Snad ne ani výsledkově, byť se nyní svěřenci trenéra Antonína Plánovského vyhřívají na čele krajské ligy, ale především koncepčně.

Informační buletiny, plakáty po městě, komunikace s médii, spuštění webových stránek, hřejivé podsedáky pro diváky a v neposlední řadě doprovodný program zápasů na domácím stadionu - zpětná vazba mezi klubem a hokejovou veřejností je v rámci sportovních oddílů na Krnovsku přímo specifická.

„Ještě sice nemáme generálního sponzora, ale i tak jsme na tom poměrně dobře. Malých sponzorů je tolik, že chod klubu máme po finanční stránce pokrytý a nemáme vážnější problémy,“ vyprávěl Tichý po sobotní derby s Horním Benešovem.

Mezi střelce se v Mikulášském šlágru 12. kola krajské ligy sice nezapsal - ostatně šestatřicetiletý útočník není v současném kádru Krnova vyhlášeným kanonýrem - asistoval však u gólu Holeše. „Měl jsem problémy s výstrojí, můj výkon byl hodně poznamenán první třetinou, kdy mi na brusli praskl nůž,“ vysvětloval.

Romana Tichého nadchla především výjimečná atmosféra okresního derby, rekordní divácká návštěva vytvořila v Krystal aréně dosud nevídanou kulisu. Třináct stovek diváků, to je podle krnovského manažera historický rekord krnovského stadionu.

Vám se zaplněné ochozy Krystal arény musely líbit.
Jako tým jsme takovou atmosféru ještě nikdy nezažili. Hrálo se nám fantasticky, diváci nás povzbuzovali a myslím, že viděli i kvalitní zápas. My hráči jsme se cítili přímo perfektně, spokojenost je stoprocentní.

Byla to asi zatím největší návštěva na krnovském stadionu, že?
Asi jo. Už na otevření stadionu dorazilo hodně lidí, ale Mikulášská nadílka předčila všechna očekávání, přišlo opravdu moc lidí. Diváci udělali fantastickou kulisu a přidali se k fandění. Doufáme a přejeme si, aby přišli i na další zápasy, přestože už to asi nebude v takovém počtu. Snad ale bude diváků přibývat a poroste i kvalita ledního hokeje v Krnově.

Je vůbec v možnostech klubu, aby byla hala zaplněná i mimo takovou příležitost?
Diváky musíme přilákat právě při takových příležitostech, jako jsou Mikulášské nadílky, aby viděli, že lední hokej už dnes není jen o našich výkonech. Vše se ale odvíjí od finančních možností klubu, hráči, kteří tady hrají, jsou většinou odchovanci Krnova. Přiznávám, úroveň ledního hokeje v Krnově není na špičkové úrovni, ale právě proto lákáme diváky na takové akce. Je důležité, aby se na stadionu hlavně bavili, hokej je i kulturní záležitost.

Už víte, jestli se budou v dohledné době podobné akce opakovat?
Letos už samozřejmě ne, Mikulášská nadílka byla jakýmsi vyvrcholením letošního roku. Ale podívejme se na tabulku, jsme první, letošní sezona je přímo výborná. Zvládáme ji na jedničku, a to jak po hokejové stránce, tak v rámci kulturních akcí. Na příští rok sice nějaké akce plánujeme, ale vše je odvislé od finančních toků, které do klubu přicházejí. Ty se sice rok od roku zvětšují, ale ještě jich není tolik, abychom mohli pořádat například co měsíc akce podobného rázu. Pokud něco bude, tak určitě při play-off, to bychom pro diváky rádi nachystali nějakou akci.

Vraťme se k zápasu s Horním Benešovem. Copak jste čekal, že okresního rivala doma zase vyprášíte stejným výsledkem?
Do dnešního zápasu jsme nastupovali ve stejné sestavě, ve které jsme zahajovali letošní sezonu, snad až na jednu nebo dvě změny, ale jinak byl kádr stejný. Tým už šlape na sto procent, známe se. A jestli jsem to čekal? Čekal jsem, že nám diváci pomůžou a my se budeme soustředit hlavně na obranu, což jsme od začátku plnili, stejně jako další pokyny trenéra. Po první třetině jsem už věřil, že vyhrajeme.

Jenže hosté vás v závěru dost zatlačili. Neměli jste spíš jen štěstí?
Laickému divákovi se možná zdálo, že nás Horní Benešov přebruslil, ale lední hokej se dnes hraje především od obrany. Tu jsme my dodržovali, v obraně jsme byli jasně lepší. Proto jsme vyhráli.

