Přinášíme druhou část rozhovoru s hrajícím manažerem krnovského hokejového klubu Romanem Tichým.

Sezona skončila a kam se bude ubírat HK Krnov dále?

Na dnešek na 18. hodinu jsme připravili posezení s fanoušky a s veřejností a tiskovku k aktuálnímu dění v klubu. Bude se konat v restauraci na zimním stadionu. Budou tam někteří hráči, celé vedení, trenér a budeme jim odpovídat na otázky týkající se činnosti klubu. V rámci tréninku si také mohou fanoušci s námi zahrát hokej. Výstroj jim samozřejmě jsme schopni půjčit. Chceme se jim tak revanšovat za to, co pro nás celou sezonu dělali, kdy nás obrovsky podporovali, jezdili s námi i na venkovní zápasy a vytvářeli nám všude domácí prostředí. No a potom si s nimi chceme sednout a podiskutovat o uplynulé sezoně. V čem třeba oni vidí ty hlavní příčiny neúspěchu v play-off.

Ještě než definitivně ukončíme sezonu, tak se zase připravuje mezistátní zápas, jako loni, s Dubnící. To by mělo proběhnout v březnu. No a pak sezonu ukončíme, vyhlásíme zase naše nejlepší hráče. Ale určitě to nebude v tak velkém duchu, jak bylo původně v plánu, že uděláme velkou oslavu třeba k postupu.

Ale krnovský hokej není jenom o mužích. Ti jsou samozřejmě nejvíce viditelní, ale je to i o mládeži. Třetí, čtvrtá a pátá třída, mladší žáci, kteří dosahují dobrých výsledků a je třeba o nich mluvit, nezapomínat taky na tyhle malé borce, protože to je budoucnost Krnova. K našim malým hokejistům nám od minulého roku přibyly ještě akce se školkami (Školky na ledě, pozn. red.). Od tohoto týdne začíná další školka. Máme i mezinárodní účast, protože nám tu jezdí od začátku roku i polské děti. Práce s mládeží je spousta. Když teď muži skončili, tak se veškerá pozornost bude plně soustředit na tu mládež. Samozřejmě se jim plně věnujeme celý rok, ale teď na ně bude ještě více času.

Co říkáte na fantastické krnovské fanoušky?

Byl jsem nadšený, v jakých počtech chodili na stadion. Vím, že vlajku si nechávali dělat, dresy se prodávaly, všechno fungovalo. V kraji máme fanoušky bezkonkurenčně nejlepší. A když jsem se bavil s ostatními týmy, tak vždycky byly rády, když mohli přijet na zápas k nám. Protože věděli, že přijde hodně lidí a bude výborná atmosféra. Byli jsme i vítaným soupeřem, když jsme jeli ven. Vždycky s námi fanoušci jeli a vytvořili atmosféru i na hřišti soupeře. I z toho důvodu jsem zklamaný, že chybíme v těch závěrečných bojích play-off. Ale na druhou stranu jsem hrdý na to, že hokej se dostal Krnovákům pod kůži, že nás lidi berou, soupeři nás berou. A z toho mám dobrý pocit.

Jak je to se sponzory krnovského hokeje?

Když jsem chodil po sponzorech, tak jsem jim říkal, že se popereme o 2. ligu a že Krnov má šanci. Bohužel pak sezona dopadla, jak dopadla. Musím sponzorům poděkovat, patří jim obrovský dík. Protože když dá někdo nějaké peníze do jakéhokoliv sportu, tak u mě to je borec, protože když sponzoruje tým v krajské lize, tak to určitě nedělá jen proto, aby si zviditelnil firmu. Jsou to všechno lidi, kteří mají hokej rádi, chtějí něco udělat pro hokej v Krnově. Říkal jsem jim sice, že jsme schopni postoupit, nepovedlo se, ale nemyslím si, že by kvůli tomu, že jsme vypadli, přišel krnovský hokej o sponzory. Myslím, že se k nám zády neotočí. Už jen kvůli těm fanouškům. Na našich internetových stránkách je třeba tisíc přístupů za den, tak je vidět, že hokej v Krnově lidi táhne a je v čím dál větší oblibě. A věřím, že by to klidně mohlo přinést i další firmy, které krnovský hokej podpoří.

Vrátíme se teď k vedení klubu a týmu mužů. Dají se po této sezoně čekat nějaké změny právě ve vedení, nebo hráčské změny?

