Ta tam je doba, kdy se v osmdesátých letech hrála v Bruntále kvalitní divizní soutěž a na Slavoj chodila povzbuzovat více jak tisícovka příznivců. Vzpomínat také můžeme na devadesátá léta, v nichž tehdejší FC Kovkor Slavoj Bruntál hrál dokonce Moravskoslezskou fotbalovou ligu a při reorganizaci jej dělil od postupového pátého místa do druhé ligy jen malinký krůček. Fotbalisté Bruntálu tehdy skončili šestí. I v dalších letech se ještě hrál na bruntálském hřišti fotbal na úrovni.

Postupem času ale začal Slavoj upadat a po sestupu z Moravskoslezské ligy přišel pád i z divize. Krize pokračovala a její hlavní viník se může určit po důkladném rozboru činnosti za posledních deset let. Faktem je, že v loňském roce přišel sestup i z krajského přeboru a v Bruntále se hraje v letošním ročníku po dlouhých, více jak pětadvaceti letech, I.A třída. I v té je Slavoj zatím na nelichotivém dvanáctém místě, což ho a jeho nové vedení určitě neuspokojuje.

Opomenout nelze rozhodně ani mládež, která byla ve Slavoji v minulosti na výborné úrovni. Žáci hráli ligu, dorost divizi. Ani to již ale neplatí a také mládežnická družstva se topí v krizi. I to byl jeden z důvodů, proč se v Bruntále našla opozice, která proti této situaci bojovala a nakonec loni na podzim svrhla stávající vedení a převzala jejich funkce.

S novým předsedou FC Slavoj Bruntál Ing. Jiřím Maradou jsme si proto o vzniklé situaci v bruntálském fotbale popovídali.

 

Co vás přimělo založit sdružení a pokusit se změnit vývoj ve fotbalovém Slavoji Bruntál?

Zejména špatný přístup k mládežnickým týmům, rodičům. Ten špatný přístup byl v podstatě nezájem a někdy i arogance.

Co nejvíce vám vadilo na starém vedení Slavoje, které vedlo fotbal v Bruntále do krize již několik let?

Když jsme s naší aktivitou začínali v polovině roku 2007, tak zejména neochota přijmout nabízenou pomoc a jejich sveřepý odpor k přijetí nových členů.

Jak jste uskutečnili odvolání starého vedení a volbu nového?

Bylo to komplikované a zdlouhavé.V podstatě jsme byli nuceni vyvíjet všestranný tlak, abychom se stali členy FC Slavoj Bruntál. Vůbec nám nešlo o nějaká místa ve výkonném výboru. Bylo nutno přesvědčit zejména členy FC s volebním právem (mladé hráče A mužstva mužů), že stávající stav je neudržitelný a že vše může fungovat lépe. Skupina hráčů s některými nesvázanými staršími členy, jako jsou Jaroslav Kyselý, Karel Stefanovský a Štěpán Rubíček, po asi třech měsících tlaku ze strany rodičů svolala mimořádnou valnou hromadu, na které sesadili stávající vedení. Současně poté dělali pod vedením Štěpána Rubíčka vše pro uskutečnění následné mimořádné valné hromady za účasti nově přijatých členů a zákonných zástupců dětí - členů FC. Volba nynějšího vedení potom už proběhla standardně za přítomnosti veřejnosti, hostů, nových členů, zákonných zástupců rodičů, a to na půděMÚ v Bruntále.

Kdo tedy tvoří nový výbor Slavoje?

Pavel Kubeša - místopředseda, Ing. Přemek Píca - sekretář, Pavel Dankovič – finance, Jiří Domiter- hospodář, Ladislav Švajda a Mgr.Ivo Buček mají na starost sportovní stránku.

Jak je to tedy s fúzí se Starým Městem, když většina členů Starého Města přešla do Slavoje?

Zatím je slovo fúze moc silné. Proběhlo úvodní jednání o spolupráci, které si členové Starého Města musí rozebrat na připravované valné hromadě a rozhodnout se. Současný FC Slavoj má o oboustranně výhodnou spolupráci velký zájem.

Jaké cíle jste si vytýčili do jarní části a do dalšího období?

Co se týká sportovní stránky, tak zejména stabilizovat mužstva a na žádné úrovni nesestoupit. Ostatních cílů je mnoho, takže asi ten nejdůležitější: Hrát fotbal a bavit diváky, které chceme na fotbal pozvat do bezpečného a kultivovaného areálu.

Co zamýšlíte s mládeží?

Rozhodně chceme, aby mládež byla hrdá na to, že hraje za Bruntál a mohl bych teď vyjmenovat sto věcí, které k tomu mají přispět. Hlavně už ne žádný násilný rozprodej mladých hráčů do okolních velkých klubů. Jakou máte spolupráci s městem? Myslím, že dobrou.

Kdo povede v jarní části muže Slavoje a kdo Staré Město?

A tým mužů FC Slavoj povede realizační tým ve složení: hlavní trenér Honza Jedlička, asistent Karel Stefanovský a vedoucí Petr Mísař.

Jak jste zajištěni finančně?

Pracujeme s klubem dva měsíce. Co se dá stihnout za dva měsíce? Klub, když jsme jej přebrali, neměl výrazné dluhy, nebo se alespoň tak domníváme z minima dokladů, které jsme převzali.

Budete posilovat přes zimu tým mužů?

Ano, hlavně v posilovně (smích).

Veřejnost zajímá, jak to vypadá s hřištěm ohledně stavby obchodního centra na jeho pozemku?

To je otázka pro úplně jiné osoby. Naše představa je jasná. Zpracovali jsme projekt – studii „Náš prostor“, která má zatím většinou pozitivní ohlasy.

Co můžete slíbit sportovní veřejnosti?

Těžká otázka, budeme se snažit pracovat na tom, aby měl Slavoj zase dobré jméno.