Na druhou stranu se asi shodneme na tom, že Krnov zahodil několik vyložených šancí.
Šance byly vyústěním toho, že jsme bránili a vyčkávali na gólové příležitosti, zatímco Horní Benešov se musel tlačit do útoku, a proto jsme se dostávali do útočných pozic. Ale musím zdůraznit, že jsme důsledně hráli obranný systém, a ten nejen v této lize, ale i ve vyšších soutěžích přináší své ovoce. Proto jsme dostali jen tři góly a zaslouženě vyhráli.

Vy jste se střelecky neprosadil. Nejste zklamaný?
Ale to vůbec. Měl jsem problémy s výstrojí, můj výkon byl hodně poznamenán první třetinou, kdy mi na brusli praskl nůž. Tentokrát individuality na ledě nevyčnívaly, opravdu jsme hráli z obrany, což není práce jedinců, ale celého týmu.

Zmínil jste to už na začátku: Krnov je první, vede o pět bodů. Nejen coby manažer, ale i jako hráč musíte být s vývojem sezony spokojený, že?
Naprosto! Jako vedení jsme do klubu nastoupili před dvěma roky a na začátku jsme si řekli, jaké kroky by se měly realizovat. Důležité je, že ty kroky byly opravdu nastartovány tak, jak jsme si přáli. I výkony áčka jdou nahoru, krajskou ligu vedeme naprosto zaslouženě. Doufejme jen, že výkony budou ještě stoupat a dostaneme se do play-off.

Ale náskok už máte dostatečný.
Pravda, do play-off bychom už měli proklouznout, otázkou je, jestli to bude z prvního, druhého nebo třetího místa. I jako manažer si přeju, abychom skončili první nebo druzí, začínali bychom doma a samozřejmě by tento systém v play-off přilákal na stadion hodně diváků. A v našich možnostech takové umístění rozhodně je.

Může vůbec Krnov postoupit do druhé ligy?
Cílem našeho výboru hokejového klubu Krnov je postoupit do vyšší ligy, je to ale otázka finančních rezerv, které klub má. Zatím se připravujeme na to, abychom dejme tomu během pěti let už druhou národní ligu hráli. Dnes jsme tedy v prostřední fázi, oťukáváme sponzory a veřejnost, ale ten horizont je minimálně pět let.

A kvalitou Krnov na postup má?
Upřímně si myslím, že ne. Z vlastních řad ne.

Říkáte, že oťukáváte sponzory. Jak se ale dívám kolem, máte jich už desítky. Je podnikatelská veřejnost na Krnovsku nakloněná k podpoře hokeje?
Dnešní situace podnikatelů je, jak asi víte, ovlivněna krizí, která je celosvětová, takže do sportu, a to nejen v Krnově, ale vůbec v celé republice, jde peněz míň. Samozřejmě to je znát i v našem klubu. My jsme zvolili takovou strategii, že chceme mít hodně sponzorů a vybírat od nich menší částky. To se nám zatím daří, proto se během dvou let rozšířilo portfolio našich sponzorů z nějakých osmi na současných dvaapadesát. A dokonce už dnes přichází noví sponzoři, tlačí se a chtějí nás sami podpořit. Mikulášská akce právě přispěla k tomu, aby sponzoři na vlastní oči viděli, jak vypadá lední hokej v Krystalu. Já jen doufám, že počet sponzorů bude narůstat.
Mé přání jako manažera je však takové, aby se nám podařilo najít především generálního sponzora. A v Krnově je takových potencionálních firem několik, jmenujme například Kofolu nebo Den Braven. Zatím ještě generálního sponzora nemáme, ale i tak jsme na tom poměrně dobře. Malých sponzorů je v současnosti tolik, že chod klubu máme po finanční stránce zatím pokrytý a nemáme vážnější problémy.

A podpora ze strany města je dostatečná?
Ta je citelná, existence klubu je samozřejmě postavena na podpoře města. Co mi však chybí, je lepší komunikace s městem, ať už se sportovní komisí, magistrátem nebo starostkou. V tomto směru není komunikace až na tak dobré úrovni, jinak ale město sport v Krnově podporuje. Ovšem pozor na to, co bude v příštím roce. Město zrušilo ohňostroj i další akce. Přejme si a doufejme, že hokejový klub dostane podobnou částku a příslib, jako tomu bylo letos.