Začnu hráči. Samozřejmě, že je možné, že někdo ze starších může po této neúspěšné sezoně skončit. Ale to jsou zatím spekulace, neznám jejich vyjádření, protože jsme se od posledního utkání pořádně neviděli. Co se týče brankářského postu, Roman Šlupina je pořád borec, který patří ke špičce krajské ligy. Jakékoliv jeho rozhodnutí budeme respektovat, ale já doufám a věřím, že za nás bude chtít chytat i v následující sezoně. Z mladých odcházet asi nikdo nebude. Podmínky, jaké hráči měli, byly podle mého nejlepší v krajské lize, takže to by byl nesmysl, kdyby odcházeli jinde. No a bavit se o nějakých příchodech, to je ještě hodně brzy. Samozřejmě třeba náš Bednárek hostuje v Opavě, tak to je otázka, jestli o něj budou mít zájem. Je to stále hráč Krnova. Ale tohle budeme řešit až v létě. Ale každopádně myslím, že ten základ, ta kostra, by měla zůstat pohromadě. Měli jsme dobře poskládaný tým, který měl na to, aby krajskou ligu vyhrál. Trenér Žůrek má smlouvu do března. Budeme se snažit mít i příští sezonu kvalitního trenéra a pan Žůrek určitě kvalitní trenér je, takže toho bych chtěl v Krnově udržet. Trenéra s takovými kvalitami a odborností tady v okolí moc není.

Chystají se změny i ve vedení?

Teď budu mluvit za sebe. Já jsem spojoval ten letošní rok s tím, a dělal jsem všechno pro to, abychom vyhráli základní část, vyhráli play-off, postoupili do baráže a poprali se o 2. ligu. Ani jedna věc z toho nevyšla, což je pro mě velké zklamání a samozřejmě, když jsem na začátku velkohubě prohlásil, že s tím budu spojovat i mé další působení v roli manažera a případný odchod do ústraní, tak jsem to samozřejmě myslel vážně. To nebyly jen tak nějaké řeči. Co se toho týká, tak budu rád, když to dodržím a nabídnu někomu jinému z krnovského hokeje své místo. A budu doufat, že to bude třeba dělat lépe než já. I když si nemyslím, že bych to dělal špatně, mám z té práce dobrý pocit, ale jsem typ, že když něco řeknu, tak se to snažím dodržet. Fakt je, že tu byl neúspěch. To, že krnovský hokej je nasměrovaný hodně dobře a za ty čtyři roky udělal velký posun. Utvrzují mě o tom příznivci a lidi kolem. Ale jsem člověk, který si stojí za svým, a nabízím to svoje manažerské místo někomu jinému. Ale kladu si otázku, kdo to vezme? Kdo tomu obětuje veškerý volný čas a velké množství finančních prostředků, aby to bylo ku prospěchu hokeje? V dnešní uspěchané zkomercializované době je toho času málo. Musí to být někdo, pro koho je krnovský hokej srdeční záležitost jako pro mě. A já nemám stoprocentní jistotu, že ten, kdo to vezme po mně, bude pokračovat v nastoleném trendu vzestupu hokeje a nepoloží za rok funkci. Takže to jsou víceméně ode mě „velkohubé“ řeči. Tady máte moji funkci, ale zase se bojím, že tady hokej umře. Pravda, každý je nahraditelný, ale já chci, aby HK Krnov šel pořád nahoru.

Tak jak z toho ven?

Já vidím takovou možnost a budu se snažit o to, aby do klubu vstoupilo město. Sport se dá dělat na takové úrovni jen s podporou města. Byl bych rád, kdyby se město v tom hokeji angažovalo a mělo ve vedení klubu svého člověka. V tom případě bude mít město větší kontrolu nad klubem.

Městu patří nádherný zimní stadion v ceně mnoha miliónů a má tam svého správce pana Skopala, ale ten hokeji vůbec nerozumí a hokej ho snad ani nezajímá. A takový člověk dělá správce takovému krásnému zimáku. Navíc zimák je hrozně nevyužitý. Máme ho nejkrásnější v kraji a město by se mělo snažit jej co nejvíce využívat. I při tom veřejném bruslení se dá udělat zábavnou formou. A ty lidi to zase přitáhne. Ale to není jen o ledu. I přes léto by se tam mohly konat nějaké akce, třeba koncerty. Ale o to musí mít město zájem. V prvé řadě tam musí mít správce, který má o to zájem. A ať se na mě nikdo nezlobí, myslím si, že pan Skopal tomu hokeji i ubližuje. A jestli takoví lidi tady v Krnově u hokeje budou, a budou spravovat majetek města, tak to nikdy nepůjde dál. Takže si přeju, aby z města byl zástupce někdo, kdo ten hokej bude mít rád a podporovat ho. A bude ve vedení klubu a bude se podílet na chodu hokejového klubu. Jen tak můžeme hokej v Krnově posunout dál. A v tom případě, když tam bude člověk z města, tak já můžu jako manažer v klidu skončit a být třeba jen hráč, který bude mít radost z toho, že se vyhraje na ledě. Krnovský hokej, to je moje srdce.