaky. Dopoledne pojede Gastrovlak do Osoblahy, a večer Strašidelný vlak do Slezských Rudoltic.

29.8.2018

Lifestylový pořad ČT ukáže, jak bydlet jako v kosmu nebo v Provence

Bydlení jako v Provence nebo secesi? Jak takový interiér zařídit, se diváci dozví prostřednictvím pořadu Bydlet jako…, který od této soboty bude vysílat Česká televize.  

29.8.2018

Vorlovy osmičky

Malíř, grafik a vysokoškolský pedagog Ondřej Vorel vystaví ve Flemmichově vile soubor velkoformátových pastózních maleb, které jsou shrnutím dějin českého národa za poslední století.

24.8.2018

Strašidelná noc se vrací na Fulštejn a bude ještě větší

Oblíbená noční akce na zřícenině hradu Fulštejna se po letech odmlky vrací. Osoblažkou pojede do Bohušova 25. srpna speciální strašidelný vlak.

24.8.2018

Valštejn slaví na loukách Kraví hory

Od nejstarší písemné zmínky o Valštejně letos uplyne přesně 400 let. V sobotu 25. srpna to připomene velká akce na pastvinách Kraví hory.

23.8.2018

Kočovní divadelníci ukážou, jak Jan a Jiří všechny smíří

Kočovná divadelní společnost vyráží každé léto, aby hrála po vesnicích za pár drobných do klobouku. Teď se chystá i do Krnova, Linharov a Holasovic.

22.8.2018

Seminář o památkách s exkurzí

Na zámku ve Slezských Rudolticích ve čtvrtek 23. srpna proběhne seminář Za památkami horního Slezska, na který v pátek 24. srpna naváže exkurze.

21.8.2018

Brixtn hraje už jen ve třech

Skupina Brixtn z Nové Pláně představila v červenci svůj nový klip Než mě spálí den. Natáčel se v Praze. Fanoušci jej mohou vidět na internetu nebo na televizní hudební stanici Óčko.

20.8.2018

OBRAZEM: Nové Heřminovy bojují Rockem proti přehradě

Nové Heřminovy před deseti lety odmítly stavbu přehrady v referendu.

17.8.2018

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

17.8.2018

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

17.8.2018

V Ludvíkově Dlouhá noc nadělí srandování

V Ludvíkově se v sobotu 18. srpna odehraje dvanáctý ročník Dlouhé noci aneb Ludvíkovského letního srandování. Protáhne se minimálně do půlnoci.

17.8.2018

Heřminovy vyjádří Rockem proti přehradě svůj neměnný postoj

O stavbě heřminovské přehrady rozhodla vláda před deseti lety. Už sedm let Heřminovy deklarují svůj postoj festivalem Rockem proti přehradě V dubnu uplynulo deset let od rozhodnutí Topolánkovy vlády postavit v Nových Heřminovech přehradu.

14.8.2018

Hodokvas na hradě Sovinci

Ani o nadcházejícím víkendu se návštěvníci na Sovinci nebudou nudit, připravena je jedna z největších akcí roku s názvem Hodokvas rytíře Kobylky.

14.8.2018

Noční prohlídka zámku s večerníčkem

Zámek Linhartovy chystá největší akci sezony. Noční prohlídka se odehraje 18. srpna od 20 hodin.

11.8.2018

Znátě handpan? Vypadá i zní jako UFO

Krnov – Juraj Hellebrandt  známý jako Ďuro Helle je cestovatel, pouliční muzikant a mistr nástroje handpan. Představil ho také v Krnově.

10.8.2018

Umělci o prázdninách? Pracují, ale i lenoší

Časy se mění. A někdejší slovní spojení „herecké prázdniny“ nyní už zdaleka neplatí i pro další umělecké obory.

10.8.2018

Jiří Meitner: Líbáš jak kráva

V krnovské Flemmichově vile začala výstava obrazů Jiřího Meitnera Líbáš jak kráva.

5.8.2018

Hudební sdružení Krnov neztratilo kontinuitu ani s odsunem Němců

Hudebního sdružení Krnov vzniklo na půdě kostela sv. Martina v roce 1908. Tehdy se jmenovalo Kirchenmusikverein. Výročí 110 let existence si čeští a němečtí Krnované připomínají společně.

3.8.2018

Česko polská pouť v Rusínské kapli

Rusínská kaple Navštívení Panny Marie je nejmladší sakrální stavbou Osoblažska. V roce 1993 byla postavena na stejném místě, kde původní kapličku zničila dělostřelba za války.

3.8.2018

Pozoruhodný projekt vrací slavné muzikály do letního kina

Nestárnoucí muzikály Moulin Rouge, Vlasy, Limonádový Joe i Zpívání v dešti nás baví už desítky let, ale stále se k nim rádi vracíme.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT