Poznámka: Rozhovor vznikl před sobotním zápasem s Bohumínem.

Krnovští museli kvůli neshodám s městem Krnov okleštit svůj rozpočet a ze začátku měly i tyhle problémy dopad na fungování mužstva. V polovině základní části už je ale Krnov na čtvrté pozici za trojlístkem favoritů Orlovou, Kopřivnicí a okresním rivalem z Horního Benešova, a vypadá to, že tým pod novým koučem Michalem Piskořem bude šlapat. To potvrzuje i hrající manažer HK Krnov Roman Tichý.

Začátek sezony asi nebyl úplně podle vašich představ, tým hrál špatně, v čem byl problém?

No, ten úvod sezony jsme měli opravdu vlažnější. Byla napjatá situace kolem financí, museli jsme šetřit. A tak letní příprava neproběhla optimálně, na led jsme se taky dostali později než ostatní týmy a to se hodně projevilo. Byli jsme nerozehraní a prakticky v těch prvních zápasech jsme si většinu věcí teprve zkoušeli.

Hned v prvním kole jsme přijeli do Bohumína, který měl v kádru několik hráčů ostravské Sarezy a dostali jsme za vyučenou. Všichni věděli, že to není ono, ale tři, čtyři utkání nám trvalo, než jsme se dostali do nějakého rytmu.

Pak se ale začalo dařit a tým začal ukazovat svou sílu.

Důležité bylo, že jsme se po tom špatném úvodu dokázali zvednout. Podporovali nás i fanoušci. To naše mužstvo už je spolu dlouho, prakticky se nemění už několik let. Hráči se velice dobře znají, umějí si vyhovět. Tým sílu určitě má a já věřím, že ji ukáže ještě více.

Po polovině základní části jste čtvrtí, což je po tom začátku určitě dobré umístění.

Čtvrté místo není špatné, ale je zatím jen polovina soutěže. Uvidíme, jak se nám bude dařit v té druhé půlce ligy. Osobně bych byl spokojen, kdybychom v základní části skončili do třetího místa. Ale to v žádném případě není náš cíl. Není žádný tlak na hráče, abychom skončili do třetího místa. Cílem je postoupit do play off, a pokud to bude do třetího místa, bude to jenom plus.

Před sezonou přišel do Krnova nový trenér. Jiřího Žůrka nahradil Michal Piskoř. Jak složité to pro něj bylo, když se mužstvu nedařilo?

To víte, jak to je. Když se mužstvu nedaří, je špatný trenér, to je smýšlení většiny fanoušků u nás. Michal to měl u našich příznivců o to složitější, že jsme opravdu hráli špatně. Ale teď už si ho fandové pochvalují. Michal je profesionál, který odvádí svou práci na sto procent. A to není jen u mužů, trénuje i děti a mládež.

Co jsem zaslechl, tak žáci si ho velice pochvalují. Je to vyzrálý trenér a s velkými zkušenostmi. Sám hrál extraligu, takže se dokáže vcítit do myšlení hráčů. My jsme s jeho službami nadmíru spokojeni.

Kvůli financím jste museli omezit tréninky. Jakým způsobem teď muži trénují?

Máme dva tréninky týdně, v úterý a ve čtvrtek, místo předchozích tří. Ale finanční úsporu nám přinesl samotný nový model soutěže, kdy se nehrají dva zápasy týdně, ale jen jeden. Je to méně finančně náročné.

Právě od této sezony nastala změna, po které už všichni dlouho volali. Kraj je amatérská soutěž, a tak se od letoška hrají zápasy jen jednou týdně o víkendu. Jak se na tuto změnu díváte vy?

Myslím, že to bylo správné řešení. Hrát jen jeden zápas za týden je podle mého pro krajskou ligu ideální. Teď to myslím z hlediska hráčů. Většina chodí do práce, zbytek do školy, a tak to pro ně není tak náročné. Samozřejmě z hlediska fanoušků by naopak byl lepší systém se dvěma zápasy za týden, ideálně v pátek a v neděli. Ale to v našich podmínkách asi nepůjde.

Druhá věc je ta, že tenhle systém s jedním zápasem moc nepomáhá třeba mladým hráčům. Ti by naopak měli hrát právě ty dva zápasy za týden. Mladí, kteří chodí do krajské ligy sbírat zkušenosti, třeba na hostování z týmů z vyšších soutěží nebo z juniorky, jsou zvyklí denně trénovat. Potřebují mít nějaký rytmus a jeden zápas je pro ně málo. Zabrzdí je to.

Už nebudou moci bez problémů naskočit třeba do druhé nebo i do první ligy, protože tyhle soutěže mají úplně jiný rytmus zápasů. Teď mluvím třeba o hráčích Karviné nebo Orlové, kde jsou mladí kluci, kteří by se mohli prosadit i ve vyšších soutěžích. Samozřejmě, když se podívám na náš tým, který je věkově starší, tak nám plně vyhovuje jedno utkání za týden.

Podívejme se konkrétně na tým Krnova. Mluvilo se o tom, že dlouhodobým problémem je obrana. Platí to stále?

Pořád je to problém. Obránce máme, ale chybí nám tam opravdu zkušený bek, který prošel vyššími soutěžemi, který umí podržet puk v kritických situacích, rozehrát, poradit ostatním. V poslední době jsme obranu doplňovali i útočníky, nastupovali tam třeba Štěpán Holeš nebo Martin Hudečka, a nevedli si tam vůbec špatně. Ale pořád je to jen dočasné řešení.

Výborně se jeví Žídek, který měl hodně pracovních povinností, ale teď už hraje. Od počátku sezony měl nastupovat Dohnal. Naskočil do tréninku až teď, tak doufáme, že i on bude hrávat pravidelně.

Hráčský kádr se moc neobměnil. Jediným úplným nováčkem je veterán Karel Horný. Jak zapadl do týmu?

Karel je výborný kluk a hokejista. Je ho vždycky plná kabina, to je bavič číslo jedna. Co se týče jeho herních kvalit, to ani nemusím popisovat. Hrával v Polsku nejvyšší soutěž, je trojnásobným mistrem Polska a i ve dvaačtyřiceti mu to hraje perfektně. Byl to pro něj ale obrovský skok, když přišel z polské extraligy do naší krajské ligy. Byl zvyklý denně trénovat, teď trénuje dvakrát týdně.

Začal chodit do práce, zkrátka dostal se do úplně jiného rytmu. Asi i proto nasbíral méně gólů a bodů, než jsme od něj čekali, ale jakmile si pořádně zvykne na nový systém a rytmus, půjde jeho výkon nahoru. Na ledě odvádí kvantum práce, pořád to má v rukách, to je vidět, navíc ukazuje obrovský přehled a zkušenosti.

Když to shrneme, tak po polovině soutěže panuje docela spokojenost, ale pořád je co zlepšovat.

Určitě. Zatím nám to funguje, uvidíme, jak se bude dařit po novém roce. Loni, kdy jsme nemuseli šetřit, se nám celou základní část dařilo a v play off jsme vypadli hned v prvním kole. Letos šetřit musíme, po počátečních problémech se zvedáme a bylo by super, kdyby nám forma gradovala právě v play off. Byl by to trochu paradox. Sport je v tomhle nevyzpytatelný, můžete mít kolik chcete peněz, ale výkony musíte ukázat na hřišti.